ABD Borsası Notları

Meta Bilançosundan Ne Beklenmeli?

January 31, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Meta Bilançosundan Ne Beklenmeli?

Meta Platforms (META), yarın piyasa kapanışı sonrasında dördüncü çeyrek bilançosunu yayınlayacak. 

Analistler, Meta’nın reklamcılık faaliyetlerinin güçlü kalması ve şirketin yapay zekâ teknolojisini ürünlerine ve faaliyetlerine entegre etmesi sayesinde kârlılıkta önemli bir iyileşme göstereceğini tahmin ediyor.

Meta Bilançosundan Ne Beklenmeli?

Konsensüs beklentisi, şirketin 2023’ün son çeyreği için hisse başına 4,90 dolar kâr bildirmesi yönünde bulunuyor. Bu rakam geçen yılın aynı dönemindeki 1,76 doların çok çok üzerinde. 

Net kârın ise geçen yılki 4,65 milyar dolardan 12,89 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Bu beklenti net kârda 177% artışa işaret ediyor.

Gelirin de 2022’nin son çeyreğindeki 32,2 milyar dolardan 21% artışla 38,9 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.

Bu büyüme, özellikle Meta’nın reklam gelirlerinden kaynaklanıyor. Analistler, reklam gelirlerinin 37,92 milyar dolar ile üst üste üç çeyrekte rekor seviyeye ulaşmasını bekliyor.

Dikkat edilecek önemli bir husus ise aylık aktif kullanıcı sayıları olacak. Meta, aylık aktif kullanıcıları, bir aylık süre içinde Facebook, Instagram, Messenger ve WhatsApp’tan en az birini ziyaret eden kullanıcılar olarak tanımlıyor. 

Meta Bilançosundan Ne Beklenmeli?

Reklam verenlerden yeni ilgi ve gelir elde etmeye devam etmek için aktif kullanıcı tabanını büyütmek Meta için oldukça önemli. Ayrıca, bu rakam şirketin genel sosyal medya ürünlerinin ve hizmetlerinin sağlığına bir ayna görevi görüyor.

Wall Street, yılın son çeyreğinde aylık aktif kullanıcı sayısının 3,97 milyara ulaşarak rekor seviyeye çıkmasını bekliyor. Bu beklenti aynı zamanda yıllık 6%’dan fazla iyileşmeye işaret ediyor. 

Son çeyreklerde Facebook’un ana şirketi Meta’da aylık aktif kullanıcı büyümesi hızlandı. Bu büyümede Meta’nın yapay zeka ürünlerini benimsemeye başlaması etkili olmuş olabilir. Meta, bu süreçte yeni bir yapay zekâ tabanlı ürün oluşturmak yerine mevcut ürünlerine yapay zekâyı entegre etmeyi tercih etti. Bu alanda yapılacak açıklamalar hisse performansında belirleyici olabilir.

Meta Bilançosundan Ne Beklenmeli?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investopedia, SeekingAlpha