BIST Şirket Haberleri

Elektrikli Araç Şarj İstasyonuna Yatırım Yapan Şirketler

Elektrikli Araç Şarj İstasyonuna Yatırım Yapan Şirketler
Google News Icon Takip Et

Akaryakıt üzerinden alınan Özel Tüketim Vergisine (ÖTV) yapılan zam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karara göre kurşunsuz benzinin litre fiyatı üzerinden alınan ÖTV tutarı 2,52 liradan 7,52 liraya, motorinin litre fiyatı üzerinden alınan ÖTV tutarı ise 2,05 liradan 7,05 liraya yükseldi. Otogazda ise 5,77 lira ÖTV alınacak.

Benzin ve Motorine Zam

ÖTV kararlarının ardından benzin ve motorin grubuna 6 TL zam geldi.

İstanbul’da benzinin litresi 28 TL’den 34 TL’ye, motorinin litresi ise 26 TL’den 32 TL’ye yükseldi. Bununla birlikte otogaz grubunda da 2,80 TL ÖTV artışı yapıldı.

Elektrikli Araçlara Talep Artabilir🚙

Akaryakıta gelen zamlarla birlikte elektrikli araçlara olan talebin artması bekleniyor. Peki, Borsa İstanbul’da elektrikli araç şarj istasyonlarına hangi şirketler yatırım yapıyor? Birlikte inceleyelim…

🔋 E-Şarj Alanına Yatırım Yapan Şirketler

Enerjisa Enerji (ENJSA), Eşarj markasıyla 263 halka açık noktada, 170’i hızlı şarj soketi olmak üzere 494 şarj soketi ile Türkiye’nin ilk ve en hızlı elektrikli araç istasyon ağı konumunda yer alıyor. Şirket, yeni belirlediği hedef doğrultusunda 53 ilde 495 yüksek hızlı şarj istasyonu kuracak ve 300 milyon TL yatırım hedefliyor.

Astor Enerji (ASTOR), elektrikli araç şarj istasyonları yatırımında ulusal bir marka olmayı hedefliyor. Şirket ilk etapta 200 kilometrelik bir zincirle İstanbul’dan yola çıkan bir kullanıcının Astor Şarj markasıyla, Türkiye’nin doğu, batı, güney ve kuzeyine de ulaşabileceği bir ağ kurmayı planlıyor. Mevcutta 46 adet şarj istasyonu bulunan şirketin bu alana 2026 yılına kadar 10 milyon dolarlık bir yatırım planı bulunuyor.

Zorlu Enerji (ZOREN), ZES markasıyla Türkiye’nin 81 ilinde elektrikli araç şarj istasyonu hizmeti veriyor. Yatırımlarına hızla devam eden Zorlu Holding; Karadağ, İsrail, İtalya, Hırvatistan’da şirket kurdu. Çünkü sadece yurt içinde değil yurt dışında da faaliyet göstermeyi hedefliyor. Zorlu Enerji’nin aktif olarak 2.739 elektrikli araç şarj istasyonu bulunuyor.

Koç Holding (KCHOL) bünyesinde yer alan WAT Mobilite elektrikli araç şarj ağı işletmeciliği alanında faaliyet gösteriyor. Şirket, şarj cihazlarını 2023 yılında Türkiye’nin birçok noktasına yerleştirmeyi planlıyor.

Aksa Enerji (AKSEN), Aksa Şarj ile elektrikli araç şarj istasyonlarına yatırım yapmaya devam ediyor. Mevcut durumda 16 istasyonla hizmet veren şirket Türkiye’nin birçok noktasında elektrikli araç şarj istasyonu kurmayı planlıyor.

Elektrikli Otomobil Satışlarında 465,3% ile Rekor Artış 💸

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği’nin (ODMD) aktardığı bilgilere göre benzinli otomobil satışları, bu yılın ilk yarısında 2022’nin aynı dönemine göre 52,6%, dizel otomobil satışları 53,6% artarken, otogazlı otomobil satışları ise 7,6% geriledi.

Bu dönemde hibrit otomobil satışları 47,5% ve elektrikli otomobil satışları da 465,3% artış kaydetti.

Ocak-haziran 2022’de 69,7% olan benzinli otomobillerin satışlardan aldığı pay, bu yılın aynı döneminde 68,9%’a geriledi.

Söz konusu dönemde dizel otomobillerin payı 16,9% ile sabit kalırken otogazlı otomobillerin payı 1,9%’dan 1,1%’e geriledi.

Elektrikli otomobillerin toplam satışlardaki payı 0,8%’den 3%’e yükseldi. Hibrit otomobillerin payı ise 10,6%’dan 10,2%’ye geriledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Resmi Gazete, KAP, ODMD