Blog

Google Nasıl Kuruldu? Sahibi Kim? Google’ın Tarihçesi

May 5, 2023
Google Nasıl Kuruldu? Sahibi Kim? Google’ın Tarihçesi
Makaleyi sesli dinle
Google Nasıl Kuruldu? Sahibi Kim? Google'ın Tarihçesi

Şu an bu içeriğimizi okuyorsan, bunda Google’ın da payı büyük. Çünkü internet dünyasının en gelişmiş arama motorlarından biri olan Google, tüm kayıtlı web sitelerini tek tek tarıyor, site haritalarını kontrol ediyor ve aramana uygun sonuçları derleyerek sana sunuyor. Ve bütün bu işlemleri saniyenin 10’da biri kadar kısa bir sürede gerçekleştiriyor. Peki, Google hep bu kadar gelişmiş miydi? Hadi, Google’ın tarihçesine göz atalım!

Google, günümüzde dünyanın büyük şirketlerinden biri. Ve hiç tartışmasız gün içinde en çok işimize yarayan yardımcılarımızın başında geliyor. Tabii Google hep bu kadar büyük bir oyuncu değildi. Öyle ki 2000’li yılların başlarına kadar Google’ı pek bilen dahi yoktu. Peki, o yıllardan günümüze neler değişti? Google hayatımızın merkezinde yer almayı nasıl bu denli başardı? Kısacası Google’ın hikayesi ne? Cevaplar içeriğimizde!

external link icon
hisse-senedi-nasil-alinir

Google Hissesi Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

İlk Arama Motoru Google mı?

Arama Motoru

Kısaca cevap verecek olursak hayır, Google ilk arama motoru değildi. Google’ın bugünkü başarısı ilklerden biri olmasından değil, geniş kapsamlı ve farklı olmasından kaynaklanıyor. Google’ın kurucuları o günlerden bugünkü internet dünyasını analiz etmiş olacak ki başlangıçtan itibaren görsel ağırlıklı ve eğlenceli bir tasarım belirledi. Gelenekselden uzak yapısıyla Google, kısa sürede dikkatleri üzerine çekti.

Google’dan Önce Hangi Arama Motorları Vardı?

Yukarıdaki paragrafta da söylediğimiz gibi Google ilk değildi. Peki, Google’dan önce neler vardı?” dediğini duyar gibiyiz. Hemen söyleyelim: İlk geniş kapsamlı arama motoru Archie’ydi. 1990 yılında kullanıma açılan Archie, yavaşlığıyla adeta insanı delirtecek düzeydeydi ama yaptığı işin o yıllardaki değerine bakıldığı zaman bu süre oldukça makuldü. Kısa süre sonra Nevada Üniversitesinde Veronica geliştirildi. Bir anda trend haline gelen arama motorlarını sırasıyla Gopher, WAIS ve EINet Galaxy takip etti.

Google Ne Zaman Kuruldu? İlk Adı Neydi?

Google Nasıl Kuruldu? Sahibi Kim? Google'ın Tarihçesi

Google’ın temelleri 1995 yılına dayanıyor. Aslına bakılırsa oldukça genç sayılabilecek bu şirket, Larry Page ve Sergey Brin adlı iki Stanford öğrencisi tarafından kuruldu. İlk başlarda sadece World Wide Web’deki siteleri önem sırasına göre listelemek üzerine kurulan bu sitenin adı Backrub’dı. 

İnternet sitelerinden bilgi toplamasıyla ve bu bilgiler ışığında bir sıralama oluşturmasıyla Backrub, Silikon Vadisi’ndeki yatırımcıların dikkatini çekti. 1998 yılında Sun Microsystems’in kurucu ortaklarından Andy Bechtolsheim, “Google Inc.” adına 100 bin dolarlık bir çek yazdı ve Google resmi olarak kurulmuş oldu. İlk yatırımıyla Google, önce Kaliforniya banliyölerindeki bir garaja, daha sonra da merkezi olan Googleplex’e taşındı.

Google’ı Kim Kurdu?

Larry Page ve Sergey Brin

Google’ın resmi kurucuları olan Larry Page ve Sergey Brin’in hikayesi, 1995 yılında Stanford Üniversitesi’nde başladı. Orada bilgisayar bilimleri eğitimi alan Sergey’e, bilgisayar bilimleri yüksek lisans eğitimine Stanford’da devam etmek isteyen Larry’i gezdirme görevi verildi. Bu şekilde tanışan ikili, ilk önce yurt odasında, daha sonra garajda birlikte çalışarak Google’ın temellerini attı.

Larry Page Kimdir?

Yazılım ve girişimcilik dünyasıyla ilgilenen hemen herkes hayatının bir evresinde “Larry Page kimdir?” minvalinde bir arama yapmıştır. Söyleyelim: Lawrence Edward Page ya da bilinen adıyla Larry Page, 26 Mart 1973 yılında ABD’nin Michigan eyaletinde doğdu. Babası Michigan Devlet Üniversitesinde bilgisayar bilimleri profesörü olan Larry, henüz küçük bir çocukken bilgisarla ilgilenmeye başladı. 

Lisans eğitimini Michigan Üniversitesinde bilgisayar bilimleri üzerine alan Page, daha sonra lisansüstü eğitimi için Stanford’a kabul edildi. 2015 yılına kadar Google CEO’luğunu yürüttükten sonra Google’ın üst kuruluşu olarak Alphabet kuruldu. 2019’a kadar Alphabet’in CEO’luğunu yapan Page, Aralık 2019’da görevinden ayrıldı. Kendisi şu anda Google’ın üst kuruluşu olan Alphabet’in Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmakta.

Sergey Brin Kimdir?

Sergey Brin, 21 Ağustos 1973’re  Rusya’nın Moskova şehrinde doğdu. Ailesiyle birlikte 1979 yılında ABD’ye taşındı. Bilgisayar bilimleri üzerine lisans eğitimini Maryland Üniversitesinde tamamladıktan sonra yüksek lisans için Stanford Üniversitesine girdi. Önce Google’ın, sonra da Alphabet’in başkanlığı yaptı. Aralık 2019’da başkanlık görevinden ayrıldı ancak hala Google’ın hissedarları arasında yer almakta ve yönetim kurulu üyeliğini sürdürmekte.

Google İlk Başta Nasıldı? Günümüze Dek Hangi Gelişmeler Oldu?

Google Nasıl Kuruldu? Sahibi Kim? Google'ın Tarihçesi

Google, ilk olarak Backrub, zamanında internet sitelerinin sayfa sayılarına, bu sayfaların aralarındaki ilişkilere ve backlink sayılarına göre sıralama yapan bir algoritmaya sahipti ve lego tasarımına sahip sunucular kullanıyordu. Şimdi ise 50 ülkede kurduğu merkezlerle ve 60 binin üzerinde çalışanıyla algoritmasını geliştirdi. Artık görsel tabanlı aramalar yapmana ve alaka düzeyi gibi daha detaylı faktörlere bakarak istediğin sonuca ulaşmana olanak sağlıyor.

“Google kimin?” diye Google üzerinde bir arama yaptığında karşına ilk olarak Alphabet Holding çıkıyor olacak. Nitekim Google ve Youtube, Gmail ve Android gibi Google servisleri 2015 yılından beri tümüyle Alphabet bünyesinde toplanıyor. 

2023 Güncel: Google’ın Değeri Nedir?

Google Nasıl Kuruldu? Sahibi Kim? Google'ın Tarihçesi

Google, Alphabet Holdingin bir alt kuruluşu olarak işlem görmekte. Nisan 2023 itibarı ile de Nasdaq verilerine göre Alphabet’in net değeri bin 362 trilyon dolar. Bu değerin içinde YouTube ve Android gibi Google servisleri de bulunuyor. Net değeri, Alphabet’i Amerikan bilgi teknolojileri şirketleri arasında büyüklük olarak ilk beşe yerleştiriyor. Alphabet’in güncel değeri, Google’ın sahipleri konumundaki Larry Page’i ve Sergey Brin’i dünyadaki milyarderler listesine sokmaya yetiyor.


Bu değeri öğrendikten sonra aklında “Google hissesi nasıl alınır?” diye bir soru oluştu değil mi? Midas yatırım hesabıyla çok kolay! Tek yapman gereken Midas yatırım hesabı oluşturarak Google hisselerinden satın almak! Bilgi teknolojileri konusunda dünya devi olan bu şirketin kazançlarından sen de oturduğun yerden kazanç elde edebilirsin.

Google Nasıl Kuruldu? Sahibi Kim? Google'ın Tarihçesi

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler