Analist Notları

Qualcomm, Akıllı Telefon Çip Satışlarıyla Güçlü Gelir Açıkladı

February 1, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Qualcomm, Akıllı Telefon Çip Satışlarıyla Güçlü Gelir Açıkladı

Yarı iletkenler pazarında akıllı telefonlara yönelik çip satışlarının iki yıllık düşüşün ardından yeniden artıya dönmesinden destek alan Qualcomm (QCOM), mali birinci çeyrekte analist tahminlerini aşan rakamlar açıkladı. 

Çip üreticisi, ilk çeyrekte 9,92 milyar dolar düzeltilmiş gelir elde ederek analsitlerin 9,51 milyar dolarlık beklentisini aştı. Bu dönemde net kâr yıllık bazda 24% artışla 2,77 milyar dolara ulaşırken, düzeltilmiş hisse başına kâr da 2,38 dolarlık konsensüsün üzerinde, 2,75 dolar oldu. 

Öte yandan içinde bulunduğumuz çeyrek dönem için Qualcomm 8,9 milyar dolar ile 9,7 milyar dolar gelirden 1,73 dolar ile 1,93 dolar hisse başına kâr elde edeceğini tahmin ediyor. Şirketin gelir ve kâr beklentileri, analistlerin 9,3 milyar dolar gelir tahminini aşsa da 2,25 dolarlık hisse başına kâr beklentisinin altında. 

Tıpkı Nvidia (NVDA) ve AMD’nin (AMD) yapay zekâ ve masaüstü bilgisayar çipleri alanında uzman olması gibi, Qualcomm da akıllı telefon çipleriyle biliniyor; şirket, hem telefonları hücresel ağlara bağlayan modemler hem de üst düzey Android cihazların kalbinde yer alan işlemciler üretiyor.

Ancak CEO Cristiano Amon liderliği altındaki Qualcomm, çip teknolojisini akıllı telefonların da ötesine; masaüstü bilgisayarlar, elektrikli araçlar ve sanal gerçeklik cihazlarına doğru geliştirmeye de çalışıyor. 

Qualcomm, aralık çeyreğinde bir önceki yıla göre 16% artışla 6,69 milyar dolarlık akıllı telefon çipi teslim etti. Şirket için pandemi sonrası dönemin ardından satışlarında görülen bu artış, akıllı telefon pazarında da pozitif bir ivmeye de işaret ediyor. 

Amon, “Android pazarının 2023’ü atlattıktan sonra istikrara kavuşacağını düşünüyoruz. Bu bir düzeltme yılıydı.” yorumunu yapıyor. 

Özellikle, Samsung’un ocak ayında piyasaya sürülen üst düzey Galaxy telefonlarında Qualcomm işlemcileri kullanılıyor ve şirket bu işin yeni bir anlaşma kapsamında birkaç yıl devam etmesini bekliyor. 

Qualcomm, Akıllı Telefon Çip Satışlarıyla Güçlü Gelir Açıkladı

Qualcomm, otomobil üreticilerine ve otomobil tedarikçilerine çip satma konusunda da vites artırıyor ancak otomobil parçalarının düzenlemeler ve endüstrinin ihtiyaçları nedeniyle uzun bir “kalifikasyon” döngüsüne sahip olması nedeniyle bu yıllar alacak bir süreç. Qualcomm’un QCT segmentinin bir parçası olan yeni otomotiv işi, bu çeyrek dönemde yıllık bazda 31% artışla 589 milyon dolar satış bildirdi.

Şirketin otomotiv, Nesnelerin İnterneti ve el cihazlarını içeren çip satış segmenti QCT ise çeyrek boyunca yıllık bazda 7% artışla toplam 8,42 milyar dolar gelir elde etti.

Qualcomm ayrıca, çeyrek boyunca hisse geri alımları için 800 milyon dolar ve temettüler için 900 milyon dolar harcadığını söyledi.

Analist Değerlendirmesi

Qualcomm’un önümüzdeki çeyrek için beklentilerin hafif üstünde bir öngörü sunması olumlu olsa da şirketin Çin’deki Android satışları konusundaki endişeler yerini hâlâ koruyor. Ayrıca, önümüzdeki çeyrekte Android telefonlarda yer alan çip satışlarının yatay seyretmesinin beklenmesi de şirketin Çin’de pazar payı kaybettiğinin bir işareti olabilir.

Qualcomm dün yaptığı açıklamada, Samsung ile Galaxy S24 modeli için küresel çip tedariki anlaşması yaptığını söyledi. Hatırlarsak, şirket ABD kısıtlamaları nedeniyle Asya pazarında Huawei’nin yalnızca 4G telefonlarda Qualcomm çiplerini kullanması ve Tayvanlı MediaTek’in Android telefonlarda pazar payını alması şirketi oldukça olumsuz etkilemişti. Dolayısıyla önümüzdeki çeyrekte Çin pazarındaki talebin seyri yatırımcıların takibinde olacak. 

Diğer yandan şirketin sunduğu öngörülerin yapay zekâ özellikli ürünler için değil, direkt bir cihazın çalıştırılması için konumlandırılan çiplere olan ilginin bir yansıması olduğu belirtilebilir. Ancak Nvidia, AMD ve Intel gibi rakiplerin özellikle üretken yapay zeka çiplerine odaklandığı bu dönemde Qualcomm’un yapay zekâ trenini kaçırabileceğine dair endişeler yatırımcılarda soru işareti bırakıyor.

Telefon pazarının yanı sıra Qualcomm; Dell Technologies ve Lenovo Group gibi üreticilerle bilgisayarlara yönelik pazarlarda da genişliyor. Qualcomm’un iddiasına göre Apple’ın çiplerinde daha hızlı olan çiplerle dizüstü bilgisayarlar piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Patent faaliyetlerine baktığımızda Qualcomm, Apple ile Mart 2027’ye kadar bir lisans anlaşmasını uzattığını söyledi. Qualcomm, Eylül ayında Apple ile 2026’ya kadar çip tedariki konusunda da bir anlaşma imzaladığını, ancak iPhone üreticisiyle yapılan bir patent anlaşmasının büyük bir kısmının gelecek yıl sona ereceğini belirtti.

Genel olarak Qualcomm’un 5% gelir büyümesi ve 24% kâr büyümesi paylaşmasının piyasa koşullarında yapıcı olduğu yorumu yapılabilir.

Qualcomm, Akıllı Telefon Çip Satışlarıyla Güçlü Gelir Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Qualcomm