Blog

Alfa Solar Enerji (ALFAS) Hisse Yorum! ALFAS Hedef Fiyat 2023

April 12, 2023
Alfa Solar Enerji (ALFAS) Hisse Yorum! ALFAS Hedef Fiyat 2023
Makaleyi sesli dinle
Alfas Hisse Yorum

Geçtiğimiz sene Kasım ayında halka arz olan Alfa Solar Enerji hisseleri 412% yükseliş kaydetti. Peki, ALFAS hisselerinin geleceği ve yorumları nasıl? Şirketin ileriye yönelik yatırımları ve hisse hedef fiyatı ne?

Alfa Solar Enerji Gelecekte Ne Bekliyor? ALFAS Enerji Yorumları ve Yatırımları

2011 yılında kurulan Alfa Solar Enerji A.Ş., yenilenebilir enerji ve daha özel olarak güneş enerjisi sektöründe fotovoltaik (PV) panel üretimi yapan üretici firmalarından biridir.

Şirket 6000 m² yüksek teknoloji ürünü robotik üretim hattı ve teknik personeli ile yüksek verimli panelleriyle ilk yatırım maliyetinde, hızlı geri dönüşüm sağlayarak, 25 yıl ürün garantisi sunduğunu belirtiyor. Ek olarak müşterilerini en doğru şekilde yönlendirerek, TUV sertifikalı ve Avrupa Standartlarında lisanslı ürünler ürettiğini belirtiyor.

Güneş enerjisi panelleri üzerine uzmanlaşan şirketin 3 temel ürünü bulunuyor.

Bunlar; 

  • Monokristal Panel
  • Polikristal Panel
  • Halfcut Panel

Alfa Solar YKB Yardımcısı Hüseyin Karabaş’ın açıklamaları:

“Gelecek yıl Türkiye’de yıl 4 bin MW’lik GES kurulacağını tahmin ediyoruz. Talep artışına karşılık verebilmek için şirketin panel üretim kapasitesini 1.5 GW’a çıkardık.” ifadelerinde bulundu

Şirket Halka Arz Gelirlerinin Yüzde Kaçını, Nerede Kullanacak?


Yeni fabrika yatırımının sonuçlandırılması ve ek depo yapımı; 45%

İşletme sermayesi; 45%

Şirket fabrikalarının elektrik ihtiyacını karşılayacak ve tüketim kadar üretim yapacak GES (Güneş Enerjisi Elektrik Santrali) kurulması; 10%

Alfa Solar Enerji 4.Çeyrek Bilanço Verileri 

Alfa Solar Enerji, 2022 yılının 4. çeyrek bilançosuna göre 542 milyon TL net dönem kârı elde etti. Buna göre, Alfa Solar Enerji’nin kârı geçen yılın aynı dönemine göre 1021% artış gösterdi. Şirketin 2,29 milyar TL’ye yükselen satışları ise geçen yıla oranla 424% artış gösterdi. 

Alfa Solar Enerji  Hisse Verileri

Alfas Hedef Fiyat

Halka arzından bu yana ALFAS hisseleri 412% yükseliş kaydederek son bir yılda 129% yükselen BIST 100 endeksini üzerinde bir getiri sağladı.

Güncelde 64,35 TL seviyesinde bulunan hissenin 52 hafta en yüksek seviyesi 374,50 TL’dir. 

Hisseyi analiz etmemizde faydalı olan verilerden piyasa değerinin defter değerine oranı (PD/DD) 17,61 olmaktadır. Bu oran şirket, öz sermayesine oranla piyasada çok mu pahalı yoksa çok mu ucuz kalmış sorusunun cevabını verir. Bu oranın yüksek olması şirket hisselerinin pahalı, düşük olması ise şirket hisselerinin ucuz olduğu kanısını doğurur. Yine bir şirketin pahalı mı yoksa ucuz mu olduğunu gösteren bir başka veri fiyat kazanç oranıdır. Bu oran güncelde 31,05’dir.

Öte yandan şirketin özsermaye kârlılığı (ROE) 132,72%’dür. Bu oran, hissedarların şirkete yaptıkları yatırımların ne kadar etkili kullanıldığını söyler. Bu yönüyle yatırımcılar için en önemli kârlılık göstergelerinden birisidir. Sürekli yükselen bir özsermaye karlılığı değeri, şirketin her geçen dönemde daha az özsermaye ile daha çok kâr üretebildiğini gösterir. Olumludur.

Ancak böyle bir karşılaştırma yaparken, aynı sektördeki şirketleri karşılaştırmaya önem göstermeliyiz. Çünkü her sektörün gerektirdiği özsermaye miktarı aynı değildir.

Şirketin cari oranı 1,67 ile baz puan olan 1 seviyesinin üstünde kalmaktadır. Bu oran dönen varlıklar ile kısa vadeli borçların bölünmesiyle hesaplanır. Sonucun 1’den büyük olması, şirketin hızlıca nakite çevirebileceği değerleri ile kısa vadeli borçlarını ödeyebildiğini gösterir ve likidite sıkıntısı bulunmadığı sonucunu verirken 1’den düşük olması kısa vadeli borçlarını ödemekte zorluk çektiğini gösterir.

Şirkete ilişkin verilere Midas uygulamasının “İstatistikler” kısmında ulaşabilirsin.

ALFAS Hedef Fiyat 2023?

Her büyüme hissesinde olduğu gibi Alfa Solar Enerji hisseleri de güncel serbest nakit akışı ve kazancı yerine gelecekte kasasına girmesi beklenen para üzerinden fiyatlanıyor. Bu yüzden ALFAS hisselerine Türkiye’de herhangi bir hedef fiyat veren kurum bulunmuyor. 

Diğer yandan ALFAS hisselerinin geçmiş performanslarını endeks ile kıyasladığımızda, karşılaştırma yaptığımız endeksi farkla yendiğini görebiliyoruz.

ALFAS Hissesi Alınır Mı?

Yenilenebilir Enerji için kritik ürünler üreten ALFAS gelecek beklentisi oldukça güçlü bir şirket. Özellikle yeni fabrika ve ek depo yapımı projesiyle öne çıkıyor.

Fakat şirketin finansalları, yatırımları ve teknik analizini inceleyerek “ALFAS hissesi alınır mı?” sorusuna yatırımcıların karar vermesi gerekiyor.

Detaylı bilgi için:

Midas’la yatırım yapmanın avantajları neler?

Midas’la yatırım yapmaya nasıl başlayabilirsin?

Midas yatırım hesabın ile hangi yatırımları yapabilirsin?

GWIND hisse yorum içeriğimiz gibi diğer hisse yorum içeriklerimizden olan “Astor Enerji Hisse Yorum” ve “Galata Wind Hisse Yorum” içeriklerimize de göz atabilirsin! Böylece hisselerin gelecek beklentileri ve hedef fiyatları hakkında fikir sahibi olabilirsin.

Alfa Solar Enerji (ALFAS) Hisse Yorum! ALFAS Hedef Fiyat 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler