Blog

Enflasyon Düşerse Ne Olur?

January 31, 2024
Enflasyon Düşerse Ne Olur?
Makaleyi sesli dinle
Enflasyon Düşerse Ne Olur?

Ekonomi dünyasında, hatta artık günlük hayatta sıklıkla merak edilen bir soru: “Enflasyon düşerse ne olur?” Bu soru, hepimizin finansal geleceğini doğrudan etkileyebilecek birçok faktörü içinde barındırıyor. Öyleyse hadi hem enflasyon düşerse ne olur sorusuna hem de bu düşüşün ekonomik piyasalara olan etkisine birlikte bakalım!

Enflasyon artık hepimizin sıklıkla duyduğu bir kavram haline geldi. Eğer sen bu kavramın tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyorsan açıklayalım! Enflasyon, diğer adıyla parasal şişkinlik, mal ve hizmet fiyatlarının hissedilir düzeyde sürekli artışını ifade ediyor. Enflasyonda artış veya enflasyonda düşüş ibarelerinin kullanılabilmesi için bunun süreklilik arz etmesi önem taşıyor. Detaylı bilgi için okumaya devam et!

Enflasyon Düşerse Ekonomi Ne Olur?

Enflasyonun düşmesi, genellikle ekonomideki dengelerin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Bu düşüşün ekonomideki yansıması ise genellikle güven artışı yönünde oluyor. Her ne kadar bu sonucun tüm piyasa özelindeki etkilerini diğer ekonomik göstergelerle birlikte değerlendirmek gerekse de, enflasyondaki düşüşün ekonomi üzerindeki etkilerini genel olarak ele alabilmek mümkün.

Satın alma gücünün artmasından faiz oranlarının düşmesine kadar pek çok alanda etki yaratabilen enflasyon düşüşünün döviz, altın, borsa, faiz ve araba fiyatlarına kadar olan geniş yelpazedeki muhtemel etkilerini gel beraber inceleyelim!

Enflasyon Düşerse Döviz Ne Olur?

Enflasyon düşerse döviz talebinde çoğunlukla azalma oluyor. Çünkü bu düşüş genellikle ülkenin para birimi değerinde artışa yol açıyor. Global piyasalarda ise güvenilirlik ve istikrar açısından genellikle pozitif bir sinyal oluşmaya başlıyor. Yani ülkenin ekonomik temellerine olan güven artıyor ve bu ülkeye yatırım yapmak uluslararası yatırımcılar için de daha cazip hale geliyor. Diğer bir yandan güçlenen yerel para birimi, ithalat mallarının daha ucuz hale gelmelerini sağlıyor.

Enflasyon Düşerse Altın Düşer mi?

Enflasyon düşüşünün altın üzerindeki olası etkileri hem pozitif hem de negatif yönde olabiliyor. Bu etkiler aşağıdaki gibi sıralanabiliyor:

 • Enflasyonun düşmesi genellikle faiz oranlarının da düşmesine neden oluyor. Faiz oranlarının düştüğü durumda ise yatırımcılar farklı alternatiflere yöneliyor. Bu yatırım araçlarından biri de hiç şüphesiz altın oluyor.
 • Enflasyonun düşmesi genellikle ülkenin yerel para birimini güçlendiriyor. Bunun etkisi olarak da, genellikle yatırımcılar döviz yerine altını tercih edebiliyor.
 • Ekonomik belirsizlik ve dalgalanmaların olduğu piyasalarda altın güvenli bir liman olarak daha fazla talep görürken, enflasyonun düşüşüyle beraber yatırımcılar daha riskli yatırım araçlarına yönelebiliyor. Bu durum altının talebini düşürebiliyor.
 • Enflasyonun düşmesi genellikle merkez bankalarının daha rahat mali politikalar izlemesine neden olabiliyor. Bu durumda ise likidite artışı ve düşük faiz ortamı nedeniyle altın fiyatları üzerinde bir artış potansiyeli meydana gelebiliyor.

Enflasyon Düşerse Borsa Yükselir mi?

Enflasyonun düşmesi genellikle borsa piyasasına olumlu etki ediyor. Bu olumlu etkiler aşağıdaki gibi sıralanabiliyor:

 • Enflasyonun düşmesi, genellikle şirket kârlarının artmasına ve ekonominin daha sağlam temellerle ilerlemesine katkı sağlıyor. Enflasyonun düştüğü bir ülkede, işletmeler maliyetlerini daha rahat kontrol edip faaliyetlerini artırır hale gelebiliyor. Bunun sonucu olarak da yatırımcılara daha fazla gelir sunma imkanları doğuyor ve hisse senetlerine olan talep artıyor.
 • Enflasyonun düşmesi, genellikle merkez bankalarının faiz oranlarını düşürmesini sağlıyor. Düşük faiz oranları, bir yatırım aracı olarak hisse senetlerini daha cazip hale getiriyor. Kazancını artırmak isteyen yatırımcılar, düşük getirili tahviller yerine getirisi daha yüksek olan borsayı tercih ediyorlar.
 • Enflasyonun düşmesi, genellikle yatırımcının güvenini artırıyor. Güveni artan yatırımcı da, ekonominin güçlü olduğu ve şirket karlarının arttığı bir ortamda hisse senetlerine daha fazla ilgi gösteriyor.
 • Enflasyonun düşmesi, uzun vadeli yatırımlar için daha istikrarlı bir ortam yaratıyor. Bu sayede yatırımcılar, uzun vadeli stratejilere yönelip borsada kalıcı değer yaratmaya odaklanıyor.

Enflasyon Düşerse Faiz Ne Olur?

Enflasyon düşerse, merkez bankalarının politika faizlerinde genellikle bir gevşeme eğilimi meydana geliyor. Enflasyon düşüşüyle faiz oranları arasındaki ilişki çoğunlukla şöyle açıklanıyor:

 • Enflasyonun düşmesi, merkez bankalarını faiz oranlarını düşürmeye yönlendirebiliyor. Enflasyonun düşük olduğu bir ortamda ekonomiyi canlandırmak ve kredi talebini teşvik etmek amacıyla tüketiciler ve işletmeler faiz düşüşünden yararlanabiliyor. Böylece daha ucuz ve kolay ödenebilir krediler alınabiliyor.
 • Enflasyon düşüşüyle beraber faiz oranlarının da düşmesi genellikle yatırımları teşvik ediyor. Düşük faiz oranları sayesinde işletmeler maliyetlerini azalıp tüketici harcamalarını artırıyor. Sonuç olarak ekonomik büyüme desteklenmiş oluyor.
 • Enflasyonun düşüşüyle beraber merkez bankaları para arzını artırıyor. Likidite artışının bir sonucu olarak da ekonomik aktivitelerde canlanma meydana gelebiliyor.

Enflasyon Düşerse Fiyatlar Ne Olur?

Enflasyonun düşmesi, genellikle mal ve hizmet fiyatlarındaki artış hızının da azalması anlamına geliyor. Bu sayede tüketiciler, mal ve hizmetlere daha rahat ulaşırken ekonomi de canlanıyor.

 • Düşük enflasyon, genellikle tüketicilerin satın alma gücünü artırıyor. Mal ve hizmetlere daha uygun fiyatlarla erişebilen tüketiciler ise daha fazla harcama eğiliminde oluyor. Bunun sonucu olarak talepte ve dolayısıyla ekonomik büyümede artış meydana geliyor.
 • Enflasyonun düşük olduğu bir ülkede maliyetlerini daha iyi kontrol edebilen işletmeler kâr marjlarını artırıp daha rekabetçi fiyatlar sunabiliyor.
 • Enflasyon düşüşüyle beraber merkez bankası faiz oranlarını da düşürüyor. Bu sayede uygun koşullarda kredi alımları artıyor.
 • Düşük enflasyon oranları maliyetleri düşürürken gelir düzeylerinin daha stabil kalmasını da sağlıyor. Bu sayede istihdam oranları artarken mevcut maaşlarda da yükselme yaşanıyor.

Enflasyon Düşerse Araba Fiyatları Düşer mi?

Enflasyonun düşmesi genel olarak tüketici fiyatlarını aşağıya çekiyor ve araba fiyatları da bu durumdan olumlu yönde etkileniyor. Enflasyonun düşüşünün araba sektörüne etkisi aşağıdaki gibi açıklanıyor:

 • Enflasyonun düşmesi, genellikle mal ve hizmet üretim maliyetlerinde de azalmaya yol açıyor. Böylece otomobil üretiminde kullanılan malzemelerin maliyetinde azalma meydana geliyor. Bu durum araç üreticilerinin maliyet avantajına sahip olmalarına ve bu sayede fiyatları aşağıya çekebilmelerine imkan tanıyor.
 • Enflasyonun düşmesi genellikle daha güvenilir bir ekonomik piyasa yarattığından tüketici güvenini de artırıyor. Güveni ve satın alma gücü artan tüketicinin araba gibi lüks mallara olan talebi de artabiliyor.

Artık enflasyon düşüşlerinde tüm ekonomik verileri kusursuz yorumlayacak ve daha doğru atılımlar yapacak bilgiye sahipsin. Peki, enflasyon düşüşünün genellikle olumlu etki yarattığı borsa piyasasına girmeye hazır mısın? Eğer cevabın evet ise, App Store ya da Play Store üzerinden Midas uygulamasını hemen indir ve yatırım hesabını oluşturarak harekete geç!

Enflasyon Düşerse Ne Olur?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler