Borsa Haberleri

Avrupa’nın En Büyüğü Ryanair Bilançosunu Açıkladı

May 16, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Avrupa’nın En Büyüğü Ryanair Bilançosunu Açıkladı

Ryanair (RYAAY) beklenenin altında bir yıllık kayıp bildirdikten sonra çeyrek bilançosunu açıkladı. Yolcu sayısı baz alındığında Avrupa’nın en büyük hava yolu şirketi olan Ryanair, pandemiden dolayı 31 Mart’a kadar 355 milyon avroluk kayıp yaşadığını bildirdi.

Şirketin kayıp açıklamasından sonra vurguladığı bir diğer nokta ise bu yıl uçuş trafiğini 97 milyondan 165 milyon yolcuya çıkarmayı planlaması oldu. Bu rakam şirketin Covid-19 öncesi olan 149 milyonluk rekorunun da üstünde bir değere denk geliyor.

Fakat Ryanair, Ukrayna ve Covid-19’un yarattığı küresel resesyonlar nedeniyle büyük bir baskı altında. Şirketin CEO’su Michael O’Leary’nin yaptığı açıklamadan da anlaşıldığı gibi, beklenen bir ekonomik gerileme ile boğuşan Ryanair’in daha dikkatli olması gerekiyor.

Şu anki endişelere ve baskılara yanıt olarak, Ryanair’in rakiplerinden daha düşük fiyatlar sunma gibi stratejiler sayesinde olası bir resesyon durumunda yine de büyüme göstermesi hedefleniyor.

Hava yolu şirketi, en yüksek ücretlerin pandemi öncesi seviyelerin biraz üzerinde olacağı konusunda iyimser bir yaklaşıma sahip. Ancak O’Leary, yılın ikinci yarısında ortalama ücretlerin nasıl olacağını tahmin etmenin imkansız olduğunu söylüyor.  

Boeing Görüşmeleri

Citigroup (C) analistlerine göre Ryanair, 2023 yakıt ihtiyacının 80%’ini, spot fiyatlarda büyük bir indirimle olası bir risk durumuna karşı korumaya aldı. Tüm yıl boyunca 355 milyon euroluk kayıp verilse de hava yolu şirketi, Mart 2020’den bu yana 1 milyar euro kâr elde etmeyi de başardı.

Şirket yöneticileri bu yıl için de kâr bekliyor. Fakat bu kârın pandemi öncesi seviyenin elbette altında kalacağı tahmin ediliyor.

Ryanair, Boeing (BA) ile en büyük tek koridorlu jet tipi olan 737 MAX 10 için görüşmelerin devam ettiğini de açıkladı.

ABD’li uçak üreticisi şu anda, endüstriyel sorunlarla mücadele ediyor. Rakip Airbus uçaklarına yönelen şirketlerin içerisinde oldukça fazla Boeing müşterisi bulunuyor. Bu durum da Boeing yönetiminde bir kriz olduğunun en önemli kanıtı olarak gösteriliyor.

Öte yandan Ryanair, bu krize rağmen Boeing görüşmelerine devam etme konusunda ısrarcı gözüküyor. Şirketin bu görüşmedeki ısrarının arkasında yatan en önemli neden ise Boeing’in pazardaki payını geri alması gerektiği düşüncesi oluyor. 

Avrupa'nın En Büyüğü Ryanair Bilançosunu Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı