Borsa Haberleri

Alibaba Hisseleri Neden Tekrar Yükseliyor?

May 27, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Alibaba Hisseleri Neden Tekrar Yükseliyor?

Alibaba Group Holding (BABA)’in ABD’de işlem gören hisseleri, son çeyrek için gelir ve kazanç beklentilerini geride bıraktıktan sonra, perşembe günkü işlemlerde 14,8% oranında yükseldi ve ikinci rekor performansını kaydetti.

Alibaba, Çin’deki son COVID-19 salgını ve e-ticaret büyümesindeki genel yavaşlamanın acısını hissetse de, şirket ilk çeyrek için analistlerin beklentilerinin ötesine geçerek son zamanlardaki gelir kaybı trendini kırdı.

Alibaba, analistlerin bir yıl önce yayınladığı 187,4 milyarlık RMB’ye göre 9% artışla ilk çeyrekte 204,1 milyar RMB gelir elde etti.

FactSet verilerinin analizine göre, Alibaba perşembe günkü rekordan önce üç ardışık gelir kaybı bildirmişti. Alibaba hisseleri, perşembe günü büyük bir artış göstermeden önce düştü. Dow Jones piyasa verilerine göre, hisse senedinin perşembe günkü kazancı, şirketin şimdiye kadarki en büyük yüzde kazancına denk geliyor.

İcra Kurulu Başkanı Daniel Zhang, Alibaba’nın kazanç kaybıyla ilgili olarak, Çin’deki son COVID-19 dalgasının şirketin işini etkilediği yönündeki açıklamasını paylaştı.

Alibaba’nın önemli brüt ürün hacmi ürettiği ve lojistik açıdan önemli olan alanlarda yeni COVID-19 vakaları ortaya çıktı.

COVID-19’e ek olarak şirketin müşteri tabanındaki “elektronik tüketiminin” azaldığı, gıda gibi temel ürünlere olan talebin ise keskin bir şekilde arttığı da belirtildi.

Alibaba, tüm bu olumsuzluklara rağmen koşulların iyileşme belirtileri gösterdiğinin sinyalini verdi. Alibaba, 31 mart itibariyle Çin pazar segmenti için yıllık 903 milyon aktif tüketiciye sahip olduğunu açıkladı.

Alibaba, COVID-19 yüzünden ise önümüzdeki dönemler için bir öngörü paylaşmaktan vazgeçti.

Alibaba Hisseleri Neden Tekrar Yükseliyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı