Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlgi Artan Hisseler (19 Ocak)

January 19, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlgi Artan Hisseler (19 Ocak)

📊 Borsada hisse seçerken rehberin olabilecek, hacim odaklı bir filtreleme yöntemini senin için hazırladık!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi ise haftalık hacim kıyaslaması ile yapıyoruz. Bu içerikte de 18 Ocak tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 8 Ocak-12 Ocak tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması, ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Tatlıpınar Enerji (TATEN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 541% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Faaliyet alanı elektrik enerjisi üretim tesisi kurulması, işletmeye alınması, kiralanması, elektrik enerjisi üretimi, üretilen elektrik enerjisinin ve/veya kapasitenin müşterilere satışı olarak geçen TATEN listede yerini aldı. Tatlıpınar Enerji için de diğer şirketlerde belirttiğimiz gibi Halka Arz endeksinde yer alan enerji hisselerindeki mevcut toparlanmanın etkili olduğu belirtilebilir. (Dün listenin 1. sırasında yer alıyordu.)

2- Astor Enerji (ASTOR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 285,5% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Endüstri tesislerinin ve elektrik üretim, iletim ve dağıtım enerji ve sektörlerinin ihtiyacı olan transformatörler ile orta ve yüksek gerilim anahtarlama ürünleri üretimi faaliyetinde bulunan ASTOR listede yerini aldı. Borsada düşüşlerin ivme kazandığı dönemde yeni halka arz olan enerji şirketlerinde de kayda değer düşüşler yaşanmıştı. BIST geneli toparlanmanın Halka Arz endeksindeki enerji sektörü şirketlerinde de ilgiyi artırdığını izliyoruz.

3- İzdemir Enerji (IZENR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 282,5% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • İthal kömüre dayalı süperkritik su/buhar çevrim ve pulverize kömür yakma teknolojisine sahip enerji üretim tesisi olan IZENR listede yerini aldı. Borsada düşüşlerin ivme kazandığı dönemde yeni halka arz olan enerji şirketlerinde de kayda değer düşüşler yaşanmıştı. BIST geneli toparlanmanın Halka Arz endeksindeki enerji sektörü şirketlerinde de ilgiyi artırdığını izliyoruz. (Dün listenin 3. sırasında yer alıyordu.)

4- Sasa Polyester (SASA) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 206,9% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Şirket kümülatif net kâr büyümesinde -%41,99 oranında bir düşüş yaşadı. 2022/09 döneminde %35,47 olan yıllık net kâr marjı 2023/09 döneminde %32,09’a geriledi. 2023 yılında kayda değer düşüşler yaşamıştı. Enflasyon muhasebesine dahil olmayacak olan SASA, borsada yaşanan ilgi artışında öne çıkan bir şirket olarak sıralamada yerini aldı.

5- Biotrend Enerji (BIOEN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 197,7% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Ana faaliyet alanı biyokütle kaynaklarından; fermantasyon, gazlaştırma, yakma teknolojilerini kullanarak enerji üretimi yapılması ve katı atık depolama alanlarının işletimi, bu alanlarda mekanik ayırma tesisi, ATY (atıktan türetilmiş yakıt) hazırlama tesisi, sızıntı suyu arıtma tesisi, biyolojik işlem (kompost, biyometanizasyon) tesisi, LFG Enerji üretim santrallerinin kurulum ve işletimi işlerini gerçekleştirmek olan BİOEN, borsada ilgi artan şirketler arasında sıralamada yerini aldı.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir;

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

BIST100’de İlgi Artan Hisseler (19 Ocak)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000