ABD Borsası Notları

Amazon Bilançosu Rekor Kıracak mı?

February 1, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Amazon Bilançosu Rekor Kıracak mı?

Amazon (AMZN), bugün piyasa kapanışı sonrasında dördüncü çeyrek bilançosunu açıklayacak. 

Wall Street, Amazon’un rekor çeyreklik gelir ve hisse başına kâr ile net kârında önemli büyüme açıklamasını bekliyor.

Amazon’un bugün açıklanacak dördüncü çeyrek bilançosunda öne çıkan Amazon Web Services (AWS), perakende ve reklam faaliyetleri sayesinde 166,14 milyar dolarlık rekor gelire ulaşarak yıllık bazda 11,4% gelir büyümesi kaydetmesi bekleniyor.

Amazon Bilançosu Rekor Kıracak mı?

Ayrıca, şirketin 8,59 milyar dolar net kâr ve 0,83 dolar hisse başına kâr bildirmesi de öngörülüyor. Hatırlatmak gerekirse geçen yılın aynı çeyreğinde açıklanan 278 milyon dolarlık kâr, şirketin Rivian (RIVN) yatırımıyla ilgili 2,3 milyar dolarlık vergi öncesi değer kaybını içeriyordu. Dolayısıyla şirket için zayıf geçen 2022’in son çeyrek performansı sonrası, bugün açıklanacak bilanço daha öne çıkabilir.

Amazon Bilançosu Rekor Kıracak mı?

Amazon’un geçmiş bilançoları incelendiğinde 2022’ye kadar, şirket 20 yıl boyunca 20%’nin üzerinde gelir artışı kaydetti. Bu yıllar içinde tek istisna 2014’teki 19%’luk artıştı. 2022 ve 2023’te ise Amazon, sırasıyla 9% ve 11%’lik gelir artışı yaşadı. Dolayısıyla şirketin ileriye dönük tahminlerinde gelir büyümesinin düşük ile orta düzeyde olmasını açıklamaları beklenebilir.

CFRA analisti Arun Sundaram’a göre Amazon’un Wall Street’in beklediğinden daha fazla gelir elde etmesi muhtemel. Konsensüs tahmini gelirin 11% büyüme göstermesi yönündeyken, Sundaram 13% büyüme öngörüyor. Analistin görüşü, odak noktasının AWS olacağı yönünde. Çünkü hem yapay zeka iş yükleri hem de daha kolay karşılaştırmalar sayesinde bulut işindeki büyümenin bu yıl yeniden hızlandığını düşünüyor.

Ayrıca Sundaram, Amazon’un muhtemelen güçlü bir tatil sezonu geçirdiğini ileri sürerek “daha yüksek teslimat hızları ve artan günlük ihtiyaç çeşitleri nedeniyle muhtemelen e-ticaret pazar payı kazandı” dedi. 

Sundaram’a göre sonuç şu: Amazon “çok yıllı, ilgi çekici ve dayanıklı bir kâr ve serbest nakit akışı öyküsü olmaya devam ediyor.” Hisse senedini, 180 dolar hedef fiyat ile “AL” notuyla derecelendiriyor.

Mizuho analisti James Lee de Amazon hakkında iyimser. Şirketin e-ticaret faaliyetlerinin yükselişte olduğunu düşünüyor. Lee, analistlerin AWS’nin görünümü konusunda temkinli göründüğünü belirterek bazı yatırımcıların Çinli e-ticaret şirketi Temu’nun rekabeti konusunda fazla endişeli olduğunu öne sürüyor. Ayrıca Amazon’un reklam faaliyetlerinden elde edilen gelirlerin analist tahminlerinin üzerinde olacağını düşünüyor. Lee, Amazon’u internet sektöründeki en iyi tercihi olarak nitelendiriyor ve şirketi 220 dolar hedef fiyat ile “AL” notuyla derecelendiriyor.

Yatırımcıların dikkat etmesi gereken en önemli gösterge, şirketin bulut bilişim segmenti olan AWS gelirleri olacak. AWS gelirleri, Amazon’un yapay zekâya olan ilgiyi doğru yönlendirmesinin etkisiyle son üç yılda neredeyse ikiye katlanarak şirketin en hızlı büyüyen iş kollarından biri oldu.

Analistler, bugün açıklanacak bilançoda AWS gelirlerinin yıllık bazda yaklaşık 13% artışla 24,17 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Amazon Bilançosu Rekor Kıracak mı?

2021 yılından beri bilançolardaki dikkati çeken en önemli husus şüphesiz maliyet kontrolü. Amazon, enflasyonun yüksek seyrettiği 2021 yılında başlattığı bir dönüşüm programıyla maliyetlerini kısmak için işten çıkarmalara başlamıştı. Şirket, dağıtım merkezi faaliyetlerini optimize ederek daha az çalışan ile daha fazla verimlilik almayı amaçlıyor. Dolayısıyla ABD’de işgücü piyasasının zayıfladığı bu dönemde Amazon’un bu yöndeki açıklamaları yakından takip edilecek.

Amazon Bilançosu Rekor Kıracak mı?

Maliyet kontrolünün etkisiyle Amazon’un rayından çıkan sermaye harcamaları 2021 yılından bu yana düzelme gösteriyor. Sonuç olarak, maliyetlerin baskılanması şirketin marjlarını destekleyebilir. Yine maliyet kısıtlamalarının serbest nakit akışına olan etkisi önem arz edecek. Nakit akışındaki toparlanmalar uzun vadede yatırımcılara hisse geri alımı ve temettü olarak geri dönebilir.

Ancak hukuki gelişmeler Amazon’un performansını baskılayabiliyor. 2023’ün sonlarına doğru Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Amazon’un rekabete aykırı ve haksız stratejiler kullanarak yasa dışı bir şekilde tekel gücünü sürdürdüğü iddiasıyla şirkete karşı dava açtı.

Yılın son aylarında, şirket, bazı ürünler için belirtilen teslimat sürelerini karşılayamadığı iddiasıyla açılan tüketici sınıfı davasıyla da mücadele etmişti. Şirket; aralık ayında, ABD’li bir hakime potansiyel davayı reddetmesi için başvuruda bulundu.

Amazon Bilançosu Rekor Kıracak mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investopedia, SeekingAlpha