ABD Borsası Notları

Apple Bilançosu “Dünyanın En Değerli Şirketi” Tacını Geri Almasına Yardımcı Olacak mı?

February 1, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Apple Bilançosu “Dünyanın En Değerli Şirketi” Tacını Geri Almasına Yardımcı Olacak mı?

“Dünyanın en değerli şirketi” tacını yeni kaptıran Apple (AAPL), bugün piyasa kapanışı sonrasında 2024 birinci çeyrek bilançosunu açıklayacak. 

Analistlere göre Apple, iPhone gelirlerindeki artış ve servis satışlarının gücü sayesinde bir yıldır ilk kez yıl bazında çeyreklik gelir artışına ve son iki yılın en yüksek hisse başına kâr rakamına ulaşmaya hazırlanıyor olabilir. 💻

Apple Bilançosu "Dünyanın En Değerli Şirketi" Tacını Geri Almasına Yardımcı Olacak mı?

Konsensüs beklentisi, 32,56 milyar dolar ile Apple’ın 2022 ilk çeyreğinden bu yana en yüksek net kârı bildirmesi ve hisse başına kârın da 11%’lik yıllık büyümeyle 2,09 dolar olması yönünde bulunuyor. Gelirlerin ise 2022 yılının dördüncü çeyreğinden bu yana ilk artış olarak, 1%’den az bir büyüme göstermesi bekleniyor.

📱 iPhone, uzun süredir Apple’ın gelirinin ana itici güçlerinden biri elbette. iPhone satışları; iPad, Apple Watch ve hatta şirketin Mac ürünleri serisinden çok daha yüksek bir performans sergiliyor. Eylül ayında en son çıkan iPhone 15 serisinin piyasaya sürülmesinin ardından yatırımcılar yılın ilk çeyreği için yeni iPhone 15’in satışlar üzerindeki etkisini izleyecek.

Apple Bilançosu "Dünyanın En Değerli Şirketi" Tacını Geri Almasına Yardımcı Olacak mı?

Bu çeyrekte iPhone satışlarının, şirket tarihindeki ikinci en yüksek çeyreklik seviye olan 68,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu, iPhone 15 ürünlerinin erken satışlarının da etkisiyle yıllık yaklaşık 4%’lük bir büyümeye işaret ediyor. Ayrıca diğer ürünlerden daha pahalı olan Pro Max modellerinin daha çok benimsenmesiyle brüt marjlarda bir iyileşme beklenebilir. Yatırımcılar için Çin bölgesinde iPhone talebinin seyri önem arz edecek.

Bazı analistler, Bloomberg anketine dayanarak bu yıl boyunca iPhone satışlarının bu ivmeyi sürdüremeyeceğini düşünüyor. Çünkü anket, küresel enflasyonist ortamdan dolayı müşterilerin telefonlarını daha uzun süre kullanma eğiliminde olduğunu gösterdi. Tüm bunlara ek olarak bu ayın başında Barclays ve Piper Sandler analistlerinin iPhone talebine ilişkin endişelerle Apple’ın notunu indirmeleri de hisse performansını olumsuz etkilemişti. Habere ilişkin detaylara “Analistler Konuştu, Apple 8 Haftanın En Düşük Seviyesine Geriledi” başlıklı içeriğimizden ulaşabilirsin.

👩‍💻 Son çeyreklerde öne çıkan hizmetler segmenti de yakından takip edilecek. Geçtiğimiz dört çeyrek boyunca hizmet gelirleri yaklaşık 13,5% büyüme gösterdi. Google’ın Apple cihazlarında varsayılan arama motoru olmaya devam etmek için ödediği lisans ücretini etkileyen herhangi bir yasal engel olmaması durumunda, hizmetler segmentinin 2024’te de güçlü performansını koruması bekleniyor. Apple yönetiminin App Store’daki son değişiklikler hakkında yapacağı açıklamalar, hizmetler biriminin büyümesini etkileyebilir.

👓 Diğer yandan Apple’ın yeni sanal gerçeklik gözlüğü Apple Vision Pro, 2 Şubat’ta piyasaya sürülecek ve şirketi tamamen yeni bir ürün kategorisine taşıyacak. Apple, tanesini 3.499 dolardan satmayı planladığı Vision Pro’yu ilk yıl içinde 400.000 adet satmayı bekliyor. Yani bu, yaklaşık 1,4 milyar dolarlık bir gelir elde edilmesi anlamına geliyor. Dolayısıyla sanal gerçeklik gözlüğünden sağlanacak gelirin toplam şirket gelirinin 1%’inden de az olduğu söylenebilir.

Apple Bilançosu "Dünyanın En Değerli Şirketi" Tacını Geri Almasına Yardımcı Olacak mı?

💰 Kasasında oldukça fazla nakit bulunduran Apple, hisse geri alımlarına devam ediyor. Son çeyrekte, Apple hisse geri alımları ve temettüler yoluyla hissedarlarına 24,6 milyar dolar ödeme sağladı. Kasadaki nakit göz önüne alındığında bu eğilimin artmaya devam etmesi beklenebilir. Bugün bilanço sonrasında yapılacak açıklamalarda şirket geri alım programının büyüklüğünü yukarı yönlü revize edebilir.

Ancak riskler hâlâ sıcaklığını koruyor. Apple, geçtiğimiz haftalarda kan oksijen sensörlerini kullanan bazı Apple Watch’ların ABD’deki satışlarının durdurulması gibi bazı hukuki problemlerle de karşı karşıya kaldı. Ek olarak, ABD Adalet Bakanlığı da iPhone ile ilgili iddia edilen rekabete aykırı uygulamalar nedeniyle Apple’a karşı büyük bir antitröst davası başlatmak üzere olabilir. 

Apple Bilançosu "Dünyanın En Değerli Şirketi" Tacını Geri Almasına Yardımcı Olacak mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investopedia, SeekingAlpha