BIST Şirket Haberleri

Otomotiv Sektöründe Özkaynak Kârlılığı En Yüksek Hisseler (2.Çeyrek)

Otomotiv Sektöründe Özkaynak Kârlılığı En Yüksek Hisseler (2.Çeyrek)
Google News Icon Takip Et

Borsa İstanbul’da işlem gören ve otomotiv sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin 2023 ikinci çeyrek bilançoları belli oldu. Açıklanan finansal verilere göre, özkaynak kârlılığı en yüksek olan şirketler listelendi.

Özkaynak Kârlılığı En Yüksek 5 Otomotiv Şirketi

Listenin ilk sırasında 164,44% ile Türk Traktör (TTRAK) yer aldı. Türk Traktör’ü 124,17% ile Fort Otosan (FROTO) takip etti. Tofaş (TOASO) 120,24% ile üçüncü, Doğuş Otomotiv (DOAS) 113,12% ile dördüncü, Tümosan (TMSN) ise 42.07% oranla beşinci sırada yer aldı.

Otomotiv Sektöründe Özkaynak Kârlılığı En Yüksek Hisseler (2.Çeyrek)

💭 Özkaynak (ROE) Kârlılığı nedir?

Özkârlılığı veya kısaca ROE, bir şirketin kârlılığını ölçmek için kullanılan rasyolardan (oranlardan) birisidir. 

Neden önemlidir? Bir diğer bakış açısıyla özsermaye kârlılığı, hissedarların şirkete yaptıkları yatırımların ne kadar etkili kullanıldığını söyler. Bu yönüyle yatırımcılar için en önemli kârlılık göstergelerinden birisidir.

  • Aynı zamanda yönetim ekibinin şirketin kaynaklarını verimli kullanma performansları hakkında da yatırımcıya fikir verir.

Ayrıca bakınız; Özkaynak kârlılığı (ROE) nasıl hesaplanır?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı