Blog

Amazon Yan Kuruluşları Nelerdir? Amazon Bünyesindeki Şirketler Hangileri?

December 21, 2022
Amazon Yan Kuruluşları Nelerdir? Amazon Bünyesindeki Şirketler Hangileri?
Makaleyi sesli dinle
Amazon Yan Kuruluşları Nelerdir? Amazon Bünyesindeki Şirketler Hangileri?

1994 yılından beri hizmet veren Amazon, 2018 yılından itibaren Türkiye pazarında da güçlü bir yer edindi. Gülümseten kampanyaları ve çeşitli ürün yelpazesiyle Amazon’u bir e-ticaret sitesi olarak tanıyoruz. Peki, Amazon’un yeme-içme sektöründen yayıncılık sektörüne kadar daha pek çok şirketin sahibi olduğunu biliyor muydun?

Söz konusu e-ticaret olunca, Amazon dünya çapında akla ilk gelen isimler arasında yer alıyor. Amazon, ABD bilgi teknolojisi endüstrisindeki Google, Apple, Microsoft ve Facebook ile beraber dünyadaki en büyük beş şirket listesinde bulunuyor. Peki, günümüzde dünyanın en etkili ekonomik güçlerinden biri olarak anılan ve çok uluslu bir şirket olan Amazon’un hikayesinin nasıl başladığını merak ediyor musun?

1994 senesinde Jeff Bezos tarafından kurulan Washington merkezli Amazon, çevrimiçi kitap satışı yapan bir şirket olarak kurulmuştu. Amazon her geçen yıl büyüyerek elektronik cihazlar, video oyunları, oyuncak, giyim, yiyecek, hatta mobilya ve mücevher sektörüne kadar genişledi. Takvimler 2015 senesini gösterdiğinde, şirket ABD’nin en büyük perakendecisi olan Walmart’ı bile geride bırakmayı başardı. Marka, 2018 yılından itibaren Türkiye pazarındaki yerini de giderek güçlendiriyor. Peki, bu büyük şirketin bünyesindeki ünlü isimleri öğrenmeye ne dersin?

Amazon’un En Çok Bilinen Yan Kuruluşları

Amazon’un En Çok Bilinen Yan Kuruluşları

Amazon, e-ticaret ve bulut bilişimde dünyanın lider isimleri arasında yer alıyor. 22 Temmuz 2022 itibarıyla 1,25 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip olan Amazon’un bünyesinde pek çok ünlü ve başarılı şirket bulunuyor.

Amazon Web Services (AWS)

Amazon’un bulut bilişim ve uygulama programlama arayüzleri sağlayan bir yan kuruluşu olan Amazon Web Services (AWS), 2002 yılında kuruldu. AWS kişilere, şirketlere ve hükümetlere bulut bilişim web hizmetleri, teknik altyapı, bilgi işlem yapı taşları ve araçları sağlıyor. AWS teknolojisi, dünya genelinde sunucu çiftlikleri sayesinde uygulamaya geçiyor. 

Amazon, AWS ile gerçek bir fiziksel sunucu çiftliği oluşturmadan kullanıcıların çok daha hızlı ve ucuz bir şekilde büyük ölçekli bilgi işlem kapasitesi elde etmelerini sağlıyor. Bu sistemin ücretlendirmesi ise aboneler tarafından seçilen hizmete (kullanım, donanım, işletim sistemi, yazılım veya ağ özellikleri vb.) göre değişiklik gösteriyor. 

Twitch

Oyunların gerçek zamanlı izlenebilmesi için tasarlanan Twitch, video oyunlarının canlı akışına odaklandığı için dünya genelinde pek çok oyunsever tarafından kısa süre içinde benimsendi. 2014 senesinde ABD internet trafiğinin en büyük dört kaynağı arasında yer alan Twitch, aynı sene içinde Amazon tarafından 970 milyon dolara satın alındı. Satın almanın ardından, Amazon Prime’ın sunduğu çeşitli oyun kampanyaları sayesinde iki platform arasında bir sinerji meydana geldi. 

IMDB (Internet Movie Database)

Filmler, diziler, televizyon programları, video oyunları ve çeşitli internet içerikleri hakkında bilgi ve puanlama sistemi olan IMDB, 1990 yılında sinemasever amatörler tarafından kurulmuştu. Hızla büyük bir kitleye ulaşan ve markalaşan platform, 1998 senesinde Amazon tarafından satın alındı. IMDB, bugün dünya çapında hemen herkes tarafından kullanılan kültürel bir bilgi kaynağı olarak kabul ediliyor. 

Goodreads

Yazılım mühendisi Otis Chandler tarafından 2006 yılında kurulan Goodreads, kitapseverler için sosyal bir uygulama olarak faaliyet gösteriyor. Goodreads kullanıcıları siteye yeni kitaplar ekleyebiliyor, okudukları veya okumak istedikleri kitaplara dair kataloglar oluşturabiliyor, kitapları puanlayıp değerlendirme yazabiliyor ve kitap okuma grupları kurabiliyor. Goodreads de 2013 yılından beri Amazon bünyesinde yer alıyor. 

Whole Foods

ABD, Kanada ve Birleşik Krallık’ta 500’ü aşkın mağazası bulunan organik market zinciri Whole Foods, 1978 senesinde kuruldu. Whole Foods, Amazon tarafından satın alınana kadar yaklaşık 10 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşmıştı. Üstelik bu marka 2017 Fortune 500 listesinde de 176’ncı sırada yer almıştı. Amazon’un bugüne kadarki en maliyetli satın alımlarından biri olan Whole Foods, aynı zamanda Amazon’un gerçek mekan perakendeciliğine yönelik genişlemesinin ilk büyük adımı olmuştu.

Audible

Sesli kitap sektörünün öncüsü kabul edilen Audible, çevrimiçi sesli kitap ve podcast hizmeti olarak Amazon çatısı altında varlığını sürdürüyor. 1995 yılında kurulan şirket, 2008 yılında Amazon tarafından satın alındı. Audible, e-ticaret serüvenine kitap satarak başlayan Amazon için önemli bir yatırım olarak değerlendiriliyor. Platform, dünyanın en popüler eserlerinden akademik yayınlara kadar geniş bir kütüphaneye sahip.

Kiva Systems

Perakende şirketlerine stok kontrolü ve sipariş hazırlama konusunda robotik çözümler sunan Kiva Systems, 2003 yılında kuruldu. Şirket 2012 yılında Amazon tarafından 775 milyon dolara satın alındı ve ismi Amazon Robotics olarak değiştirildi. Bu döneme kadar Amazon satın aldığı her markanın ürünlerini kendi sitesine ekliyordu. Fakat Kiva Systems ürünlerini kendi e-ticaret platformunda satışa sunmadı. 

Zappos

1999 yılında kurulan çevrimiçi bir ayakkabı ve giyim satıcısı olan Zappos, ilk kurulduğunda shoesite.com adıyla hizmet veriyordu. Şirket kısa süre sonra adını İspanyolcada ayakkabı anlamına gelen “zapatos” kelimesinin farklı yorumlanmış bir versiyonuyla değiştirdi. Kuruluşunu takip eden 10 yıl içinde hızla büyüyen şirket, 2009 yılında ise Amazon tarafından satın alındı. Böylece Zappos markası Amazon’un ilk milyar dolarlık satın alması oldu. 

Amazon Hisse Senedi Nereden Alınır?

Amazon Yan Kuruluşları Nelerdir? Amazon Bünyesindeki Şirketler Hangileri?

1994 yılından beri faaliyet gösteren ve günümüzde adını devler ligine yazdıran Amazon, pek çok başarılı ve popüler şirketi ciddi meblağlar karşılığında bünyesine katmaya devam ediyor. ABD bilgi teknolojisi endüstrisinin en önemli beş isminden biri olan Amazon’un borsada işlem gören hisseleri, borsa yatırımcıları tarafından güvenilir bir yatırım aracı olarak kabul ediliyor. 

Sen de yatırım yapmak isteyip “Hisse senedi nasıl alınır?” diye soranlardan mısın? Öyleyse doğru yerdesin! Midas üzerinden dakikalar içerisinde bir yatırım hesabı oluşturabilirsin. Midas yatırım hesabı sayesinde Amazon hisselerine yatırım yaparak, dünyanın en büyük e-ticaret firmasının hızla büyüyen gücünden sen de hemen faydalanabilirsin. Üstelik Midas Akademi ile yatırım dünyasında kendini daha fazla geliştirmen de mümkün!

Amazon Yan Kuruluşları Nelerdir? Amazon Bünyesindeki Şirketler Hangileri?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız: Disney yan kuruluşları nelerdir?

Benzer İçerikler