Borsa İstanbul

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: ALARK, ASTOR, OYAKC, LIDER, SAHOL ve AKFYE

Aralık 11, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: ALARK, ASTOR, OYAKC, LIDER, SAHOL ve AKFYE

🚀 Borsa İstanbul’da Bugün: Şirket Haberleri

 • Alarko Holging (ALARK); Vedat Aksel Alaton ve Leyla Alaton tarafından farklı tutarlardaki payların borsada işlem görebilmesi ve kurumsal yatırımcılara satılması ile elde edilen gelirin, kredi ödemelerinde kullanılması amacıyla MKK’ya kaydileştirme başvurusu yapıldığını açıkladı.
 • Astor Enerji (ASTOR), Sieyuan Electric ile iyi niyet anlaşması imzaladı. 170 kV- 245 kV Yüksek Gerilim Gaz İzoleli Şalt Ekipmanları’nın Türkiye’de Astor markası altında, Ar-Ge çalışmaları ile tasarımına, prototip üretimine ve gerekli tip testlerin tamamlanarak seri üretime geçilmesi için sözleşme imzalandı. Yatırım bedeli 25 milyon dolar olacak.
 • Oyak Çimento (OYAKC), OYAK ile Taiwan Cement Corporation arasında imzalanan ön mutabakat sözleşmesi kapsamında gerçekleştirilen görüşmelerin tamamlanarak bağlayıcı sözleşmelerin de imzalandığını açıkladı.
 • LDR Turizm A.Ş. (LIDER), kasım ayında satın alınan 95 adet araç için 90,1 milyon TL ödeme yaptı.
 • Sabancı Holding (SAHOL), Sabanci Building Solutions BV’nin 10,1%’lik payının 25,3 milyon avro bedelle CIMSA’ya devir işlemleri tamamlandı.
 • Akfen Enerji (AKFYE), iştirakleri olan Derbent Enerji, Isıder Enerji, Kovancı Enerji ve Korda Enerji’nin 9,9 milyon dolar kredi anapara taksitini ödedi.

🔎 Borsadaki Gelişmeleri Dinleyerek Öğren!

Eğer Spotify, Apple Podcast veya Google Podcast kullanıyorsan, ister borsa kapanışı sonrasında yayınladığımız Akşam Bülteni ile istersen de gün içinde çıkan BIST Bülten ile borsadaki son gelişmeleri bu linkten takip edebilirsin: Midas Podcast

🌎 Devr-i Alem: Dünyada Neler Oluyor?

 • Küresel piyasalar, ABD, Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının faiz kararlarının açıklanacağı haftaya karışık bir seyirle başlarken, yurt içinde Moody’s’in cuma günü açıklaması beklenen Türkiye değerlendirme raporu yatırımcıların odağına yerleşti.
 • Otomotiv tedarikçisi Bosch’un otomobil sektöründeki değişen talep ve teknolojilere uyum sağlamak için 2025 sonuna kadar Almanya’daki iki tesisinde en fazla 1500 kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığı bildirildi. Kaynak

📈 Telekomünikasyon Sektörünün Favori Hisseleri

🔎 Bu yazıda, telekomünikasyon sektörünün yönü hakkında değerlendirmelerde bulunarak hem ABD hem de Türk borsalarında işlem gören şirketleri inceledik.

Haberin devamını detaylıca incelemek için buraya tıkla!

🇹🇷 Memleketten Sesler: Türkiye’de Neler Oluyor?

 • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne 0,08% yükselişle 7.920,28 puandan başladı.
 • Merkez Bankası’nın 6 aydır süren faiz artışları, mevduat faizine yansıdı. Mevduat faizleri 1-3 ay vadede 50%’ye çok yaklaştı. Kaynak
 • TBMM Genel Kurulunda, 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin görüşmeleri bugün başlayacak. Kaynak

👉 Bilmende Fayda Var: Ne Oldu? Ne Olacak?

Dün hangi şirketler pay geri alım kararı aldı? Bugün hangi şirketler temettü dağıtacak? Ekonomik takvimde hangi önemli gelişmeler var? Buna benzer tüm soruların cevabını aşağıda bulabilirsin!

Kimler Ne Kadar Pay Geri Aldı?

 • IHAVE, paylarının geri alınması kapsamında 200.000 adet payı 2,22 – 2,23 TL fiyat aralığından geri aldı.
 • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 34.500 adet payı 140,00 – 143,50 fiyat aralığından geri aldı.
 • YYLGD, paylarının geri alınması kapsamında 471.596 adet payı 14,83 – 15,93 fiyat aralığından geri aldı.

Kimler Temettü Ödüyor?

Bugün temettü dağıtacak bir şirket bulunmuyor.

Ekonomik Takvimde Bizi Ne Bekliyor?

Bugün ekonomik takvimde kritik bir kritik gelişme bulunuyor.

Türkiye – Ekim Ayı Cari İşlemler Dengesi / (TSİ) 10.00

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 11 Aralık 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti