ABD Borsası Notları

Endeksler Fed Sonrası Toparlanmaya Çalışıyor

Endeksler Fed Sonrası Toparlanmaya Çalışıyor
Google News Icon Takip Et

Fed’in dün faiz kararı sonrası yaptığı açıklamalarda mart ayında faiz indirimi olasılığının gündemde olmadığını belirtmesinin ardından sert düşüş yaşayan ABD endeksleri, bugün toparlanma çabası gösteriyor. ABD endekslerinin dünkü kapanışı, Ekim 2023’ten beri yaşanan en büyük günlük kayıp olduğu belirtilebilir. Yine de ABD endeksleri ocak ayını artıda tamamladı. Endekslerin her biri bu ay 1%’den fazla yükseliş gösterdi.

Ekonomik tarafta ise bugün, yatırımcılar PMI verilerine odaklanacak. Dün Fed Başkanı Powell’ın “Faiz indirimleri için daha fazla veriyi takip etmeye ihtiyacımız var.” ifadesi sonrasında ekonomik göstergelerin piyasalar üzerinde yön belirleyici olacağı belirtilebilir.

Özellikle istihdam verilerinin, Fed’in faiz indirim sürecinde önem arz ettiği de söylenebilir. Fed Başkanı Powell, dünkü konuşmasında “Eğer işgücü piyasasında bir zayıflık görürsek, bu durum faiz indirimi kararının lehine olur. Ancak aksi olursa ve enflasyonun daha yüksek olduğunu görürsek, faiz indirimleri ertelenir.” diyerek işgücüne dikkat çekmişti. Bu noktada yarın açıklanacak Tarım Dışı İstihdam verisinin önemi büyük. Ayrıca istihdam verisiyle birlikte açıklanacak ortalama saatlik kazançlar verisi de enflasyona ilişkin görünümde ipucu sunacak. 

Bugün açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi, beklenenden fazla artış göstererek son haftalardaki yükseliş ivmesini korudu ve işgücü piyasasının soğuduğuna işaret etti.

Vadeli işlemler hala mart toplantısında 35% ihtimalle faiz indirimini fiyatlıyor. Ayrıca yıl sonuna kadar Fed’in 6 kez 25’er baz puanlık faiz indirimi yapacağı yönündeki beklentiler de vadeli işlemlerde öne çıkıyor.

Merkez bankalarına ilişkin öngörüler oldukça karışıkken bugün İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz kararı takip edildi. Buna göre BoE faiz oranında değişikliğe gitmedi. Güvercin tonu dikkat çeken BoE, enflasyon beklentilerini aşağı yönlü revize ederek olası faiz indirimleri için sinyal verdi.

Makroekonomik gündem oldukça yoğunken şirket bilançoları da bugün en hareketli gününü yaşayacak. Bugün piyasa kapanışından sonra dev teknoloji şirketleri Amazon, Apple ve Meta bilanço açıklayacak. 

Apple bilançosuna ilişkin beklentiler için buraya, Amazon bilançosuna ilişkin beklentiler için buraya ve Meta bilançosuna ilişkin beklentiler için buraya göz atabilirsin.

Dün kapanış sonrası bilançosunu paylaşan Qualcomm (QCOM) hisseleri, beklenti üstü sonuçlar bildirmesine rağmen, cep telefonu çipleri satışlarındaki endişeler nedeniyle piyasa öncesi işlemlerde 2% düştü. Qualcomm bilançosuna ilişkin detaylara buradan ulaşabilirsin.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı