Borsa İstanbul

2023 İhracatında Otomotiv Sektörü Öne Çıktı

January 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
2023 İhracatında Otomotiv Sektörü Öne Çıktı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv endüstrisi ihracat oranını 2023 yılında yıllık bazda 13% artırarak 35 milyar dolara çıkardı. Bu oran otomotiv ihracatında rekora işaret etti.

Sektör, ülke ihracatını da 2023’te lider olarak tamamlarken, sektörün toplam ihracattaki payı 15,8% olarak kaydedildi. Otomotiv sektörü aralık ayında da 1,1% artışla 3 milyar 176 milyon dolar ihracat yaparak ilk sırada yer aldı.

Geçen yılı ülke ihracatının da lideri olarak tamamlayan sektörün payı ise yüzde 15,8 oldu. Otomotiv sektörü, aralık ayında da yüzde 1,1 artışla 3 milyar 176 milyon dolar ihracatla yine ilk sırada yer aldı.

🚘Hangi Ülkelere, Ne Kadar İhracat Yapıldı?

Türkiye otomotiv sektörünün en büyük pazarı olan Almanya’ya 2023 yılında da 11% artışla 4 milyar 854 milyon dolar ihracat yapıldı.

Geçen yılın tamamında Fransa’ya 33%, İtalya’ya 21,5% İspanya’ya 34%, Polonya’ya 21%, Slovenya’ya 21%, Belçika’ya 13%, Rusya Federasyonu’na 42%, Romanya’ya 28%, Hollanda’ya 30% ihracat artışı yaşandı. Amerika Birleşik Devletleri’ne ise ihracat 29% düştü.

BIST’te Yer Alan Otomotiv Hisseleri

Borsa İstanbul’da yer alan otomotiv hisseleri şöyle:

Anadolu Isuzu Otomotiv (ASUZU)

Doğuş Otomotiv (DOAS)

Ford Otosan (FROTO)

Karsan Otomotiv (KARSN)

Otokar (OTKAR)

Tümosan Motor ve Traktör (TMSN)

Tofaş (TOASO)

Türk Traktör (TTRAK)

2023 İhracatında Otomotiv Sektörü Öne Çıktı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks