Borsa Haberleri

Broadcom, VMware’i 61 Milyar Dolara Almak İstiyor

May 27, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Broadcom, VMware’i 61 Milyar Dolara Almak İstiyor

İki şirket, perşembe günü yaptığı açıklamada, Broadcom (AVGO)’un 25 Mayıs 2022’deki hisse senedi kapanış fiyatına göre 61 milyar dolarlık nakit ve hisse senedi işlemiyle VMware (VMW)’i satın alacağını duyurdu.

Bu anlaşma, Microsoft (MSFT)’un Activision Blizzard (ATVI)’ın satın almak için bekleyen 69 milyar dolarlık anlaşmasının ve Dell (DELL)’in 2016’da EMC’yi satın alımının ardından, tüm zamanların en büyük teknoloji yatırımlarından biri olacak.

Anlaşmanın duyulmasından sonra Broadcom hisseleri 3,5%, VMware hisseleri ise 3,1% arttı.

Broadcom’un VMware’i satın alması, şirketin daha büyük marjlara sahip olabilecek kurumsal yazılımlara doğru çeşitlenmesine yardımcı olacak. Çünkü VMware’in ürünleri, kuruluşlar tarafından kullanılan bulut sunucularının yanı sıra kendi sunucularını daha verimli çalıştırmak için de tercih ediliyor.

Broadcom sektöründe en çok kazanan şirketlerden biri olarak gösteriliyor. Şirket son yıllarda büyümesini hızlandırmak için stratejik olarak bu tarz birleşmeleri de kullanıyor. Örneğin şirket, 2018’de CA Technologies’i 18,9 milyar dolara ve 2019’da Symantec’i 10,7 milyar dolara satın aldı.

VMware ise, borcunu ödemek için geçen yılın sonlarında Dell’den ayrıldı. Dell, şirket bünyesine 2016 yılında EMC’yi satın aldıktan sonra dahil oldu. Dell’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, VMware’in yaklaşık 40%’ına sahip.

Satın alma duyurusunun yanı sıra Broadcom, perşembe günü, üçüncü çeyrek için iyimser bir öngörü paylaşırken, çeyrek bilançosunu da paylaştı.

Refinitiv tarafından düzenlenen ankete katılan analistlere göre Broadcom, hisse başına 8,70 dolarlık konsensüs tahminlerinin oldukça üzerinde kalarak, hisse başına 9,07 dolarlık üç aylık düzeltilmiş kazanç bildirdi. Refinitiv’e göre, gelir, Wall Street’in beklenen 7,9 milyar dolarından daha yüksek ve yıldan yıla 23% artarak 8,1 milyar dolara ulaştı.

Broadcom, VMware'i 61 Milyar Dolara Almak İstiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı