Blog

Dünyanın En Büyük Markaları

July 7, 2023
Dünyanın En Büyük Markaları
Makaleyi sesli dinle
Dünyanın En Markaları

Dünyanın en büyük markaları güçlü piyasa değerleri, geniş müşteri tabanları ve sürdürülebilir büyüme potansiyelleriyle yatırımcılar için en cazip seçenekler arasında. Ticaretin ve ekonominin belirleyici gücü olan dev markaları bizimle beraber yakından inceleyerek yatırım dünyasının nabzını ölçmeye ne dersin?

Her yeni projesiyle dünya çapında adından söz ettiren büyük markaların kimi köklü bir geçmişe sahipken, kimisi ise üne ve yüksek cirolara yakın bir geçmişte ulaştı. İnsanların güvenini ve sadakatini kazanan, yenilikçi ürünler sunan ve memnuniyet garantili inovatif hizmetler sağlayan bu markalar, iş dünyasında ve dünya ekonomisinde haliyle büyük bir güce sahip. Hadi gel, hemen her gün hayatımıza bir şekilde dahil olan dünyanın en büyük markalarını birlikte inceleyelim!

 Amazon

Dünya Sıralaması1
Marka Değeri299,3 milyar dolar
Sektöre-TicaretBulut bilişimMedya ve eğlenceAkıllı cihazlarYayıncılık
Ciro31 Mart 2023’te sona eren ilk çeyrek için Amazon geliri, yıldan yıla yüzde 9,37 artışla 127,358 milyar dolar oldu.
KökenAmerika Birleşik Devletleri
Ürün ve HizmetlerAmazon.comAmazon PrimeAmazon Web ServicesAmazon Prime VideoAmazon MusicAlexaAmazon Publishing

Kaynak: “Most valuable brands worldwide in 2023”, Statista, 2023.

Dünyanın dört bir yanında çevrim içi alışverişi keyifli bir deneyime dönüştüren Amazon, dijital ticaret alanında önemli bir yere sahip. Günümüzde bir dünya devi olan Amazon, 1994 yılında Jeff Bezos tarafından Washington’da kuruldu. İlk olarak çevrim içi kitap satışıyla ilgilenen şirket, zaman içinde hızlı bir ivme katederek dünyanın en büyük e-ticaret platformu haline geldi. Üstelik Amazon e-ticaretin yanı sıra bulut bilişim hizmetleri, yapay zeka uygulamaları, elektronik cihaz üretimi, yayıncılık ve medya servis sektöründe de hizmet sunuyor.

external link icon
hisse-senedi-nasil-alinir

Amazon Hissesi Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

Apple

Dünya Sıralaması2
Marka Değeri297,51 milyar dolar
SektörTeknoloji ve elektronikMobil iletişimMüzik ve eğlencePerakendeYazılım
Ciro2023 mali yılının ilk çeyreğinde Apple, bir önceki yıla göre yüzde 5 düşüşle 117,2 milyar dolar gelir elde etti.
KökenAmerika Birleşik Devletleri
Ürün ve HizmetleriPhoneiPadApple PencilMacApple WatchAirPodsApple TViCloudApple MusicApple ArcadeApple Pay

Kaynak: “Most valuable brands worldwide in 2023”, Statista, 2023.

İnovasyon, tasarım ve kullanıcı deneyimi konusunda çığır açan Apple, dünyanın teknoloji devi olarak yediden 70’e herkes tarafından tanınıyor. Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından 1976 yılında kurulan şirket, büyük bir dönüşüm geçirerek dünyanın en değerli markalarından biri olmayı başarmış durumda. Günümüzde Apple’ın her yeni ürünü için insanlar uzun kuyruklar oluşturuyor ve küçük çaplı bir servet ödüyor.

Google

Dünya Sıralaması3
Marka Değeri281,38 milyar dolar
Sektörİnternet hizmetleriReklamcılık ve pazarlamaMobil teknolojiBulut bilişimYapay zeka ve veri analitiği
CiroGoogle’ın 2023 yılı ilk çeyreğindeki geliri bir önceki yılın aynı çeyreğinde kaydedilen 67,2 milyar doları aşarak 69,4 milyar dolara yükseldi.
KökenAmerika Birleşik Devletleri
Ürün ve HizmetlerGoogle ChromeGmailGoogle DriveGoogle DocsGoogle HaritalarYoutubeGoogle AdsGoogle elektronik cihazlar

Kaynak: “Most valuable brands worldwide in 2023”, Statista, 2023.

Aklına bir şey takıldığında ilk olarak ne yapıyorsun? Böyle bir durumda pek çok insanın eli doğruca Google’a uzanıyor. İnternet aramasında dünya çapında bir marka olan Google, milyarlarca insanın günlük hayatının değişmez bir parçası. Arama motorundan çevrim içi hizmetlere, dijital reklamcılıktan eğlence sektörüne kadar her alanda hizmet veren Google, yenilikçi ürünleriyle dünyanın lider markaları arasında.

external link icon
hisse-senedi-nasil-alinir

Google Hissesi Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

Microsoft

Dünya Sıralaması4
Marka Değeri191,57 milyar dolar
SektörYazılım geliştirmeİşletim sistemleriBulut bilişimOfis üretkenliğiOyun ve eğlenceİnternet ve arama
CiroMicrosoft’un 31 Mart 2023 tarihindeki ilk çeyrek geliri, bir önceki yıla göre yüzde 7,08 artışla 52,857 milyar dolar oldu.
KökenAmerika Birleşik Devletleri
Ürün ve HizmetlerWindows işletim sistemiMicrosoft OfficeMicrosoft AzureDynamics 365XboxSurfaceBing

Kaynak: “Most valuable brands worldwide in 2023”, Statista, 2023.

Microsoft Windows 95’in efsaneleşen ekran görüntüsünü hatırlıyor musun? Bilgisayarların yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımıza giren Microsoft, hala teknolojinin öncü şirketlerinden biri. Çeşitli ürün ve hizmetleriyle kullanıcıların hayatını kolaylaştırmaya yardımcı olan Microsoft sadece kullanıcıları nazarında değil, iş dünyasındaki liderliğini de uzun yıllardır sürdürüyor.

Walmart

Dünya Sıralaması5
Marka Değeri113,78 milyar dolar
SektörPerakendeEczaneOptikFotoğraf baskıBankacılık ve finans
CiroWalmart 30 Nisan 2023’te açıkladığı ilk çeyrek verilerine göre, bir önceki yıla kıyasla yüzde 7,58 artış sağlayarak cirosunu 152,301 milyar dolara yükseltti.
KökenAmerika Birleşik Devletleri
Ürün ve HizmetlerGenel tüketim ürünleriGıda ve içecek ürünleriElektronik ürünlerOyuncaklar ve oyunlarOtomotiv ürünleriEczane hizmetleriFinansal hizmetler

Kaynak: “Most valuable brands worldwide in 2023”, Statista, 2023.

Amerika’nın en büyük perakende zinciri olarak bilinen Walmart, aynı zamanda birçok farklı ülkede de hizmet veriyor. Walmart, perakendenin yanı sıra müşterilerine finansal hizmetler sunmasıyla da tanınıyor. Henüz dünyanın en büyük bankaları arasında anılmasa da kredi kartları, bankacılık hizmetleri, para transferi, sigorta ve diğer finansal işlemler için çözüm ortağı olmayı sürdürüyor.

Samsung Grup

Dünya Sıralaması6
Marka Değeri99,66 milyar dolar
SektörElektronikTelekomünikasyonBilişim teknolojileriYarı iletkenler ve elektronik bileşenlerSavunma sanayi
CiroSamsung Electronics’in 31 Mart 2023’te tamamlanan ilk çeyrek cirosu, bir önceki çeyreğe göre yüzde 10 düşüşle 63,75 trilyon won seviyesine geriledi.
KökenGüney Kore
Ürün ve HizmetlerAkıllı telefonlarTelevizyonlarEv aletleriBilgisayarlarElektronik bileşenlerEv sinema ve ses sistemleriKameralar ve optik ürünlerBilişim teknolojileri ve yazılım çözümleri

Kaynak: “Most valuable brands worldwide in 2023”, Statista, 2023.

Modern dünyamızı şekillendiren teknolojik devrimin arkasında birçok yaratıcı güç bulunuyor. Samsung da bu yaratıcı gücün öncülerinden biri. Yenilikçi fikirleri, geniş ürün ve hizmet yelpazesiyle Samsung mobil iletişimden ev elektroniğine, bilişim teknolojilerinden elektronik bileşenlere kadar birçok alanda faaliyet gösteriyor. Samsung, teknolojiye olan tutkusuyla önümüzdeki yıllarda da markasına değer katmaya ve yaşamlarımızı kolaylaştırmaya devam edecek gibi görünüyor.

ICBC (Industrial and Commercial Bank of China)

Dünya Sıralaması7
Marka Değeri69,55 milyar dolar
SektörBankacılık ve finans
CiroICBC, geçen senenin ilk çeyreğine göre kârını yüzde 45 artırarak 2023 yılının ilk çeyreğinde 23 milyon dolar olarak açıkladı.
KökenÇin Halk Cumhuriyeti
Ürün ve HizmetlerMevduatKredi ürünleriYatırım bankacılığıSigortaSermaye piyasası işlemleri

Kaynak: “Most valuable brands worldwide in 2023”, Statista, 2023.

ICBC, bankacılık sektöründe hizmet veren bir kuruluş. Çin’in en büyük ve en zengin bankası olarak kabul edilen ICBC, aynı zamanda dünyanın en büyük bankası. Banka bireysel ve kurumsal müşterilerine geniş bir hizmet yelpazesi sunuyor. Ayrıca uluslararası bir banka olarak dünya genelindeki müşterilere de hizmet sağlıyor.

Verizon

Dünya Sıralaması8
Marka Değeri67,44 milyar dolar
SektörTelekomünikasyon
Ciro2023’ün ilk çeyreğinde Verizon Communications’ın konsolide gelirinin 32,91 milyar dolar olduğu açıklandı.
KökenAmerika Birleşik Devletleri
Ürün ve HizmetlerKablosuz iletişimGeniş bant internetSabit hatTelevizyon hizmetleriKurumsal iletişim çözümleriBulut hizmetleriVeri ve ağ hizmetleri

Kaynak: “Most valuable brands worldwide in 2023”, Statista, 2023.

Modern dünyanın karmaşasında iletişim araçları olmadan bir adrese gitmek bile son derece güç. Her anı paylaşmak, daima bağlantıda kalmak ve işleri yönetmek için telekomünikasyon ağlarına ihtiyaç duyuluyor. Verizon, ileri teknolojiyi kullanarak dünyayı birbirine bağlamaya ve hayatları kolaylaştırmaya yardımcı oluyor. Kablosuz iletişim alanında birinci sınıf hizmet sunan Verizon, Amerika’nın en önemli şirketleri arasında bulunuyor.

Tesla

Dünya Sıralaması9
Marka Değeri66,21 milyar dolar
SektörOtomotiv sektörü
CiroTesla’nın 31 Mart 2023’te elde ettiği gelir, bir önceki yıla göre yüzde 24,38 artışla 23,329 milyar dolar oldu.
KökenAmerika Birleşik Devletleri
Ürün ve HizmetlerElektrikli otomobillerSüper şarj istasyonlarıOtomatik sürüş teknolojisiEnerji depolama çözümleriGüneş enerjisi ürünleri

Kaynak: “Most valuable brands worldwide in 2023”, Statista, 2023.

Tesla, teknolojik gelişmeleri geleceğin sürdürülebilirliği üzerine yoğunlaştırıyor. Petrol bağımlılığını azaltmayı, çevreyi korumayı ve temiz enerji kullanımını teşvik etmeyi amaçlayan şirket, sıra dışı tasarımlarıyla da heyecan uyandırıyor. Kısa süre içerisinde dünyanın en önemli otomobil markası haline gelen Tesla, özellikle hızlı ve konforlu elektrikli araçlarıyla birçok kişinin hayallerini süslüyor.

TikTok

Dünya Sıralaması10
Marka Değeri65,67 milyar dolar
SektörSosyal medya ve eğlence
Ciro2023’ün ilk çeyreğinde kârında 2022 yılına kıyasla yüzde 1 düşüş kaydeden TikTok, 500 milyon dolar gelir elde etti.
KökenÇin Halk Cumhuriyeti
Ürün ve HizmetlerKısa süreli videoKeşfetme ve içerik akışıEtkileşim ve paylaşmaMüzik ve seslerDuyuru ve canlı yayınlar

Kaynak: “Most valuable brands worldwide in 2023”, Statista, 2023.

TikTok, kullanıcılarına ufak dokunuşlarla hayatı benzersiz bir ritme sokmayı mümkün kılan büyülü bir dünya vadediyor. Kendi bünyesi dışında da viral olan kısa videoların hüküm sürdüğü bu platformda yediden 70’e herkes, yaratıcılığın sınırlarını zorlayarak kendi dünyasını inşa edebiliyor. Kısa süre içerisinde dünya çapında büyük bir üne kavuşan TikTok, kullanıcılarına sosyal medya üzerinden gelir de kazandırıyor.

Ayrıca bakınız; Dünyanın en büyük şirketleri

Yatırımlarını dünyanın en güçlü markalarına yapmak istersen Midas uygulamasını App Store veya Play Store üzerinden hemen indirebilir, dünyanın en zengin bankasından veya e-ticaret platformundan hisse satın alabilirsin.
Hadi, devler liginde sen de yerini al!

Kaynaklar:

Dünyanın En Büyük Markaları

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler