Blog

Disney Yan Kuruluşları Nelerdir? Disney Bünyesindeki Şirketler Hangileri?

November 28, 2022
Disney Yan Kuruluşları Nelerdir? Disney Bünyesindeki Şirketler Hangileri?
Makaleyi sesli dinle
Disney Yan Kuruluşları

1940 yılından beri halka açık bir şirket olarak borsada işlem gören Disney’in hisseleri, borsa oyuncularının güvendiği ve tercih ettiği yatırım araçları arasında yer alıyor. Peki, devler ligindeki diğer bazı markaların da aslında Disney’in yan kuruluşu olduğunu biliyor muydunuz? Şaşırmaya hazır olun, başlıyoruz! 

The Walt Disney Company, eğlence sektöründe tahmin edebileceğiniz üzere dünyanın en büyük medya şirketleri arasında önemli bir yer tutuyor. Disney’in tanınmaya başlamasının ve büyümesinin ardında ise kurucusu Walt Disney’in 1928 yılında geliştirdiği Micky Mouse karakteri yatıyor. 

1923 yılında animasyon stüdyosu olarak kurulan Disney’in zaman içinde büyüyerek Hollywood stüdyoları haline gelmiş olması pek de şaşırtıcı olmasa gerek. Günümüzde ise şirket, bünyesinde kendi alanlarında uzman onlarca büyük ve güçlü şirketi barındıran dev bir yapı olarak varlığını sürdürüyor. Peki, Disney yan kuruluşları acaba neler olabilir? Peşinen söyleyelim, bu sorunun yanıtını oluşturan dev isimler sizi epey şaşırtabilir. İşte, Disney bünyesinde yer alan şirketlerden bazıları!

Disney’in En Çok Bilinen Yan Kuruluşları

Disney Yan Kuruluşları Nelerdir? Disney Bünyesindeki Şirketler Hangileri?

Marvel

1939 yılında kurulan ABD merkezli çizgi roman yayıncısı olan Marvel Örümcek Adam, Demir Adam, Hulk, Thor, Kaptan Amerika, Daredevil, Fantastik Dörtlü, X-Men gibi çizgi roman serileriyle tanınıyor. 2009 yılında Walt Disney Company tarafından 4 milyar dolara satın alınan Marvel, Disney’in en önemli şirketlerinden biri olarak öne çıkıyor. Sinema endüstrisinde önemli bir yere sahip Marvel karakterleri, alanlarında kendini kanıtlanmış Disney şirketleri ile birlikte beyaz perdede yeniden hayat buluyor.

Ayrıca “Marvel izleme sırası” içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Pixar Animation Studios

Pixar Animasyon Stüdyoları, esasen 1979 yılında Lucasfilm’in bilgisayar bölümünün bir parçası olarak kurulmuştu. Şirket, 1986 yılında Steve Jobs tarafından satın alındı. 2006 yılında da 7.4 milyar dolar karşılığında Disney’in bünyesine dahil oldu. Şimdiye kadar 26 uzun metrajlı film yayımlayan Pixar, Disney’in ve sinema endüstrisinin en değerli şirketlerinden biri olarak tanınıyor. Pixar tarafından geliştirilen ve tüm filmlerinde kullanılan animasyon ve render yazılımı RenderMan, sinema endüstrisinin en gözde programlarından biri olarak yaygın bir şekilde kullanılıyor.

21st Century Fox 

2013 yılında News Corparation’ın yerine kurulan 21st Century Fox’a ait eğlence varlıklarının 2019’da Disney tarafından satın alınması, medya endüstrisinde en büyük satın almalardan biri olarak hatırlanıyor. Disney tarafından satın alınana kadar Amerika’nın en büyük medya holdingleri arasında dördüncü sırada yer alan 21st Century Fox, bünyesindeki birçok kuruluş ile birlikte Disney’in gücüne güç katan şirketler arasında yer alıyor. 

Satış anlaşması kapsamında 20th Century Fox film stüdyosu ve İngiltere, Avrupa, Asya’daki uydu yayınları, FX ve National Geographic kablo kanalları, ABD’deki 22 bölgesel spor kanalı ve Fox grubunun dijital yayın platformu Hulu’daki hisseleri Disney’in olmuştu.

ABC

1943’te kurulan American Broadcasting Company (ABC), ABD’nin en çok izlenen televizyon ağlarından biri. 1996 yılında Disney tarafından 19 milyar dolara satın alındıktan sonra şirket, markanın küresel medya devi olmasında en önemli ve etkili araçlardan biri oldu. Disney’in satın alması ile birlikte program ve dizi içeriği daha da zenginleşen ABC, Kim Milyoner Olmak İster, Lost, Desperate Housewives, Grey’s Anotomy gibi yapımlarla dünya çapında geniş bir izleyici kitlesi tarafından takip ediliyor.

Disney+

Disney+, Walt Disney Company Media and Entertainment Distribution bölümü tarafından işletilen, Amerika merkezli ücretli abonelik modeliyle çalışan bir servis. Disney+ platformunun zengin ve orijinal içerikleriyle son yıllarda markaya ait en popüler ve hızlı büyüyen şirketlerden biri haline gelmesi elbette dikkatlerden kaçmıyor. 

Disney+ içeriklerinin büyük çoğunluğu Walt Disney Studios ve Walt Disney Television tarafından hazırlanıyor. Orijinal Disney+ filmleri ve diziler bu platform üzerinden abonelerin erişimine açılıyor. 2019’da faaliyete başlayan platformda Pixar, Marvel, Star Wars ve National Geographic gibi markaların içerikleri de bulunuyor.

Disney Channel

Disney Channel, kablo ve uydu televizyon ağı olarak Disney – ABC Television Group’un bir birimi bünyesinde faaliyet gösteriyor. Disney Channel ilk başlarda orijinal programlar, TV dizileri ve sinemalarda yayımlanan orijinal filmlerden oluşurken 90’ların sonuna doğru ailelere ve çocuklara yönelik yayıncılığın ön planda olduğu görülüyor. Zaman içinde farklı ülkelerde de faaliyet gösteren Disney Channel orijinal programları 6-14 yaş çocukları hedeflerken, Disney Junior içerikleri ise 2-7 yaş grubu çocuklar tarafından takip ediliyor.

Disneyland

Walt Disney tarafından 1955 yılında hayata geçirilen Disneyland, dünyanın en büyük eğlence ve turizm merkezi olarak adından sıkça söz ettiriyor. Disneyland hem çocuklara hem de yetişkinlere ait sınırsız eğlence alanları ve ihtiyaç duyulabilecek diğer tüm sosyal donatılarla dikkat çekiyor. 

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde açılan Disneyland, aynı ülke sınırları içinde Kaliforniya’da da faaliyet gösteriyor. Disneyland Fransa’da Paris, Hong Kong ve Japonya’da ise Tokyo’daki merkezinde eğlence tutkunlarına hizmet veriyor. Disneyland’ler, her yıl ağırladığı milyonlarca ziyaretçisiyle Walt Disney Company’nin en önemli ticari markalarından biri olarak popülerliğini koruyor.

ESPN

1979 yılında yayın hayatına başlayan ESPN, dünyanın en ünlü spor kanalları arasında yer alıyor. Farklı spor branşlarına ait güncel içerikler ve canlı yayınlarla dünya çapında milyonlarca kişinin takip ettiği ESPN, 1996 yılından beri Disney bünyesinde yer alıyor. Hatta Disney’in global spor yayıncılığı alanında söz sahibi olmasında da önemli bir rol oynuyor. 

Disney’in ESPN odağındaki bir diğer spor yatırımı olan ESPN Wide World of Sports Complex, devasa bir alanda konumlanan yapısıyla yıl boyunca farklı branşlardaki çok sayıda profesyonel ve amatör spor etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Spor kompleksi içinde farklı sporlara yönelik çok sayıda spor tesisi, sahalar ve diğer ihtiyaçlara yönelik alanlar yer alıyor.

Lucasfilm

Dünyaca ünlü yönetmen George Lucas tarafından 1971 yılında kurulan Lucasfilm, Star Wars ve Indiana Jones serileri gibi dünyaca ünlü popüler yapımları sinema dünyasına kazandırmasıyla tanınıyor. 2012 yılında 4 milyar dolara satın alınan ve en popüler Disney şirketlerinden biri olan Lucasfilm, Disney’in hızlı büyümesinde ve küresel eğlence/medya endüstrisindeki payını artırmasında büyük bir rol oynuyor.

Peki, Disney Hisse Senedi Nereden Alınır?

Disney Şirketleri

1980’lerden bu yana kendi faaliyet alanıyla ilişkili birçok başarılı ve popüler şirketi ciddi rakamlara satın alarak bünyesine katan Disney, planlı ve kontrollü büyüme stratejisi ile yatırımcıların da dikkatini çekiyor. 1940 yılından beri halka açık bir şirket olarak borsada işlem gören Disney’in hisseleri, borsa yatırımcılarının güvendiği ve tercih ettiği yatırım araçları arasında yer alıyor. 

“Disney hisselerine yatırım yapmak istiyorum, hisse senedi nasıl alınır?” diyorsanız, Midas uygulaması üzerinden kolay bir şekilde oluşturabileceğiniz Midas yatırım hesabı ile bunu dakikalar içinde gerçekleştirebilirsiniz! Midas yatırım hesabı ile Disney hisselerine yatırım yaparak, dünyanın en büyük medya ve eğlence markasına siz de ortak olabilirsiniz. Bunun yanı sıra Midas üzerinden ihtiyaç duyduğunuz güncel ve kaliteli finansal içeriklere de ücretsiz bir şekilde erişmeniz mümkün. Keşfetmek için acele edin!

Disney Yan Kuruluşları Nelerdir? Disney Bünyesindeki Şirketler Hangileri?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler