Blog

Yatırım Hesabı Nedir? Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

June 6, 2023
Yatırım Hesabı Nedir? Borsa Hesabı Nasıl Açılır?
Makaleyi sesli dinle
Yatırım Hesabı Nedir? Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Birikimlerini daha da büyütmek ister misin? Haklısın, kim istemez ki! Peki, bunu çok fazla efor harcamadan, yani kendi zamanından fedakarlık yapmadan gerçekleştirebileceğini biliyor muydun? Oturduğun yerden birikimlerini katlamanın en pratik yollarından biri doğru fırsatlara yatırım yapmak! Tabii bunun için önce “Yatırım hesabı nasıl açılır?” sorusunun cevabını öğrenmelisin. Öyleyse gel, birlikte keşfedelim!

Her yatırıma büyük umutlarla başlanıyor. Fakat yatırım konusunda umutlanabilmek için önce yapılması gereken bazı işlemler bulunuyor. Bunlardan biri elbette yatırım hesabı açmak. Öte yandan eğer hisse alarak yatırım yapmak istiyorsan hisse senetlerini saklayacağın ve ne zaman aldığın ya da ne kadar yatırdığın gibi önemli bilgileri kaydedeceğin bir hisse senedi hesabının olması çok işine yarayacak. Tüm bunlara nereden ve nasıl başlayacağını bilmiyorsan, işte sana rehber niteliğinde bir içerik! Okumaya devam et.

Yatırım Hesabı Nedir?

Yatırım Hesabı Nedir? Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Yatırım hesabı, yatırımlarını yapabilmene imkan tanıyacak şekilde tasarlanmış bir ürün olarak tanımlanıyor. Bu ürün sayesinde döviz, altın ya da gümüş gibi metalara yatırım yapabilirsin. İstersen yatırımını borsada halka arzını gerçekleştirmiş şirketlerin hisselerine de yapabilir, daha sonra bu hisseleri satabilirsin.

Bankada vadesiz hesabında çok paran olsa bile herhangi bir yatırım hesabın olmadan ne metalara ne hisselere ne de fonlara yatırım gerçekleştirebilirsin. Avro, dolar, altın ya da gümüş yatırımların için seçtiğin finansal enstrüman cinsinden yatırım hesabı açmalısın. Tüm hisse senetleri ve borsa yatırımların için ise standart bir borsa yatırım hesabı ihtiyaçlarını karşılıyor olacak. Tabii yurt dışı borsalarına yatırım yapmak istiyorsan hesabının para birimini Amerikan doları ile yapmalısın. Çünkü yurt dışı borsalar sadece Amerikan doları üzerinden işlem kabul ediyor.

Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Yatırım hesabını birçok farklı şekilde açabilirsin. Bu yöntemlerden biri de geleneksel finans işlemleri. Banka şubelerine giderek bireysel yatırım hesabını açtırabilirsin. Fakat bu işlem için bankalarda uzun kuyruklara girmen ve işlem sırasında kimlik tespiti için birçok belge ibraz etmen gerekebilir. Ayrıca bankalarda hesabını açtıktan sonra yapacağın her yatırımda yüksek komisyon oranlarıyla karşılaşabilirsin.

Dilersen yatırım hesabını çok daha konforlu şekilde Midas uygulaması üzerinden de açabilirsin. Midas uygulamasını App Store ya da Play Store üzerinden mobil cihazına indirerek anında görüntülü görüşme ile yatırım hesabına kavuşabilirsin. Yaklaşık üç dakika içerisinde tamamlanacak bu görüşme sırasında yanında sadece geçerli kimlik kartının bulunması yeterli. Oturduğun yerden yatırım hesabını açarak ilk yatırımını birkaç dakika içinde gerçekleştirebilirsin! Ayrıca Midas’ta işlem ücreti bulunmuyor ve düşük komisyon oranları uygulanıyor. Nasıl, etkileyici değil mi?

Yatırım Hesabı Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yatırım Hesabı Nedir? Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Yatırım hesabını açarken dikkat etmen gereken bazı detaylar bulunuyor. Örneğin; vadesiz bir hesaptan yatırım hesabına para aktarırken herhangi bir işlem ücreti ödememen büyük önem kazanıyor. Çünkü aksi halde yatırım için belirlediğin bütçe ile daha az meta ya da hisse senedi alarak daha küçük ölçekli yatırımlar yapma ihtimalin oluyor. Aynı şekilde alım satım ve işletim üzerinden komisyon oranları da senin kâr marjını düşüren etmenler arasında.

Midas’ta ise işlem ücretleri bulunmadığı gibi oldukça düşük komisyon oranları ile yatırımının tam karşılığını alabilmen mümkün. Böylece yatırımlarından elde ettiğin kârı dilediğin gibi çekebilir ve istediğin şekilde kullanabilirsin.

Hisse Senedi Hesabı Nedir?

Yatırım Hesabı Nedir? Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Hisse senedi hesabı, hisse senetlerini saklaman, alım satım işlemlerini kolayca gerçekleştirmen ve hisse senetlerinin önemli bilgilerini kaydetmen için gereken bir defter. Bu defter sayesinde hisselerinin durumunu, seyrini ve kâr oranlarını görebilirsin. Ayrıca Midas gibi aracı kurumlar bu defter üzerinden yatırımlarına dair çeşitli bilgilendirmeler yapıyor ve sana özel bültenler hazırlıyor. Böylece hisselerini çok daha kolay bir şekilde takip etmen mümkün oluyor.

Hisse Senedi Hesabı Nasıl Açılır?

Yatırım Hesabı Nedir? Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Bir yatırım hesabı açtığında ve o hesap ile birkaç hisse alımı gerçekleştirdiğinde hesabın otomatik olarak hisse hesabına dönüşüyor. Bu hesapla hisselerin getirisini ve götürüsünü daha net bir şekilde görerek kendi yatırımların üzerinde kontrolü ele alabilirsin.

Hisse senedi hesapları parça hisseler için de oluşturuluyor. Midas’ın sunduğu parça hisse özelliğiyle en küçük bütçeyle bile kolayca yatırım yapabilir ve kendi hisse senedi hesabına sahip olabilirsin. Parça hisseler sayesinde herhangi büyük bir hissenin parçasını alabilirsin. Ayrıca bu işlemi yaparken aynı büyük parçayı paylaşıyor olsan bile kimseyle ortak olmak durumunda da değilsin. Nitekim parça hisse sahipleri, tıpkı bağımsız bir hisse almış gibi kendi yatırımları üzerinde tek söz sahibi oluyor. Bence sana da oldukça cazip gelmeye başladı, değil mi?

Ayrıca bakınız; Hisse Nasıl Alınır?

Hisse Senedi Hesabı Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hisse senedi hesaplarında her işlem kayıt altına alınıyor. Örneğin; yeni bir hisse alman ya da satman halinde bu işlem hemen hisse senedi hesabına işleniyor. Hisse senedi hesabı açarken ise imzalaman ya da onaylaman gereken çerçeve sözleşmeye dikkat etmelisin. Çünkü bu sözleşmede alınacak komisyon ya da işlem ücretleri belirtilmek zorunda. Bu sayede hesap kullanımı boyunca karşına çıkabilecek sürprizlerden kaçınmış olursun.

Senin için hazırladığımız “Yatırıma Giriş 101” niteliğindeki bu içeriğimizi sonuna kadar okumaya devam ettiysen, artık yatırım hesabını nasıl açacağını en iyi bilenlerden biri olmalısın. Yatırımını her zaman en kolay ve kazançlı şekilde yapabilmen için Midas hep burada! Hadi, Midas uygulamasını hemen indir ve dakikalar içinde yatırım hesabını açarak birikim yapmaya başla!

Yatırım Hesabı Nedir? Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler