Blog

Türkiye’nin En Büyük Şirketleri Hangileri?

September 27, 2023
Türkiye’nin En Büyük Şirketleri Hangileri?
Makaleyi sesli dinle
Türkiye'nin En Büyük Şirketleri Hangileri?

Yüksek ciro ve istihdam oranına sahip şirketler Türkiye ekonomisinin yapı taşlarını oluşturuyor. Ülkemizde piyasa değeriyle öne çıkan şirketler sektörel bazda çeşitlilik ve değişiklik göstermekle birlikte, bazıları Türkiye’nin en büyük şirketler listesindeki konumunu her yıl korumaya devam ediyor. Peki, 2023 rakamlarına göre sence Türkiye’deki en büyük şirketler hangileri olabilir? 

Türkiye’nin en değerli şirketleri her yıl pek çok kişi için merak konusu oluyor. Özellikle piyasada aktif olarak varlığını sürdüren firmalar rekabet içerisinde olduğu bu şirketleri yakın kadraja alıyor. Bununla birlikte Türkiye’nin büyük şirketleri elbette yatırım peşinde olanların da merceği altında. Türkiye’deki piyasa değeri yüksek şirketlerin hisse senetlerini satın almak isteyen bir yatırımcı olarak, senin de bu noktada aramıza katıldığını bilmek güzel!

Bu yazımızda, 2023 yılına ait Capital 500 listesinden yola çıkarak ülkemizdeki en büyük 10 şirketi senin için mercek altına aldık. Söz konusu liste marka bilinirliği, güç endeksi ve markaya olan bağlılık oranları gibi unsurlardan doğrudan etkileniyor. 2022 yıl sonu baz alınarak hazırlanan listede bazı firmaların yükseliş ivmesiyle dikkatleri çektiğini, bazı şirketlerin ise tam da beklenen performansı gösterdiğini söylemek mümkün. Hadi o zaman, piyasa değerine göre Türkiye’nin en büyük şirketlerini daha yakından tanıman için incelemelere başlayalım!

Türkiye’nin En Büyük Şirketleri

Türkiye’nin En Büyük 10 Şirketi (2023)*

Şirket2021 => 2022 Sıralaması
Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (Tüpraş)1 => 1
Türk Hava Yolları A.O (THY)2 => 2
Petrol Ofisi A.Ş.8 => 3
STAR Rafineri A.Ş.10 => 4
OPET Petrolcülük A.Ş.9 => 5
Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (Ford Otosan)4 =>6
Shell & Turcas Petrol A.Ş.11 => 7
Ahlatcı Döviz ve Kıymetli Madenler A.Ş. (Ahlatcı Kuyumculuk)3 => 8
BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.5 => 9
Arçelik A.Ş.7 => 10
*2022 yıl sonu rakamlarına göre belirlenmiştir. 

Türkiye’nin en büyük şirketlerinin açıklandığı Capital 500 adlı raporda, enerji/petrol şirketlerinin yükselişi pek çok yatırımcıyı sektörel bazda aynı noktada bir araya getiriyor. Diğer yandan, listenin olmazsa olmazları arasında yer alan Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı (THYAO)’nın 2022 yılında da Türkiye’nin ikinci büyük şirketi ünvanını korumayı başardığı görülüyor. Ford Otomotiv Sanayi Anonim Şirketi (A.Ş.) ise listenin ilk 10’unda kendi sektörünü tek başına temsil etmeye devam ediyor. 

Tıpkı Ford Otosan gibi Ahlatcı Kuyumculuk, BİM ve Arçelik anonim şirketlerinin de sıralamada bir önceki yıla göre düşüş yaşadığı dikkat çekiyor. Ancak üç şirket de hala Türkiye’nin en büyük 10 şirketi listesinde yer almayı sürdürüyor. Tüm bu şirketlerin yıllık cirosunu ve değerini öğrenmek için sabırsızlanıyorsun değil mi? Hadi, Türkiye’nin en büyük holdingleri ve şirketlerini bir de rakamlarla inceleyelim! 

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (Tüpraş)

Türkiye'nin En Büyük Şirketleri Hangileri?
Ciro481.765.000.000
Çalışan sayısı6.112
SektörüEnerji
İliKocaeli
Borsa hisse koduTUPRS
2023 piyasa değeri9,91 milyar dolar

Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi, kısaca Tüpraş Batman, İzmir, İzmit ve Kırıkkale’deki devlete ait dört petrol rafinerisinin birleştirilmesiyle çatı şirket olarak 1983’te kuruldu. Türkiye’nin petrol ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan Tüpraş, 2006’da özelleştirilerek Koç Holding’e devredildi. 

Günümüzde dört rafinerisinin de aktif olarak işletildiği bu şirket, 6 binden fazla çalışanıyla ülkede yüksek bir istihdam sağlıyor. Bunun yanı sıra Tüpraş, 9 milyar doları aşkın piyasa değeriyle sadece Türkiye’de değil, uluslararası alanda da öne çıkıyor. Son yıllarda Ar-ge çalışmaları ve sürdürülebilirliğe dair adımlarıyla kendinden söz ettiren şirket yatırımcıların ilgi odağında bulunuyor. Şirket, Borsa İstanbulda TUPRS borsa koduyla işlem görüyor. 

Türk Hava Yolları A.O.

Türk Hava Yolları
Ciro311.169.000.000
Çalışan sayısı47.000
SektörüUlaştırma
İliİstanbul
Borsa hisse koduTHYAO
2023 piyasa değeri11.18 milyar dolar

Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı, ülkemizin ve dünyanın en prestijli hava yolları şirketleri arasında başı çekiyor. Şirket Avrupa, Orta Doğu, Uzak Doğu, Kuzey Afrika, Orta Afrika, Güney Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’ya kadar uzanan geniş bir uçuş ağına sahip. Sektöründeki en geniş menzilli uçakların yanı sıra Türk Hava Yolları, 47 bini aşan çalışanı ve 11 milyar dolardan fazla piyasa değeriyle Türkiye’nin en büyük firmaları arasında ilk sıralarda bulunmayı hak ediyor. 

1933 yılında kurulan ve ülkemizin en köklü şirketlerinden biri olan Türk Hava Yolları, Borsa İstanbulda THYAO hisse adıyla işlem görüyor. Büyük yatırımcıların sıkı takibinde olan bu şirketin varlıkları en çok işlem gören hisseler arasında öne çıkıyor. 

Petrol Ofisi A.Ş.

Petrol Ofisi
Ciro205.811.475.000
Çalışan sayısı872
SektörüEnerji
İliİstanbul
Borsa hisse koduPTOFS
2023 piyasa değeri3.3 milyar dolar

Petrol ürünlerinin ithalat, depolama, arıtma ve dağıtımı için 1941’de devlet şirketi olarak kurulan Petrol Ofisi, 1990 yılında özelleştirme kapsamına alındı. 872 çalışanıyla Petrol Ofisi Türkiye enerji sektöründe aktif olarak faaliyet gösteriyor. 205 milyarı aşan yıllık cirosuyla ise Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında ilk 10’da yer alıyor. Aynı zamanda 1900’ü aşkın istasyonla Türkiye’nin en geniş ağına sahip olan şirket, ülke ekonomisine katkı sağlama konusunda aktif olarak görev alıyor. Sektörünü domine eden enerji ve petrol şirketlerinden biri olan Petrol Ofisi, Borsa İstanbulda PTOFS hisse adıyla işlem görüyor. 

STAR Rafineri A.Ş.

Türkiye'nin En Büyük Şirketleri Hangileri?
Ciro187.953.459.527
Çalışan sayısı1.087
SektörüEnerji
İliİzmir
Borsa hisse koduSPRC 
2023 piyasa değeri369,2 milyon dolar

STAR Rafineri, İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan bir petrol rafinerisi. Temeli 2011’de atılan tesis, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika EMEA bölgesindeki en büyük rafineri projesi olma özelliğine sahip. Star Rafineri, Türkiye’nin işlenmiş petrol ürünleri ihtiyacının yaklaşık yüzde 25’ini karşılıyor. Ayrıca petrokimya sektörü için önemli ham maddelerin yanı sıra cari açığın en önemli nedenlerinden olan dizel, motorin, jet yakıtı, LPG, kükürt ve petrokok gibi ürünlerin yerli üretimini de sağlıyor. 

SPRC borsa hisse koduna sahip olan Star Rafineri, enerji ve petrol alanına yatırım yapmak isteyen kişilerin başlıca alternatifleri arasında. 

OPET Petrolcülük A.Ş.

OPET Petrolcülük A.Ş.
Ciro179.987.547.575
Çalışan sayısı900+
SektörüEnerji
İliİstanbul
Borsa hisse koduOPET
2023 piyasa değeri570 milyon dolar

1992 yılında Öztürk Group Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk tarafından kurulan OPET, 2002 yılı sonunda yüzde 50 oranında Koç Holding Enerji Grubu bünyesine dahil oldu. Günümüzde binin üzerinde istasyona sahip olan ve petrol alanındaki en büyük şirketlerden arasında bulunan Opet Petrolcülük, hızlı ve devamlı büyüme gösteren bir marka olarak dikkat çekiyor. 

Şirketin 2022 sene sonunda 180 milyara yakın yıllık cirosu ve 900’den fazla çalışanı bulunuyor. Bunların yanı sıra “Doğaya Saygı” ve “İşimiz Temiz” projeleriyle çevreci bir politika benimseyen OPET, bu yönüyle de hedef kitlesinin ve yatırımcıların ilgi odağında. 

Ford Otomotiv Sanayi A.Ş.

Türkiye'nin En Büyük Şirketleri Hangileri?
Ciro171.796.902.000
Çalışan sayısı21.007
SektörüOtomotiv
İliİstanbul
Borsa hisse koduFROTO
2023 piyasa değeri11.04 milyar dolar

1959 yılında Vehbi Koç tarafından kurulan otomotiv şirketi olan Ford Otosan, listede 2022 yılının en büyük otomotiv şirketi olarak konumlanıyor. 2004 yılından bu yana Ford Otosan, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ilk üç şirketi arasında yer alıyor. Aynı zamanda şirket 721 bin 700 araç, 436 bin 500 adet motor ve 140 bin adet aktarma organı üretim kapasitesi sayesinde Ford Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim merkezi konumunda. 

21 binden fazla çalışanıyla ülkenin ekonomisine büyük katkılar sağlayan Ford Otosan, 11 milyar doları aşkın piyasa değerine sahip. Yüzde 18 oranında halka açık bir şirket olan şirket, FROTO hisse koduyla Borsa İstanbulda en sık işlem gören hisselerden biri. 

Shell & Turcas Petrol A.Ş.

Türkiye'nin En Büyük Şirketleri Hangileri?
Ciro160.888.498.000
Çalışan sayısı799
SektörüEnerji – Petrol
İliİstanbul
Borsa hisse koduSHEL
2023 piyasa değeri3  milyar dolar

Shell & Turcas ortak şirketi, Türkiye’nin en büyük şirketleri listesine yedinci sıradan giriş yapıyor. 2005 yılından bu yana şirket, akaryakıt ve madeni yağların perakende ve ticari satışında faaliyetlerini daima bir üst seviyeye taşıyor. Shell & Turcas, bin 150 civarındaki akaryakıt istasyonu ve 800’e yakın çalışanıyla bugün sadece sektörünün değil, Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri. 2022 yılında 160,8 milyar TL ciro yapan Shell & Turcas, Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK)’nun verilerine göre istasyonlardan direkt yapılan akaryakıt satışlarında yüzde 21,4 ile pazar liderliğini koruyor. 

Ahlatcı Döviz ve Kıymetli Madenler A.Ş.

Türkiye'nin En Büyük Şirketleri Hangileri?
Ciro147.786.940.397
Çalışan sayısı139
SektörüKuyum
İliÇorum
Borsa hisse koduAHGAZ
2023 piyasa değeri96.181 milyon dolar

Türkiye’nin altın üretimi ve ihracatı konusunda en üst sıralarda yer alan Ahlatcı Holding, altı farklı sektörde 43 şirketiyle faaliyet gösteriyor. Ahlatcı Döviz ve Kıymetli Madenler A.Ş. (Ahlatcı Kuyumculuk) çatısı altında 139 çalışana sahip olan holding, genel olarak 5003 çalışanıyla Türkiye’nin istihdam açığını büyük oranda karşılıyor. Çorum’da yer alan ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere 32 ülkeye ihracat yapan holding, altın başta olmak üzere finans, enerji, sağlık, otomotiv ve gayrimenkul sektörlerinde de hizmet veriyor. 

Ahlatcı Holding, enerji sektöründe faaliyet gösterdiği Ahlatcı Doğal Gaz Dağıtım Enerji ve Yatırım A.Ş. adlı şirketi üzerinden borsada AHGAZ koduyla işlem görüyor. 

BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.

Türkiye'nin En Büyük Şirketleri Hangileri?
Ciro147.715.566.000
Çalışan sayısı79.468
SektörüPerakende
İliİstanbul
Borsa hisse koduBIMAS
2023 piyasa değeri5.94 milyar dolar

1995 yılında 21 mağazayla sektöre giriş yapan BİM Birleşik Mağazalar A.Ş., bugün Türkiye’nin organize perakende sektöründe pazar payı en yüksek şirketi konumunda. 80 bine yakın çalışanı ve 147 milyarı aşkın cirosuyla sektörüne öncülük eden BİM, Türkiye’nin en büyük perakende şirketi olarak karşımıza çıkıyor. BİM’in 2023 yılı itibarıyla 5 milyar dolardan daha fazla piyasa değeri bulunuyor. 

2005 yılında halka açılan BİM, bu tarihten beri Borsa İstanbulda BIMAS hisse koduyla işlem görüyor. Borsa’da en çok işlem gören hisselerden birine sahip olan şirket, her geçen gün büyüyerek yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. 

Arçelik A.Ş.

Türkiye'nin En Büyük Şirketleri Hangileri?
Ciro133.915.508.000
Çalışan sayısı45.000
SektörüElektrik & elektronik
İliİstanbul
Borsa hisse koduARCLK
2023 piyasa değeri3.55 milyar dolar

1955 yılında Vehbi Koç ve Lütfi Doruk tarafından kurulan Arçelik, bugün dünya çapında hizmet veren Türkiye merkezli bir beyaz eşya ve teknoloji şirketi. Arçelik, Türkiye’nin en büyük firmaları arasında sektörünün öncüsü olarak dikkat çekiyor. Şirket, 45 bin çalışanı ve 12 markasıyla (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, ElektraBregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy, Altus, Dawlance, Voltas Beko) faaliyet gösteriyor. Dokuz ülkede 30 üretim tesisine sahip olan Arçelik, Ar-ge çalışmalarıyla kendisini sürekli olarak yeniliyor. Borsa İstanbulda ARCLK koduyla işlem gören şirket hisselerinin yüzde 14,96 oranla halka açık olduğu biliniyor. 

Eğer daha detaylı incelemek istersen; Amerikan borsaları ve Borsa İstanbul’da listelenen, sektörünün öncü birçok şirketi uzman isimlerle birlikte yorumladığımız Midas Podcast’i takip edebilirsin.

Ülkemizin büyük ve güvenilir şirketleriyle kâra geçmek için Borsa İstanbulda işlem gören en büyük şirketlere ortak olmanın şimdi tam zamanı! Türkiye’nin en büyük şirketlerine yatırım yapmak için Midas uygulamasını sen de hemen indir!

Türkiye'nin En Büyük Şirketleri Hangileri?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler