Blog

Zorlu Enerji (ZOREN) Hisse Yorum! ZOREN Hedef Fiyat 2023

Aralık 23, 2022
Zorlu Enerji (ZOREN) Hisse Yorum! ZOREN Hedef Fiyat 2023
Makaleyi sesli dinle
Zorlu Enerji Midas Hisse Yorum Kapağı

Son bir yılda ZOREN hisseleri 328% yükseliş kaydetti. Peki, ZOREN hisselerinin geleceği nasıl? Şirketin ileriye yönelik yatırımları ve hisse hedef fiyatı ne?

İçindekiler

  • ZOREN’i Gelecekte Ne Bekliyor? ZOREN Yatırımları
  • ZOREN Hisse Yorum, Hisse Beklentisi Nasıl?
  • ZOREN Hisse Hedef Fiyat

ZOREN Uzun Vadede Ne Olur? ZOREN Yatırımları

Güneş ve Rüzgar Enerjisi Projeleri

Zorlu Enerji, 85 megavat güneş ve 450 megavat rüzgar enerjisi olmak üzere 5 proje ile toplam 535 megavat gücünde ön lisans başvurusunda bulundu. Aydem Enerji ise EPDK’ya 400’ü güneşte 100’ü rüzgarda olmak üzere toplam 500 megavatlık depolama kapasitesi için ön lisans başvurusu yaptı. 

Özel sektörden yüzlerce şirket depolama için atağa kalkarken, başvuru yapanlar arasında başı çeken firmalar şöyle: Europower Enerji, Aksa Enerji, YEO Enerji, Anatolia Yenilenebilir Enerji, GalataWind Enerji, Sanko Enerji, Fiba Enerji ve Menderes Enerji.

Yıllık Yaklaşık 70-80 Milyon Dolar Karşılığı TL Yatırım Yapma Planı

Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, Enerji Tedariği Zirvesi’nde her sene yaklaşık 70-80 milyon dolar karşılığı TL yatırım yapmayı planladıklarını söyledi.

Ak, TL kredi kullandıklarını bunun ilk çeyrekte kârlılığa ve kur risklerine karşı koruyucu olduğunu söyledi.

Ak, “Enerji fiyatları arttı dolayısıyla yenilenebilir enerji yatırımlarımız olduğu için serbest piyasada satmış olduğumuz elektriğin fiyatında bir miktar artış oldu. Oradan belli bir miktar kârlılık söz konusu. Dağıtım kredi şirketlerinde de TL kredi kullanıyoruz. Varlık tabanlarımız enflasyonla değerleniyor. Bunların da ciddi anlamda bilançoya faydasını olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Yatırımları hakkında da konuşan Ak, “Dağıtım şirketlerinde beşer yıllık planlamalar yapılıyor. 2021-2025 yılı için yaklaşık 350 milyon dolarlık bir yatırım yapmayı planladık. Bunun finansmanı içinse EBRD, Denizbank gibi bankalarla anlaşma imzaladık. Bunlardan gelen dolar krediyi aslında TL’ye swap edip uzun vadeli TL finansmanla bu işleri yapacağız. Bu bizi kur risklerine karşı koruyacak aynı zamanda karlılıklarımızı kontrol etme avantajı sağlayacak.” dedi.

ZOREN Hisse Yorum, Hisse Beklentisi Nasıl

Dünyanın en büyük yatırım ve finansal araştırma kuruluşlarından biri olan Morningstar’ın ZOREN hisselerine biçtiği içsel fiyat, şirketin güncel finansal durumunda 8,54 TL olarak gözüküyor. 

Son kapanış fiyatı olan 7,28 üzerinden bakıldığında bu hesaplamaya göre ZOREN hisseleri 17% iskontolu fiyatlanıyor. 

Zoren Hisse Yorum

Son bir yılda ZOREN hisseleri 328% yükseliş kaydederken Bist100 endeksi 188% yükseliş kaydetmiştir.

Güncelde 7,28 TL seviyesinde bulunan hissenin 52 hafta en yüksek seviyesi 8,98 TL’dir. 

Hisseyi analiz etmemizde faydalı olan verilerden piyasa değerinin defter değerine oranı (PD/DD) 1,87 olmaktadır. Bu oran şirket, öz sermayesine oranla piyasada çok mu pahalı yoksa çok mu ucuz kalmış sorusunun cevabını verir. Bu oranın yüksek olması şirket hisselerinin pahalı, düşük olması ise şirket hisselerinin ucuz olduğu kanısını doğurur. 

Öte yandan şirketin özsermaye kârlılığı (ROE) 0,84%’dür. Bu oran, hissedarların şirkete yaptıkları yatırımların ne kadar etkili kullanıldığını söyler. Bu yönüyle yatırımcılar için en önemli kârlılık göstergelerinden birisidir. Sürekli yükselen bir özsermaye karlılığı değeri, şirketin her geçen dönemde daha az özsermaye ile daha çok kâr üretebildiğini gösterir. Olumludur.

Ancak böyle bir karşılaştırma yaparken, aynı sektördeki şirketleri karşılaştırmaya önem göstermeliyiz. Çünkü her sektörün gerektirdiği özsermaye miktarı aynı değildir.

Şirketin cari oranı 0,71 ile baz puan olan 1 seviyesinin altında kalmaktadır. Bu oran dönen varlıklar ile kısa vadeli borçların bölünmesiyle hesaplanır. Sonucun 1’den büyük olması, şirketin hızlıca nakite çevirebileceği değerleri ile kısa vadeli borçlarını ödeyebildiğini gösterir ve likidite sıkıntısı bulunmadığı sonucunu verirken 1’den düşük olması kısa vadeli borçlarını ödemekte zorluk çektiğini gösterir.

Şirkete ilişkin verilere Midas uygulamasının “İstatistikler” kısmında ulaşabilirsin.

ZOREN Hisse Hedef Fiyat
ZOREN Hisse Hedef Fiyat

ZOREN Hisse Hedef Fiyat 2023

ZOREN hisseleri güncel serbest nakit akışı ve kazancı yerine gelecekte kasasına girmesi beklenen para üzerinden fiyatlanıyor. Bu yüzden Zorlu Enerji hisselerine Türkiye’de herhangi bir ZOREN hedef fiyat veren kurum bulunmuyor.

Diğer yandan ZOREN hisselerinin geçmiş performanslarını endeks ile kıyasladığımızda, karşılaştırma yaptığımız her bir aylık dönemde ZOREN’in endeksi farkla yendiğini görebiliyoruz.

Zorlu Enerji Hissesi Nasıl Alınır?

Birkaç dakika içerisinde hesap açmak, oldukça kolay ve hızlı bir arayüzle ZOREN hisse alım emri vermek ve saniyeler içerisinde istediğin hisseye yatırım yapmak… 

ZOREN hissesi almak ya da Borsa İstanbul’daki herhangi bir hisseye yatırım yapmak Midas’la işte bu kadar kolay! Üstelik yıl sonuna kadar tüm Borsa İstanbul işlemlerin komisyonsuz! 

Ha, sadece Türk şirketleriyle sınırlı kalmak istemezsen Midas yatırım hesabın ile Amerikan borsalarındaki dünya devlerine de aynı kolaylık ve güvenle yatırım yapabilirsin.

Bu link üzerinden video görüşme ile sadece 10 dakika içinde Midas’a kayıt olabilir, ilk para transferini dakikalar içinde gerçekleştirerek Amerikan borsalarında ve Borsa İstanbul’da hemen yatırıma başlayabilirsin.

Detaylı bilgi için:

Midas’la yatırım yapmanın avantajları neler?

Midas’la yatırım yapmaya nasıl başlayabilirsin?

Midas yatırım hesabın ile hangi yatırımları yapabilirsin?

ZOREN hisse yorum içeriğimiz gibi diğer hisse yorum içeriklerimizden olan “GESAN Hisse Yorum” ve “Ereğli Hisse Yorum” içeriklerimize de göz atabilirsiniz! Böylece hisselerin gelecek beklentileri ve hedef fiyatları hakkında fikir sahibi olabilirsin.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

 

Benzer İçerikler

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti