Yeni Halka Arzlar ve Halka Arz Takvimi

Tavuk Dünyası Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

January 14, 2023 • 9 dakika okuma süresi
Tavuk Dünyası Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Yatırımcılar tarafından merakla beklenen halka arzı “Tavuk Dünyası” SPK’ya halka arzına yönelik izahnamesini iletti. Artık gözler Sermaye Piyasası Kurulundan (SPK) çıkacak halka arz onay kararına bağlı!

Bu yazımızda Tavuk Dünyası’nın halka arzı onaylanana kadar şirketi, halka arzının özelliklerini ve detaylarını inceleyeceğiz.

Heyecanla beklenen bir diğer büyük halka arz, Europower halka arz inceleme ve detay yazısına linklerden ulaşabilirsiniz.

İçindekiler:

 • Tavuk Dünyası Ne İş Yapar?
 • Tavuk Dünyası Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?
 • Tavuk Dünyası Ne Zaman Halka Arz Olacak?
 • Tavuk Dünyası Borsa Kodu
 • Halka Arz Büyüklüğü ve Halka Arz Açıklık Oranı Ne Kadar?
 • Tavuk Dünyası Kimin?
 • “AL” Sinyali: 90%’dan Fazla Yükselmesi Beklenen Hisse!
 • Tavuk Dünyası Halka Arz Yorum
 • Tavuk Dünyası Nereden Para Kazanıyor?
 • Tavuk Dünyası Halka Arz Taahhüt ve Hedefleri
 • Tavuk Dünyası Gelirlerinin Kullanım Yerleri
 • Halka Arz Dağıtım Metodu
 • Midas ile Tavuk Dünyası Halka Arzına Katılabilir Miyim?

Tavuk Dünyası Ne İş Yapar?

Şirket, her türlü gıda maddelerinin; hazır, konsantre ve konserve gıda ürünleri, her türlü et, balık, tavuk ve kanat hayvanların ürün ve yan ürünleri, her türlü deniz ürünleri, her türlü süt ve sütten üretilen yağ, peynir, ayran, yoğurt, dondurma ile benzeri süt ürünleri, meyve sular ve konsantreleri, meyve özleri, aromalarının toptan ve perakende alım satımını, imalatı ve üretimini, işlenmesini yapmaktır.

Bununla birlikte yurt içinde ve yurt dışında tanıtımı ve pazarlamasını yapmak, bu konu ile ilgili bayilikler vermek veya almak, depo veya antrepolar kurmak, kiralamak ve kiraya vermek, pazarlama ve dağıtım için gerekli araçlar satın almak veya kiralamak ve her türlü turistik tesisleri kurmak, işletmek, satın almak veya kiralamak, yurt içinde ve yurt dışında otel, pansiyon, kafeterya, kafe, restoran, lokanta gibi yerler açma ve işletme, turistik amaçlı gelir ve turlar düzenlemek, yerli ve yabancı turistlerin yurt içinde ve yurt dışında konaklama, seyahat, taşıma, rehberlik hizmetlerini yürütmek amacıyla TTK, SPK ve Kurul düzenlemeleri ve sermaye piyasası mevzuatına uymak suretiyle faaliyet göstermektedir.

Tavuk Dünyası Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Tavuk Dünyası Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

Tavuk Dünyası hissesi kaç TL’den halka arz olacağı henüz belli değil.

Tavuk Dünyası Ne Zaman Halka Arz Olacak?

Tavuk Dünyası hisselerinin henüz talep toplama süresi belli değil. 2023 yılının ilk çeyreğinde halka arz olması planlanmaktadır. Şirket tarafından açıklanan tarihle birlikte bu yazımızdan Tavuk Dünyası halka arz tarihine ulaşabilirsin.

Hisse Sembolü Ne Olacak? Tavuk Dünyası Borsa Kodu

Tavuk Dünyası hissesinin sembolü “TVKDN” olacak

Tavuk Dünyası Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar?

Tavuk Dünyası halka arzının büyüklüğü halka arz fiyatı açıklandığında belli olacaktır. SPK’dan halka arz onayı geldiği zaman bu yazımızdan Tavuk Dünyası halka arz büyüklüğüne ulaşabilirsin.

Tavuk Dünyası Halka Açıklık Oranı Ne Kadar?

Tavuk Dünyası’nın halka arz açıklık oranının (ek pay satışı dahil) 24,79% olması planlanıyor. Halka arzı sırasında toplamda 18 milyon adet lot (hisse adedi) dağıtılacaktır. Eğer toplanan kesin talep satışa çıkartılan pay adedinden fazla gerçekleşirse, 3 milyon adet daha payın ek satışla halka arz edilmesi planlanmaktadır.

Tavuk Dünyası Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Tavuk Dünyası Kimin? Tavuk Dünyası Ortaklık Yapısı

Tavuk Dünyası şirketindeki çoğunluk payların sahibi 79,73% ile “Global” olarak gözükmektedir.

Şirket sermayesi içerisinde diğer pay sahibi ise 15,97% ile “Hakan Ceylan” olarak gözükmektedir.

“AL” Sinyali: 90%’dan Fazla Yükselmesi Beklenen Hisse!

Barclays’ten yapılan açıklamaya göre, pek bilinmeyen Insmed (INSM) şirketi, ürettiği ilaçlardan birinin şartlı onay alması ve geliştirme aşamasında olan bir diğerinin de umut verici olması nedeniyle tırmanışa geçebilir.

Barclays, analist Leon Wang’ın hisseyi “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” tavsiyesiyle takibe aldığını ve tavsiyenin verildiği günkü kapanış fiyatının yaklaşık 95% üzerini işaret edecek şekilde 37 dolarlık bir fiyat hedefi belirlediğini bildirdi.

Bu hisseleri ve daha fazlasını keşfet!

Tavuk Dünyası Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Tavuk Dünyası Halka Arz Yorumu

• Kentleşme ve artan iş gücü ile birlikte, şirketin ziyaretçi sayısının artması, Türkiye’ de yıllık ortalama eşdeğer hanehalkı gelirinin artması ve nüfusun artması beklentisine dayalı olarak pazarda büyüme,

• Tüketicilerini yerinde tüketim alternatiflerine ek olarak restorana gitmeden de yemek hizmeti alabilmeleri ihtiyacı karşılamak amacıyla paket servislerin büyümesi ve buna bağlı olarak satışlarda artış,

• İşletmelerin ‘faaliyetlerini zenginleştirme ve müşteri deneyimini iyileştirme motivasyonları ile teknolojiyi iş süreçlerine daha fazla entegre etmeleri, dijitalleşme ilerlemesi ile iletisim kanallarinin optimize edilmesi,

• Tüketicilerin giderek artan yoğun yaşam biçimleri kaynaklı yemek sürelerinde azalma ve dışarıdan yeme seçeneklerinin daha çok tercih edilmesi,

• Ürün inovasyonları sağlayarak güncel trendlerin takip edilmesi,

Tavuk Dünyası Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Tavuk Dünyası Finansal Gücü

Şirketin yıllık dönemlere göre gelirleri;

2019 Yılı: 337.169.806 TL

2020 Yılı: 233.484.330 TL TL

2021 Yılı: 419.423.817 TL

Şirketin 9 aylık dönemlere göre gelirleri;

2021 İlk 9 Ay: 250.939.117 TL

2022 İlk 9 Ay: 823.020.970 TL

Şirketin hasılatı 31.12.2019, 31.12.2020, 31.12.2021, 30.09.2021 ve 30.09.2022 tarihli mali tablolar incelendiğinde sırasıyla 337.169.806 TL, 233.484.330 TL, 419.423.817 TL, 250.939.117 TL ve 823.020.970 TL olarak gerçekleşmiştir.

Şirketin hasılatı, merkez mutfak Satışlar, restoran satışlar, hizmet gelirleri, diğer gelirler ve satis indirimlerinden oluşmaktadır.

Hasılattaki artışın en önemli sebebi, COVID-19 pandemisinin etkilerinin ortadan kalkması ve restoran sayisindaki artıştır..

(Kaynak: Tavuk Dünyası Halka Arz Taslak İzahnamesi)

Tavuk Dünyası Nereden Para Kazanıyor?

“Tavuk Dünyası” markası, “herkese kaliteli, lezzetli, ulaşılabilir fiyatta bir yemeği; kendini iyi hissedebileceği mekanlarda sunmak” hedefi ile yola çıkmış, 2011 yılında AR-GE ve markalaşma süreçlerini tamamladıktan sonra, Türkiye’de geliştirilen bir konsept ile ilk restoranını 2012 yılının Şubat ayında İstanbul’da açmıştır.

Türkiye’de “Fast Casual” restaurant deneyiminin en güçlü temsilcilerinden olan Şirket, 10 yıl içinde sağladığı istikrarlı büyümeyle Türkiye’nin 52 ilinde ve KKTC’ de olmak üzere toplamda 275 restorant ile müşterilerine özgün lezzetler sunan bir restoran zinciri haline gelmiştir. 30.09.2022 itibariyle faaliyet gösteren restoranlarin 38’i; merkez restoran, 237’si ise bayi restoranlarıdır.

30.09.2022 itibariyle şirket gelirlerinin tamamı yurtiçindeki faaliyetlerinden oluşmaktadır.

Şirketin Türkiye’deki iş modeli üç ana faaliyet alanından oluşmaktadır.

1. Merkez Mutfak Satışları

2. Merkez Restoran Satışları

3. Hizmet Gelirleri

Tavuk Dünyası Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Geleceğin Temel Taşı: Lityum-İyon Pil!

Lityum-iyon şarj edilebilir piller için 2021’den 2035’e kadar yıllık 21% oranın bileşik büyüme bekliyor. Bu oran, 366 milyar dolarlık potansiyel bir erişilebilir pazar anlamına geliyor. 

Bu pillerin en yaygın kullanım alanı elektrikli araçlar. Elbette bu piller akıllı telefonlarda, dizüstü bilgisayarlarda, akıllı saatlerde, alternatif ve sanal gerçeklik başlık setlerinde de kullanılıyor.

Lityum-İyon ile Elektrikli Araç hisselerini ve daha fazlasını keşfet!

Tavuk Dünyası Halka Arz Taahhüt, Fiyat İstikrarı ve Hedefleri

180 gün boyunca ihraççı ve ortaklar tarafından pay satışı yapılmayacak.

30 gün boyunca fiyat istikrarı planlanacak.

Herhangi bir satış, bedelli sermaye artırımı ve yeni halka arz yapılacağına dair açıklamalardan kaçınacak.

Halka Arz Gelirleri Nerede Kullanılacak?

Şirketin halka arzdan elde edeceği gelirin kullanım yerleri aşağıda verilmiştir.

Yurtiçi Restoran Yatırımları: Net halka arz gelirlerinin %60-70’ine tekabül eden tutarı ile Türkiye’nin önemli noktaların da kendi restoranlarını açma, Türkiye’nin önemli bölgelerinde franchise şeklinde yönetilen başarılı restoranlar satın alma amacıyla değerlendirilmesi planlanmaktadır.

Şirketin kendi restoran yatırımları kapsamında yapacağı harcamalar restoran lokasyonlarının geliştirilmesi, restoran inşaatlara, mutfak ve diğer ekipmanların temini gibi kalemlerden oluşmaktadır.

Şirket Türkiye’nin önemli bölgelerinde franchise şeklinde yönetilen başarılı restoranların bazıları bayilerinden satın alarak büyümeyi ve karlılığı arttırmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda son 3 yılda franchise şeklinde yönetilen 11 restoran satın almıştır ve bu satın almaların sayısını artırmayı: planlamaktadır.

Yurtdışı Restoran Yatırımları: Türkiye’ de 275 restorana ulaşan yaygın restoran ağı ve özgün konsepti ile Tavuk Dünyası, yurtdışında da önemli büyüme potansiyeli tasimaktadir. Şirketin uzun vadeli hedefi, kendi sektöründe Türkiye’den çıkan global bir marka olabilmektir.

Bu çerçevede Tavuk Dünyası Avrupa’daki genişleme projesi çerçevesinde İspanya pazarinda ilk restoranın 2022 yılının son çeyreğinde açmıştır ve yeni restoran açılımları için kiralama ve yatırım çalışmalarına devam etmektedir. Halka arz yoluyla sermaye artırımından elde edilecek net gelirin %30-40°1 ile şirketin İspanya’daki yeni restoran, üretim ve lojistik tesisi yatırımlarının finansmanı amacıyla değerlendirilmesi hedeflenmektedir.

Tavuk Dünyası Halka Arz Oransal mı? Eşit mi Olacak?

Tavuk Dünyası halka arz edilen paylarının tamamı Oransal dağıtım olarak gerçekleşecektir.

Midas ile TVKDN Halka Arzına Katılabilir Miyim?

Maalesef şu anda Midas yatırım hesabın ile halka arzlara katılım yapılamıyor. Öte yandan TVKDN Borsa İstanbul’da işleme görmeye başladıktan sonra hisselerinin alım ve satımını gerçekleştirebilirsin.

Sözlük

Halka arz nedir? Halka arz dağıtım şekilleri, fiyat istikrar politikaları nedir? diye merak ediyorsan Midas Akademi’de yer alan halka arz içeriğine ulaşabilirsin. 

Ayrıca Borsa İstanbul halka arz takvimi ve yeni halka arzlardan anında haberdar olmak istiyorsan linklere tıklayarak sayfamızı kaydedebilirsin!

Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Taslak İzahname

Tavuk Dünyası Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı