Borsa İstanbul Notları

Borsada Haftalık Kapanış Nasıl Olacak?

January 19, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsada Haftalık Kapanış Nasıl Olacak?

📊 BIST100 endeksinde kritik 8.000 seviyesi çevresinde fiyatlamalar devam ediyorken; gün içerisinde 8.000 seviyesi aşağısında fiyatlanan endeks tedirginlik oluşmasına neden oldu. Günlük kapanışın aynı zamanda haftalık kapanışı da belirleyecek olması açısından önem arz edecek.

15:50 saatleri itibarıyla 8.016 seviyelerinde 0,00% ile yatay seyir sürüyor. 25 Ocak 2024 tarihinde saat 14.00’de düzenlenecek olan PPK toplantısı yaklaşırken genel piyasa kanısının faiz yükselişinde sona gelindiği olduğu biliniyor. Bu durum alınacak karar ve karar metni ile de teyitlenirse endeks için olumlu anlamda etkiler yaratabilir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ocak ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nde, cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi 42,04% oldu. Bu anlamda enflasyonun borsayı beslemeye devam edeceği düşünülebilir.

👉 Son fiyatlamalara bakarak 8.000 seviyesi üzeri alınan kapanışlar sonrası endeksin teknik anlamda güç kazandığı düşünülebilir. Ancak aşağısında gerçekleşebilecek kapanışlar yeniden algılarda negatif düşüncelere yol açabilir. Karar aşaması pozitif algılarla devam ediyor.

💡 Pozitif ayrışan endekslere baktığımızda bilişim ve spor sektör endekslerinin listede yer almaya devam etmesi dikkat çekiyor. Yılbaşından bu yana geride kalan kimya sektörü listenin son sırasında pozitif ayrışanlar içinde yerini almış.

BİST100’de betası en yüksek 5 hisse!

❓ Beta katsayısı, bir hissenin genel piyasa ile ilişkili olarak volatilitesini ölçen bir göstergedir. Piyasa göstergesi için de endeksler kullanılır. Endeks olarak BİST100’ü baz alırsak Beta, endekste işlem gören hisselerin BİST100’e göre ne kadar sapma gösterdikleri bize gösterir.

🥇YEOTK: 1,57

🥈KONTR: 1,54

🥉EUPWR: 1,52

🏅CWENE: 1,49

🏅ALFAS: 1,42

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükseliş ile pozitif ayrışan sektörler;.

  • BIST Bilişim
  • BIST Spor
  • BIST Finansal Faktoring
  • BIST Sigortacılık
  • BIST Kimya

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

Bu anlamda ilgini çekebilecek “BIST100’de İlgi Artan Hisseler” ve “Rüzgarı Arkasına Alan Şirketler” içeriklerine başlıkların üzerine tıklayarak erişebilirsin!

Borsada Haftalık Kapanış Nasıl Olacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks.