Blog

Türk Hava Yolları (THY) Hisse Yorum! THY Hedef Fiyat 2023

November 28, 2022
Türk Hava Yolları (THY) Hisse Yorum! THY Hedef Fiyat 2023
Makaleyi sesli dinle
THY Hisse Yorum

Türk Hava Yolları (THYAO) hisseleri son bir yılda yaklaşık 5 katına çıkarak yatırımcılarının yüzünü güldürdü. Geçtiğimiz yıl 15 Kasım’da 17,61 TL’den işlem gören THYAO hisseleri, bugün 115 TL civarında işlem görüyor. 

THY’nin hisseleri yatırımcılarına 1 yılda tam 564% oranında kazanç sağladı. THY’nin hisseleri bu yılın ilk işlem günü olan 3 Ocak 2022 tarihinde 21,84 TL’den işlem görüyordu.

Türk Hava Yolları’nın bu yılın başında endeks üzerindeki ağırlığı 2,95% seviyesinde bulunuyordu. Nisan ile başlayan dönemde ise bu ağırlık 3,96%’ya yükseldi. Temmuz ile başlayan dönemde 5,65%’e çıkarken ekim ile başlayan dönemde oran 6,93%’e yükseldi. Türk Hava Yolları her geçen gün endeks üzerindeki ağırlığını artırıyor. Endeks üzerindeki hisse ağırlığının artması ise hisse fiyatındaki düşüş çıkışlardan da endeksin daha çok etkilenmesine sebep oluyor.

Peki, THY hisselerinin geleceği nasıl? Şirketin ileriye yönelik yatırımları ve hisse hedef fiyatı ne?

İçindekiler

THY Hissesi Uzun Vadede Ne Olur?

THY Hisse Yorum

THY Hisse Beklentisi Nasıl?

THY Hisse Hedef Fiyat 2023!

THY Hissesi Nasıl Alınır?

THY Hissesi Uzun Vadede Ne Olur?

Moody’s’den Türk Hava Yolları’na Not Yükseltme!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, Türk Hava Yolları’nın CRF, temerrüt olasılığı ve temel kredi değerlendirmesi notlarını teyit etti. 

CFR notunu B3, temerrüt olasılığı notunu B3-Pd ve temel kredi değerlendirme notunu caa1 olarak teyit eden Moody’s, THYAO hisselerinin görünümünü ise “negatif”ten “durağan”a çıkardı. 

Moody’s notların teyit edilmesinin ve görünümün “durağan” olarak güncellenmesinin THY’nin faaliyet değerlerinde 2021 yılında ve 2022 yılı başlarında sağlanan iyileşmeyi yansıttığını vurguladı. 

Moody’s THY’nin yolcu geliri ve uçuş sayısının EMEA bölgesinin sektör ortalamasından daha fazla dayanıklılık sunduğunu, bunda şirketin geniş uçuş ağının, destekleyici filo karışımının ve olumlu coğrafik lokasyonunun etkili olduğunu da belirtti. 

Türk Hava Yolları, Avrupa’nın En İyi Hava Yolu Şirketi Seçildi!

Türk Hava Yolları (THYAO), havacılık değerlendirme kuruluşu Skytrax tarafından “Avrupa’nın en iyi hava yolu şirketi” seçildi.

THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamaya göre, Londra’da düzenlenen Dünya Havayolları Ödülleri töreninde Avrupa’nın en iyi hava yolu şirketi seçilen THY, ayrıca “Dünyanın en iyi business class ikram servisi” ve “Güney Avrupa’nın en iyi hava yolu” ödüllerine de layık görüldü.

Törende ödülü THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat aldı.

Açıklamada konuşmasına yer verilen Bolat, “Özel hizmet anlayışımızın daha önce de defalarca taltif edildiği bu ortamda yeniden bulunmaktan çok memnunuz. Türk Hava Yolları ailesi olarak bizi bu kıymetli ödüllere layık gören değerli misafirlerimize ve bu değerlendirmeyi somut hale getiren Skytrax ekibine teşekkür ederiz. Bizi rakiplerimizden ayıran ayrıcalıklı hizmet yaklaşımımız ile Türk Hava Yolları markasını dünyanın en iyisi yapma yolunda sağlam adımlar atmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

THY’den Üçüncü Çeyrekte 1,5 Milyar Dolar Kâr!

Türk Hava Yolları (THYAO) bu yılın üçüncü çeyreğini 1,5 milyar dolar net kâr ile tamamladı. THY’den yapılan açıklamaya göre, global havacılık sektörü operasyonel sorunlar ile yüzleşirken, artan jeopolitik gerilimlerin ve global enflasyonist baskıların ön plana çıktığı bir çeyreği geride bıraktı.

THY, 2020 yılından itibaren yaşanan zorlu faaliyet ortamına karşın bu çeyrekle birlikte üst üste beşinci çeyrekte de net Kâr elde etti. Şirketin bu yılın üçüncü çeyreğindeki toplam gelirleri, 6,1 milyar Dolar ile 2019’un aynı dönemindeki toplam gelirlerini 52% aştı.

Toplam gelirin 14%’ünü oluşturan kargo gelirleri, üçüncü çeyrekte 2019’un aynı dönemine göre 110% artışla yaklaşık 880 milyon dolar olarak gerçekleşti. THY, globalde yaşanan enflasyon baskılarına rağmen akaryakıt hariç birim giderlerini bu yılın üçüncü çeyreğinde 2019’un aynı dönemine göre 5% azaltarak net kâr elde etmeyi başardı. Bunun sonucunda THY’nin nakit yaratma potansiyeline işaret eden FAVKÖK (faiz, vergi, amortisman ve kira öncesi kar-EBITDAR) 2,1 milyar dolar oldu.

THY Hisse Yorum

Dünyanın en büyük yatırım ve finansal araştırma kuruluşlarından biri olan Morningstar’ın THY hisselerine biçtiği içsel fiyat, şirketin güncel finansal durumunda 146,19 TL olarak gözüküyor. 

Son kapanış fiyatı olan 115,10 TL üzerinden bakıldığında bu hesaplamaya göre THY hisseleri 27% iskontolu işlem görüyor. 

Türk Hava Yolları hisselerinin fiyat kazanç oranı da 6,32 olan sektörüne kıyasla 3,88’lik fiyat/kazanç (F/K) oranıyla primli işlem görüyor.

THY hissesi için 52 haftanın en yüksek seviyesi 117,50 TL’dir, güncelde hisse bu seviyenin hemen altında işlem görmektedir.

THY Hisse Beklentisi Nasıl?

THY Beklenti

THYAO hisseleri son bir yılda 565%’lİik bir yükseliş kaydederken BIST 100 endeksi 172% yükselmiştir. Türk Hava Yolları hisselerindeki son bir yıllık yükseliş endeksin yükselişinin 3 katından yüksektir.

THY Hisse Hedef Fiyat 2023!

THY hisselerine ilişkin analistlerin ortalama hedef fiyatı 144,43 TL seviyesindedir. Bu fiyat hisseyi değerlendiren analistlerin son bir ayda verdiği tahminlerin ortalamasından oluşmaktadır. Son işlem fiyatı ile kıyaslandığında hedef fiyata göre hissede 25%’lik bir yükseliş potansiyeli mevcut.

Hisseyi değerlendiren analistlerin 100%’ü THYAO hissesi için “AL” notu vermiştir.

THY Hedef Fiyat 2023

THY Hissesi Nasıl Alınır?

Dakikalar içinde Midas yatırım hesabı açmak oldukça kolay. Basit arayüzle THY hisse alım emri vermek ve saniyeler içinde istediğin hisseye yatırım yapmak, THYAO hissesi almak ya da Borsa İstanbul’daki herhangi bir hisseye yatırım yapmak Midas yatırım hesabınla işte bu kadar kolay! Üstelik BIST yatırımlarını, masrafsız işlem ve düşük komisyon avantajıyla yapabilirsin.

Sadece Türk şirketleriyle sınırlı kalmak istemezsen Midas yatırım hesabın ile Amerikan borsalarındaki dünya devlerine de aynı kolaylık ve güvenle yatırım yapabilirsin.

Bu link üzerinden video görüşme ile sadece 10 dakika içinde Midas’a kayıt olabilir, ilk para transferini dakikalar içinde gerçekleştirerek Amerikan borsalarında ve Borsa İstanbul’da hemen yatırıma başlayabilirsin.

Detaylı bilgi için:

Midas’la yatırım yapmanın avantajları neler?

Midas’la yatırım yapmaya nasıl başlayabilirsin?

Midas yatırım hesabın ile hangi yatırımları yapabilirsin?

Ayrıca “SASA hisse yorum” ve “EREGL hisse yorum” içeriklerimize de göz atabilirsiniz!

Türk Hava Yolları (THY) Hisse Yorum! THY Hedef Fiyat 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler