Akşam Bülteni

Akşam Bülteni: Broadcom, VMware, Twitter, Nvidia, Chevron, Alibaba 

May 27, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: Broadcom, VMware, Twitter, Nvidia, Chevron, Alibaba 

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 27 Mayıs 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

🟥 Broadcom, VMware’i 61 Milyar Dolara Almak İstiyor

İki şirket, perşembe günü yaptığı açıklamada, Broadcom (AVGO)’un 25 Mayıs 2022’deki hisse senedi kapanış fiyatına göre 61 milyar dolarlık nakit ve hisse senedi işlemiyle VMware (VMW)’i satın alacağını duyurdu.

Bu anlaşma, Microsoft (MSFT)’un Activision Blizzard (ATVI)’ın satın almak için bekleyen 69 milyar dolarlık anlaşmasının ve Dell (DELL)’in 2016’da EMC’yi satın alımının ardından, tüm zamanların en büyük teknoloji yatırımlarından biri olacak.

Anlaşmanın duyulmasından sonra Broadcom hisseleri 3,5%, VMware hisseleri ise 3,1% arttı.

Broadcom’un VMware’i satın alması, şirketin daha büyük marjlara sahip olabilecek kurumsal yazılımlara doğru çeşitlenmesine yardımcı olacak. Çünkü VMware’in ürünleri, kuruluşlar tarafından kullanılan bulut sunucularının yanı sıra kendi sunucularını daha verimli çalıştırmak için de tercih ediliyor.

Broadcom sektöründe en çok kazanan şirketlerden biri olarak gösteriliyor. Şirket son yıllarda büyümesini hızlandırmak için stratejik olarak bu tarz birleşmeleri de kullanıyor. Örneğin şirket, 2018’de CA Technologies’i 18,9 milyar dolara ve 2019’da Symantec’i 10,7 milyar dolara satın aldı.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🐦 Twitter Hissedarları, Elon Musk ve Şirkete Dava Açtı

Twitter (TWTR) hissedarları, karmaşık bir satın alma süreci nedeniyle Elon Musk ve Twitter’ın kendisine dava açıyor.

Tesla (TSLA) ve SpaceX CEO’su 4 Nisan’da Twitter’da önemli bir hisse alımı açıkladı ve 10 gün sonra şirketin tamamını satın almak için 44 milyar dolarlık bir satın alma teklifi yaptı. Musk, anlaşmayı finanse etmek için Tesla hisselerinin bir kısmını hem sattı hem de kredi teminatı olarak verdi.

Musk’ın satın alma teklifinden bu yana, Twitter’ın hisse fiyatı 12%’den fazla düştü. Tesla hisseleri, Musk’ın hissesini ilk kez açıklamasından bu yana çarşamba günü borsa sonrası işlemlerde 40%’tan fazla değer kaybetti.

Çarşamba günü önerilen bir toplu davada, Twitter hissedarları, Musk’ın Kaliforniya şirket yasalarını birkaç alanda ihlal ettiğini ve bunu yaparken piyasa manipülasyonuna karıştığını iddia etti.

Musk’ın uzun süredir arkadaşı olan eski CEO Jack Dorsey ve Egon Durban da dahil olmak üzere yönetim kurulu üyeleri ve yöneticilerle yapılan özel görüşmelere dayanarak şirket hakkında içeriden öğrenilen bilgileri bildiği belirtiliyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🟢 Cathie Wood ve Ekibi Tekrardan Nvidia Aldı

ARK Invest CEO’su Cathie Wood, perşembe günü üç ETF’de yaklaşık 250 bin hisse satın alarak Nvidia (NVDA)’ya geri döndü.

Zaten Wood ve ekibi, 5 kasım  2021’de çip devinin tüm pozisyonlarını bünyesinden çıkarmadan önce bir zamanlar NVDA’nın sahipleriydi. Perşembe günkü Nvidia alımının ARK Invest için yaklaşık 43,7 milyon değerinde bir piyasa değeri var.

Wood Nvidia’dan ayrıldığından beri, hisse senedi 297 dolar seviyesinden perşembe günü 178,51 dolara kadar geriledi. Daha sonrasında kabaca 40% düşüş de yaşadı.

ARK Invest, üç farklı borsada işlem gören fonda Nvidia’nın hisselerini aldı. Wood’un Nvidia’yı satın alması, bu pozisyonun daha uzun vadeli bir pozisyon olabileceğine dair sinyaller verdiği düşünülüyor. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🛢️ Chevron’un Hisseleri Kendi Rekorunu Kırdı!

Chevron (CVX) perşembe günü, organizasyon yapısını basitleştirmek için, yukarı, orta ve aşağı iş segmentlerini denetleyecek yeni bir yönetici başkan yardımcısı ile çalışmayı içeren planını açıkladı.

Yeni segment, daha önce şirketin Avrupa, Asya ve Pasifik üretiminin başkanı olan Nigel Hearne tarafından yönetilecek.

Chevron 1 Ekim’de yürürlüğe girecek olan yeniden yapılanmanın bir parçası olarak, iki havza bölgesini Amerika Arama ve Üretim ile Uluslararası Arama ve Üretim olarak birleştirmeyi düşünüyor.

Şirket bu planını açıklamasından sonra Chevron hisseleri üst üste beşinci değer kazanarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 177,93 dolara ulaştı.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🟠 Alibaba Hisseleri Neden Tekrar Yükseliyor?

Alibaba Group Holding (BABA)’in ABD’de işlem gören hisseleri, son çeyrek için gelir ve kazanç beklentilerini geride bıraktıktan sonra, perşembe günkü işlemlerde 14,8% oranında yükseldi ve ikinci rekor performansını kaydetti.

Alibaba, Çin’deki son COVID-19 salgını ve e-ticaret büyümesindeki genel yavaşlamanın acısını hissetse de, şirket ilk çeyrek için analistlerin beklentilerinin ötesine geçerek son zamanlardaki gelir kaybı trendini kırdı.

Alibaba, analistlerin bir yıl önce yayınladığı 187,4 milyarlık RMB’ye göre 9% artışla ilk çeyrekte 204,1 milyar RMB gelir elde etti.

FactSet verilerinin analizine göre, Alibaba perşembe günkü rekordan önce üç ardışık gelir kaybı bildirmişti. Alibaba hisseleri, perşembe günü büyük bir artış göstermeden önce düştü. Dow Jones piyasa verilerine göre, hisse senedinin perşembe günkü kazancı, şirketin şimdiye kadarki en büyük yüzde kazancına denk geliyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: Broadcom, VMware, Twitter, Nvidia, Chevron, Alibaba 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı