Yeni Halka Arzlar ve Halka Arz Takvimi

BigChefs Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Mayıs 3, 2023 • 7 dakika okuma süresi
BigChefs Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Büyük Şefler Gıda Turizm Tekstil’in halka arzı Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı!

Bu yazımızda BigChefs’in halka arz özelliklerini, şirketi, yatırımlarını ve detaylarını inceleyeceğiz.

Heyecanla beklenen bir diğer büyük halka arzları; Baydöner halka arz & Tavuk Dünyası Halka Arz inceleme ve detay yazılarına ilgili linklerden ulaşabilirsin.

İçindekiler:

 • BigChefs Ne İş Yapar?
 • BigChefs Arz Fiyatı Ne Kadar?
 • BigChefs Ne Zaman Halka Arz Olacak?
 • BigChefs Borsa Kodu
 • BigChefs Halka Arz Büyüklüğü
 • BigChefs Katılıma Göre Düşebilecek Pay Miktarları?
 • Halka Arz Açıklık Oranı Ne Kadar?
 • BigChefs Kimin?
 • BigChefs Gelirlerinin Kullanım Yerleri
 • Halka Arz Dağıtım Metodu

BigChefs Ne İş Yapar?

Şirketin ve faaliyet konusu; lokanta, restoran, kafeterya, umuma açık dinlenme yerleri gibi tesislerin açılması, işletilmesi, her türlü özel ve tüzel, kamu kurum ve kuruluşlar ile üçüncü şahıslara perakende ve toptan yemek hizmetlerinin verilmesi, hazır yemek ihtiyaçlarının karşılanması, her türlü un ve unlu mamülleri pastacılık mamulleri şeker mamulleri sıcak ve soğuk içeceklerin alımı, satımı ve pazarlamasının yapılması, her türlü gıda maddeleri, içecekler, yaş ve kuru sebze meyveler, çay, kahve, sanayi yoluyla kurutulmuş, dondurulmuş, sıvı hale getirilmiş veya öğütülmemiş çeşitli gıda, meyve ve sebzeler, bitkisel yağlar, et, balık ve kabuklu hayvanlar gibi gıda maddelerinin toptan ve perakende alımı, satımı ve pazarlamasının yapılmasıdır.

BigChefs Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Şirket, 31.12.2022 tarihi itibarıyla kendisinin ve bağlı ortaklarının bünyesinde barındırdığı Big Chefs, Numnum ve Buselik markaları ile Türkiye’nin 19 ilinde 51’i bayi olmak üzere toplam 92 ve yurt dışında toplam 6 ülkede 7’si bayi, 1’i şirketin kendi işlettiği restoranı olmak üzere toplam 8, genel toplamda da 100 restoranıyla kendi mutfak yönetiminde tasarladığı reçeteler üzerinden yemek üretmekte, bütün gün hizmet vererek menüsünde kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve ara saatlerde tüketilecek ürünlerin yanı sıra içecek ürünleri bulundurmakta, ürünlerini nihai tüketiciler ile buluşturabilmek için Türkiye’nin her yerinden yerel üreticileri destekleyerek ticari alım yapmakta, ambiyansı ve hizmet kalitesini harmanlayarak restoranlar aracılığı ile bu ürünlerin satışını gerçekleştirmekte olup, FSR pazarında faaliyet göstermektedir.

Şirket; mevcut durumda İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde kendi ve bağlı ortaklığının işlettiği restoranlarının yanında bayi restoranlarına da bitmiş ürünler tedarik ederek ürün kalitesinde standardizasyon sağlamaktadır.

Öte yandan, şirket yurt dışında açılan restoranlar için dekorasyon ve inşaat malzemelerini Türkiye’den ihraç ederek ve Royalty Geliri alarak döviz kazandırıcı faaliyetlerde bulunmakta, aynı zamanda menülerde Türk mutfağına özgü lezzetler sunarak ülke tanıtımına katkıda bulunmaktadır.

BigChefs Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

BigChefs Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

BigChefs hissesi 22,50 TL’den halka arz olacak.

BigChefs Ne Zaman Halka Arz Olacak?

BigChefs halka arz tarihini 3-4-5 Mayıs 2023 olarak açıklandı. Halka arz için talep toplama süresinin ise 3 gün olarak belirlendi.

BigChefs Sembolü Ne Olacak? BigChefs Borsa Kodu

BigChefs hissesinin sembolü BIGCHolacak.

BigChefs Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar?

BigChefs halka arzının büyüklüğü 832 Milyon TL olarak açıklandı.

BigChefs Halka Açıklık Oranı Ne Kadar?

BigChefs’in halka arz açıklık oranı 42%’dir. Toplamda 37 milyon adet lot dağıtılacaktır.

BigChefs Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

BigChefs Kimin? BigChefs Ortaklık Yapısı

BigChefs şirketinin 3 ortağı bulunmaktadır. Şirket paylarının 30,20%’si Fethi Saruhan Tan’a, 29,53%’ü Gamze Hatice Cireli’ye, 40,27%’si LuxChefs’e aittir. (Yukarıdaki Resim)

BigChefs Katılıma Göre Düşebilecek Pay Miktarları?

BigChefs payları “Bireysele Eşit Dağıtım” yöntemiyle yapılacak

 • 1 milyon katılım olursa 30 lot (675 TL)
 • 1,2 milyon katılım olursa 24 lot (540 TL)
 • 1,5 milyon katılırım olursa 20 lot (450 TL)
 • 1,7 milyon katılım olursa 17 lot (383 TL)
 • 2 milyon katılım olursa 15 lot (338 TL) düşecek.

BigChefs Finansal Gücü

Şirketin yıllık dönemlere göre gelirleri;

 • 2020 Yılı: 157,9 milyon TL
 • 2021 Yılı: 277,7 milyon TL
 • 2022 Yılı: 894,7 milyon TL

Hasılat: 2020, 2021 ve 2022 yıl sonu itibarıyla sırasıyla 157,9 milyon TL, 277,7 milyon TL ve 894,7 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

Dönemler itibarıyla bahse konu artışların temel sebepleri: Covid-19 pandemisi sebebiyle 2020 ve 2021 yıllarındaki sınırlı faaliyete karşılık 2022 yılında tam kapasite ile çalışabilme, şirketin birebir restoranlarındaki net satiş rakamlarındaki büyüme, ilgili yıllarda açtığı restoranlar ve bayilik modelindeki büyüme hacminden kaynaklanmaktadır.

Satışların Maliyeti ve Brüt Kâr: 2020, 2021 ve 2022 yıl sonu itibarıyla sirasiyla 109,4 milyon TL, 199,4 milyon TL ve 616,9 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Şirketin brüt kârı, 31.12.2021’de sona eren mali dönemde bir önceki döneme göre 61,3%’lük artış ile 78,3 milyon TL tutara, 31.12.2022’de sona eren mali dönemde bir önceki döneme göre 254,9%’luk artış ile 277,8 milyon TL tutara ulaşmıştır.

Şirketin brüt kâr marjı 31.12.2020, 31.12.2021 ve 31.12.2022 tarihlerinde sona eren mali dönemlerde sırasıyla 30,7%, 28,2% ve 31,1% olarak gerçekleşmiştir. Her ne kadar 2020 ve 2021 yılında Covid-19 pandemisi sebebiyle faaliyetler sınırlı olarak gerçekleştirilse de faydalanılan Kısa Çalışma Ödeneği ve yapılan maliyet tasarrufları ile brüt kâr marjını belirli seviyede tutabilmiştir. 2022 mali döneminde kısıtlamaların kaldırılması ile brüt kâr 31,1% olarak gerçekleşmiştir.

(Kaynak: BigChefs Halka Arz Taslak İzahnamesi)

BigChefs Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

BigChefs Halka Arz Taahhüt ve Fiyat İstikrarı ve Hedefleri

 • 1 yıl boyunca ihraççı pay satışı yapılmayacak.
 • 6 ay boyunca ortaklar tarafından pay satışı yapılmayacak.
 • Herhangi bir satış, bedelli sermaye artırımı ve yeni halka arz yapılacağına dair açıklamalardan kaçınacak.
 • 30 gün fiyat istikrarı planlanacak.

Halka Arz Gelirleri Nerede Kullanılacak?

Şirket paylarının halka arzı ile hem şirket hem de Halka Arz Eden Pay Sahipleri için kaynak elde edilmesi, kurumsallaşma, şirket değerinin ortaya çıkması, bilinirlik ve tanınırlığın pekiştirilmesi, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin daha güçlü bir şekilde uygulanması, şirketin kurumsal kimliğinin güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Şirket, sermaye artışı yoluyla ihraç edilecek yeni payların halka arz edilmesi kapsamında gelir elde edecektir. Şirket, sermaye artışı sonucunda elde edeceği halka arz gelirlerini makul bir ekonomik veya finansal gerekçeye dayanmak koşuluyla aşağıdaki tabloda verilen aralıklar içerisinde kalınmasına özen gösterilerek kullanacaktır.

Halka Arz Fonun Kullanım Yeri

 • 50-60% yurt içi ve yurt dışı restoran büyümesi.
 • 20-30% işletme sermayesi.
 • 20-30% finansal borçların azaltılması.

BigChefs Halka Arz Oransal mı? Eşit mi Olacak?

BigChefs halka arz edilen payları bireysele eşit dağıtım olarak gerçekleşecektir.

📖 Sözlük

Halka arz nedir? Halka arz dağıtım şekilleri, fiyat istikrar politikaları nedir? diye merak ediyorsan Midas Akademi’de yer alan halka arz içeriğine ulaşabilirsin. 

Ayrıca Borsa İstanbul halka arz takvimi ve yeni halka arzlardan anında haberdar olmak istiyorsan linklere tıklayarak sayfamızı kaydedebilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Taslak İzahname