Şirket İncelemeleri

Nvidia – 1Ç 23′ Bilanço İncelemesi

May 26, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Nvidia – 1Ç 23′ Bilanço İncelemesi

Nvidia’nın bilanço incelemesine PDF olarak buradan ulaşabilirsin.

Nvidia - 1Ç 23' Bilanço İncelemesi

Nvidia’nın 30 Nisan’da sona eren mali yılın ilk çeyreğine ilişkin sonuçları beklentilerin ötesindeydi. Gel gelelim ki Nvidia hisseleri, çip üreticisinin temmuz çeyreği için beklenenden daha düşük bir öngörü açıklamasının ardından kapanış sonrası işlemlerde düştü.

Şirket, hem Rusya’daki iş hacminin azalmasının hem de Çin’deki Covid ile ilgili üretim kesintilerinin etkisini ikinci çeyrekte hissedecek gibi gözüküyor.

Şirket, cari çeyreğe ilişkin Çin ve Rusya’daki satışlarında 500 milyon dolar kaybettiği konusunda uyardı. Oyun ve kripto madenciliği talebi yavaşlarken veri merkezi çiplerindeki siparişlerin iptal edildiğini belirten negatif bir öngörü paylaştı.

Nvidia - 1Ç 23' Bilanço İncelemesi

Ne olmuştu? Mart ayında Nvidia, Rusya’daki tüm ürün satışlarını durdurduğunu açıklamıştı. Bu arada, Çin’deki Covid ile ilgili üretim kesintilerini içeren sorunlar da şirketin işleyişine ilişkin arz ve talep dengelerini olumsuz etkiledi.

Nvidia CFO’su Colette Kress bir röportajda, Rusya’ya yapılan sevkiyatların sona ermesinin ülkedeki oyun, üst düzey grafikler ve veri merkezi müşterilerine yönelik son pazar satışlarını etkilediğini söyledi. Çin sorunlarının hem arzı hem de talebi etkilediğini ve bazı bölgelerde ekonominin etkin bir şekilde kapatıldığını belirtti.

Nvidia CEO’su Jensen Huang yaptığı açıklamada, şirketin veri merkezi ve oyun segmentlerinde “zorlu bir makro ortamın zemininde” rekor sonuçlar verdiğini söyledi.

Çeyreklik Bilanço Detayları 

Nvidia - 1Ç 23' Bilanço İncelemesi

Nvidia, bir yıl öncesine göre 46% artışla 8,1 milyar dolarlık tahminlerin üstünde 8,28 milyar dolar gelir elde etti. Hisse başına kazanç da 1,29 dolarlık analist tahminlerinin üstünde  hisse başına 1,36 dolar olarak açıklandı.

🚀 Özetle Nvidia, bütün gelir segmentlerinde beklentilerin üzerinde kazançlar paylaştı.

🚀 Dikkat çekici nokta ise şirketin veri merkezlerinden elde ettiği gelirlerinin, oyun (gaming) segmentindeki gelirlerini geçmesi oldu.

🔥 Veri Merkezi Geliri Dikkatleri Çekiyor! Nvidia, veri merkeziyle ilgili gelirin bir yıl öncesine göre 83% ve önceki çeyreğe kıyasla 15% artarak 3,75 milyar dolar olduğunu ve şu anda şirketin en büyük tek nihai pazarını temsil ettiğini söyledi. Kress, Amazon gibi önde gelen bulut hizmeti sağlayıcılarından gelen güçlü taleple, segmentten elde edilen gelirin rekor seviyelerde olduğunu söylüyor. 

  • Neden Büyüdü? Nvidia, geleneksel olarak oyun ve grafik endüstrisi için çip yapımında uzmanlaştı ve grafik işleme birimlerinin (GPU’lar) geliştirilmesinde öncü bir şirket haline geldi.

  • Zamanla video oyunlarına ve grafik yazılımlarına güç sağlamak için GPU’lar tarafından kullanılan sağlam hesaplama yeteneklerinin, yapay zeka ve  makine öğrenimi gibi teknolojiler için de çok uygun olduğu ortaya çıktı. 

  • Bu teknolojilerin her ikisi de hızla büyüyen veri merkezi pazarı için giderek daha önemli hale geliyor. Özellikle pandemi sırasında daha fazla insan evden çalışmaya başladıkça ve işletmeler belirli operasyonları çevrimiçi ortama kaydırmak zorunda kaldıkça, uzaktan bilgi işlem gücüne olan talep önemli ölçüde arttı ve bu gelişme, Nvidia’nın veri merkezleri tarafından kullanılan çiplerine olan talebin artmasına yardımcı oldu.

Oyun segmenti geliri, geçen yıla göre 31% ve bir önceki çeyreğe göre 6% artışla 3,62 milyar dolar oldu. Profesyonel görselleştirme geliri, bir yıl öncesine göre 67% artarak, önceki çeyreğe göre 3% düşüşle 622 milyon dolar oldu.

Otomotiv ve robotik segmenti geliri, bir yıl öncesine göre 10% düştü, ancak dördüncü mali çeyreğe göre 10% artarak 138 milyon dolar oldu. Şirket ayrıca, kripto para madenciliği işlemci gelirinin, bir önceki yıldaki 155 milyon dolara kıyasla, çeyrekte nominal olduğunu söyledi. Kress, kripto madenciliği için kullanılan grafik işlemcilerinin hacmi net olmasa da, kripto para fiyatlarındaki son düşüşün ortasında satışların düşmesinin olası olduğunu belirtti.

Nvidia, giriş seviyesi dizüstü bilgisayarlarda kullanılan işlemcilere yönelik çeyrekte daha düşük talep gördüğünü de sözlerine ekledi.

🤝 Hisse Geri Alım Programı Detayları! Nvidia ayrıca yönetim kurulunun şirketin hisse geri alım programının 15 milyar dolara genişletilmesini onayladığını duyurdu. Çeyrekte şirket, 2,1 milyar dolarlık temettü de dahil olmak üzere hissedarlara toplam getiri için 2 milyar dolarlık hisseyi geri satın aldı.

ARM Etkisi Nasıl Oldu? Bu yılın başlarında Nvidia, bir çip teknolojisi şirketi olan Arm’ın büyük bir satın alımını sonlandırdı. Nvidia, hisse başına 52 sentlik olumsuz bir etkiye neden olan 1,35 milyar dolarlık bir fesih ücreti ödediğini söyledi.

✍️ Analistler Ne Dedi?

Edward Jones analisti Logan Purk, Nvidia’nın hisse fiyatındaki düşüşe dikkat çekerek, “Saatler sonraki geri çekilme, zayıflayan bir talep ortamı değil, şirketin kontrolü dışındaki jeopolitik olaylara aşırı tepkidir” dedi.

Synovus Trust’ta üst düzey portföy yöneticisi olan Dan Morgan, şimdiye kadar tedarik engellerini bu kadar iyi aşan bir şirketin aniden yolda bir tümseğe çarpmasının şaşırtıcı olduğunu söyledi. 

Summit Insights Group analisti Kinngai Chan, olumsuz bir görünüm paylaşan hemen hemen her teknoloji şirketinin Rusya-Ukrayna çatışmasını ve Çin’in COVID-19 karantinalarını suçladığını söyledi.

Nvidia - 1Ç 23' Bilanço İncelemesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı