Blog

14 Ağustos Erişim Sorunu Hakkında Detaylı Bilgilendirme

September 18, 2023
14 Ağustos Erişim Sorunu Hakkında Detaylı Bilgilendirme

Değerli Midaslılar,

Yatırımı herkes için erişilebilir ve anlaşılabilir kılma gayesiyle çıktığımız yolda; kurulduğumuz günden bu yana ABD borsaları ve Borsa İstanbul’u en iyi şekilde deneyimleyebilmeniz için var gücümüzle çalışıyoruz.

Teknolojiyi kullanıcı ihtiyacına göre şekillendirmeyi kendine görev edinmiş, yenilikçi bir kurum olmak bizim en büyük motivasyonumuz. Sizi yatırım dünyasıyla en zahmetsiz şekilde buluşturabilmek için sistemlerimize hem yazılım hem de sunucu katmanlarında sürekli olarak geliştirmeler sağlıyoruz.

14 Ağustos 2023, 15:01-23:46 saatleri arasında yaşadığımız Midas uygulamasına erişim sorunu ile ilgili durumu sizlere detaylı olarak aktarmak ve açıklıkla mevcut altyapı kurgumuzu ve aldığımız aksiyonları paylaşmak istiyoruz.

Midas’ın altyapısını iki farklı veri merkezinde barındırıyoruz. İlk kısmı Midas’ın tüm borsa operasyonlarını yönettiğimiz parçasını içeriyor. Bu alandaki yazılım ve donanım gereksinimlerini, Türkiye’de kesintiye sebep olan veri merkezinden farklı bir coğrafi konumda bulunan ayrı bir veri merkezinden sağladığımız hizmet aracılığıyla karşılıyoruz.

Mobil uygulamamızın entegre olduğu yapıyı barındıran ikinci kısım ise API’larımızı, mikroservislerimizi ve ilgili yazılım ve donanımları içeriyor. Bu altyapıyı, uluslararası sertifikasyon kuruluşları tarafından en yüksek seviye olan TIER IV Facility ile derecelendirilen bir kurumdan aldığımız hizmetle sağlıyoruz. Bu sertifikaya sahip veri merkezleri, en yüksek düzeyde sürekli çalışma süresi ve güvenliği taahhüt eder. TIER IV veri merkezleri, yıllık %99,995 aktiflik seviyesine sahiptir ve bu seviyede bir veri merkezinin yılda en fazla 26.3 dakika süresince çevrimdışı kalması beklenir. 14 Ağustos’ta hizmet aldığımız bu veri merkezinde yaşanan teknik aksaklık sonucunda, sunduğumuz hizmet maalesef dolaylı olarak etkilendi. Sorunun çözümü, öngörülenden daha uzun sürdü ve bu süre zarfında, Midas uygulamasının erişim sağladığı sunucularda kesintiler yaşandı.

14 Ağustos saat 15:01’de:

Altyapımızda yönettiğimiz belirli API sunucularının yanıt sürelerinin uzadığını ve erişimde aksaklık yaşandığını tespit ettik. Burada veri saklanmayan (stateless) yapılar kullanıldığı için, bu olaydan dolayı herhangi bir veri kaybı yaşamadığımızın altını bir kez daha çizmek isteriz. 

14 Ağustos saat 15:18’de:

Yaşanan kesinti ile ilgili ilk iletişimi sosyal medya kanallarımız üzerinden sağladık. Kriz masamızı toplayarak kesintinin kullanıcılarımıza olan etkisi ile ilgili olası senaryoların çözümüne odaklanıp açık ve şeffaf bir şekilde iletişimi sürdürmeye de gayret ettik. Tüm teknoloji ve yönetim ekibimiz bu süreç boyunca ofisteydi.

14 Ağustos’ta saat 15:26’da:

Hizmet aldığımız veri merkezinde iklimlendirmeyi sağlayan sistemlerde meydana gelen teknik bir arıza nedeniyle sunucularımızdan bazılarının yüksek sıcaklık uyarısı alarak kendilerini kapattığını öğrendik.

14 Ağustos saat 16:20’de:

Veri merkeziyle yaptığımız görüşmelerin ardından, iklimlendirme sistemlerindeki arızanın çözüm süresi hakkında kesin bir bilgi alamadığımız için sunucularımızı artan sıcaklığa karşı koruyabilmek adına kontrollü bir şekilde kapatmaya başladık. 

14 Ağustos saat 20:10’da:

Veri merkezi yetkililerinden soğutma sistemlerinin faaliyete geçtiği bilgisi bize ve ilgili şirkete iletildi. Ardından kontrollü ve kademeli bir şekilde, 100’den fazla mikroservisimizi ve ilgili veritabanlarını tekrar devreye alma sürecine başladık.

14 Ağustos saat 23:46’da:

3,5 saate yakın süren tekrar aktive etme süreci ve gerçekleştirdiğimiz testlerin ardından mobil uygulamamızla sizlere tekrar hizmet vermeye başladık. 

Midas olarak verdiğimiz hizmet kalitesinin her gün bir öncekinden daha iyi olması en büyük önceliğimiz. İyi bir yatırım hizmeti sağlayabilmenin en temel parçalarından birinin stabil bir altyapı ile sorunsuz ve hızlı işlem yapabilme imkanı olduğunu biliyoruz. 

Bu tecrübeden edindiğimiz öğrenimlerle, sistem yedeklerimizi farklı fiziksel lokasyonlara taşımak ve senkron çalışabilmelerini sağlamak için yaptığımız yatırımları arttırdık. Kriz anlarında yapacağımız iletişimleri daha planlı ve açık hale getirebilmek için iletişim planımızı güncelledik. Destek ekibimizin kriz anlarındaki yoğunluğa karşılık verebilmeleri adına da gerekli planlamaları yaptık.

Kullanıcılarımıza yaşayabilecekleri en iyi yatırım deneyimini yaşatmak için kendimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Bu süreçte bize inanan ve bizimle birlikte bu yolculuğu yürüyen tüm kullanıcılarımıza teşekkür ediyoruz. 

Benzer İçerikler