Borsa Yorumları

Güçlü Kâr Marjı Olan Hisseler

February 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Güçlü Kâr Marjı Olan Hisseler

Goldman Sachs’a göre, kâr marjını artırma konusunda sicili sağlam şirketlere yatırım yapılması, bir portföyü 2023’teki belirsizliklerden korumanın en iyi yollarından biri olabilir.

Bankanın ABD hisse senedi stratejisi David Kostin cuma günkü müşteri bilgilendirme yazısında, “Bu kafa karıştırıcı ortamda pozisyon alma stratejilerinden biri de; satış giderleri, genel giderler ve yönetim giderlerinin tekrar artması durumunda, güçlü marjları olan şirketlerin hisselerini almak ve hassas marj hisselerinden kaçınmaktır.” ifadelerine yer verdi.

Bu ortamı dikkate alarak değerlendirmelerde bulunan Goldman Sachs, 2022’de kâr marjları büyüyen ve yeni yılda yine büyümeye hazır olan Russell 1000 hisselerini belirledi. Listedeki medyan şirket 2022’de kâr marjlarını 1,16% artırırken, medyan Russell 1000 hissesinin kâr marjları 0,27% küçüldü.

Bu yıl yaklaşık 11% artış kaydeden Air Lease (AL)’nin 2023’te en büyük marj artışını kaydetmesi bekleniyor. Marjları geçen yılın üçüncü çeyreğinde 116 baz puan büyüyen uçak kiralama şirketi için bu yılki artış beklentisi 386 baz puan seviyesinde. Bir baz puan 0,01%’e eşit.

Barajı aşan diğer güçlü marj hisseleri arasındaki Biyoteknoloji hissesi Illumina (ILMN)  2%’den fazla ve online seyahat devi Booking Holdings (BKNG) ise yaklaşık 21% değer kazandı. 

Illumina marjlarının 2023’te 2,15% artması bekleniyor. Goldman, Booking Holdings için 1,91% marj artışı öngörüyor. Üçüncü çeyrekte marjlarını 573 baz puan artıran Booking, değerlendirmeye alınan hisseler arasında en yüksek marj artışını kaydetti.

Adaylar arasında sıyrılan birkaç finans ve ödeme hissesi var. Mastercard (MA) bunlardan biri. 2022’deki 2,54%’lük marj artışı kaydeden şirketin bu yıl marjlarını 69 baz puan artırması planlanıyor.

Listede marj artışı görülen diğer şirketler Eli Lilly (LLY) ve Latin Amerikan havayolu şirketi Copa Holdings (CPA).

Güçlü Kâr Marjı Olan Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC