Yeni Halka Arzlar ve Halka Arz Takvimi

Baydöner Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Ocak 31, 2023 • 9 dakika okuma süresi
Baydöner Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Yatırımcılar tarafından merakla beklenen halka arzı “Baydöner” SPK’ya halka arzına yönelik izahnamesini iletti. Artık gözler Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) çıkacak halka arz onay kararına bağlı!

Bu yazımızda Baydöner’in halka arz özelliklerini, şirketi, yatırımlarını ve detaylarını inceleyeceğiz.

Heyecanla beklenen bir diğer büyük halka arzları; Tavuk Dünyası halka arz & Europower Enerji halka arz inceleme ve detay yazılarına linklerden ulaşabilirsiniz.

İçindekiler:

 • Baydöner Ne İş Yapar?
 • Baydöner Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?
 • Baydöner Ne Zaman Halka Arz Olacak?
 • Baydöner Borsa Kodu
 • Halka Arz Büyüklüğü ve Halka Arz Açıklık Oranı Ne Kadar?
 • Baydöner Kimin?
 • “AL” Sinyali: 90%’dan Fazla Yükselmesi Beklenen Hisse!
 • Baydöner Halka Arz Yorum
 • Baydöner Nereden Para Kazanıyor?
 • Baydöner Halka Arz Taahhüt ve Hedefleri
 • Baydöner Gelirlerinin Kullanım Yerleri
 • Halka Arz Dağıtım Metodu
 • Midas ile Baydöner Halka Arzına Katılabilir Miyim?

Baydöner Ne İş Yapar?

Şirket esas olarak hızlı tüketim sektöründe restoran ve yiyecek içecek segmentinde, AVM ve caddelerde faaliyet göstermektedir. Şirket Türkiye’deki şube ve bayileri (franchiselar) aracılığıyla et döner satış ile birlikte iskender, pide, çorba, salata, patates kızartması, turşu, künefe vb. satışı yapmaktadır.

Şirket, sahibi olduğu “Baydöner”, “Bursa İshakbey” ve “Pide by Pide” adı altında üç ayrı marka ile faaliyet göstermektedir. “Baydöner” markası ile “masaya servis” ve “paket servis” formatında, “Bursa İshakbey” ve “Pide by Pide” markaları ile “gel-al”, “self servis”, “paket servis” formatında hizmet vermektedir.

Baydöner Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Baydöner Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

Baydöner hisselerinin henüz halka arz fiyatı belli değil. SPK’dan halka arz onayı geldiği zaman bu yazımızdan Baydöner halka arz fiyatına ulaşabilirsin.

Baydöner Ne Zaman Halka Arz Olacak?

Baydöner hisselerinin henüz halka arz tarihi ve talep toplama süresi belli değil. SPK’dan halka arz onayı geldiği zaman bu yazımızdan Baydöner halka arz tarihine ulaşabilirsin.

Baydöner Sembolü Ne Olacak? Baydöner Borsa Kodu

Baydöner hissesinin sembolü “BYDNR” olacak

Baydöner Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar?

Baydöner halka arzının büyüklüğü halka arz fiyatı açıklandığında belli olacaktır. SPK’dan halka arz onayı geldiği zaman bu yazımızdan Baydöner halka arz büyüklüğüne ulaşabilirsin.

Baydöner Halka Açıklık Oranı Ne Kadar?

Baydöner’in halka arz açıklık oranı 21,43%’dür. Toplamda 18 milyon adet lot dağıtılacaktır.

Baydöner Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Baydöner Kimin? Baydöner Ortaklık Yapısı

Baydöner şirketindeki payların sahibi 50% ile “Levent Yılmaz” ve 50% ile Ferudun Tunçer olarak gözükmektedir.(Yukarıdaki Resim)

“AL” Sinyali: 90%’dan Fazla Yükselmesi Beklenen Hisse!

Barclays’ten yapılan açıklamaya göre, pek bilinmeyen Insmed (INSM) şirketi, ürettiği ilaçlardan birinin şartlı onay alması ve geliştirme aşamasında olan bir diğerinin de umut verici olması nedeniyle tırmanışa geçebilir.

Barclays, analist Leon Wang’ın hisseyi “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” tavsiyesiyle takibe aldığını ve tavsiyenin verildiği günkü kapanış fiyatının yaklaşık 95% üzerini işaret edecek şekilde 37 dolarlık bir fiyat hedefi belirlediğini bildirdi. 

Bu hisseleri ve daha fazlasını keşfet! 

Baydöner Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Baydöner Halka Arz Yorumu

6 Ocak 2023 tarihi itibarıyla “Baydöner”‘, “Bursa İshakbey” ve “Pide by Pide” markalı toplam restoran sayısı 162’dir.

Günümüzde güçlenen kentleşme eğilimiyle birlikte artan yurt içinde illere yayılma fırsatı ve perakendeye olan talebin artması ile birlikte şirket restoran sayısını artırarak büyüme ve karlılığı artırma potansiyeline sahiptir.

Bunun yanı sıra yurt dışında dönerin tercih edilen bir yiyecek olmasıyla birlikte şirket yurt dışı pazarında da kendine yer edinme olanağına sahip olabilecektir.

Pandemi sonrası hayatın normale dönmesi, artan kentleşme, kadınların iş hayatına katılımı, düzenli nüfus artışı, dışarıda yemek yeme kültürünün sosyo ekonomik sınıfların daha dar gelirli kısımda da yaygınlaşmaya başlaması, online kanalların gelişmesi, tek ebeveynli aile sayısının artması gibi sebeplerle sektör düzenli olarak büyümektedir.

Şirket de, sektöre paralel olarak hem restoran formatında ve paket serviste (Baydöner) satışlarıyla hem de gel-al ve self-servis formatın (Bursa İshakbey ve Pide by Pide) restoran sayısını artırarak bu büyümeye eşlik etmektedir. Pandemi sonrası kısıtlama tedbirlerinin kaldırılması, tüketicilerin dışarıda tüketim anlamında kendilerini daha konforlu hissetmeleri sebebiyle sektör pandemi öncesi büyüklüğüne geri dönmüştür.

Baydöner Finansal Gücü

Şirketin yıllık dönemlere göre gelirleri;

2019 Yılı: 311.072.112 TL

2020 Yılı: 197.156.264 TL

2021 Yılı: 329.861.813 TL

2022 İlk 9 Ay: 720.658.900 TL

2019 yılında net satış gelirleri 311.072.112 TL olarak gerçekleşmiştir. 2020 yılında COVID-19 pandemisi nedeniyle alınan tedbirler kapsamında restoranların geçici süre ile faaliyetlerine ara vermesi etkisiyle bir önceki yıla göre 37% azalışla 197.156.264 TL net satış geliri elde etmiştir.

2021 yılında COVID-19 sınırlamasının 1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla kaldırılması neticesinde şirket faaliyetlerine yılın ikinci yarısı tam kapasite olarak başlamıştır. 2021 yılında net satış gelirleri bir önceki yıla göre 67% oranında artarak 329.861.813 TL’ye yükselmiştir. 2022 yılı ilk dokuz aylık dönemde COVID-19 etkisinin ortadan kalkmasıyla şirket faaliyetlerini kesintisiz olarak sürdürmüş ve bu dönemde bir önceki yıl sonuna kıyasla satışlarını 118% oranında artırarak 720.658.900 TL net satış gelirine ulaşmıştır.

(Kaynak: Baydöner Halka Arz Taslak İzahnamesi)

Baydöner Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Baydöner Nereden Para Kazanıyor?

2007 yılında kurulmuş olan şirket “Baydöner” markasi ile Türkiye’nin marka bilinirliği en yüksek iskender ve döner zinciri olarak 15 yıl içinde sürdürülebilir büyüme stratejisi ile franchise restoranlarıyla birlikte 6 Ocak 2023 tarihi itibarıyla “Baydöner” markası altında toplam 112 restoran sayısına ulaşmıştır. Türkiye’de 42 şehirde, yurt dışında ise 1  franchise restoranı ile Irak’ta faaliyet göstermektedir.

2018 yılında kurulmuş “Pide by Pide” markası altında 5’i franchise olmak üzere toplam 29 restorana ulaşmıştır. “Pide by Pide” markası adı altında kendisi tarafından işletilen 24 adet restoran, farklı tüzel kişiliklerin sahip olduğu 5 adet franchise restoran ile birlikte toplam 29 adet restoran bulunmaktadır.

2019 yılında “Baydöner” markasının konseptinden farklı olarak hayata geçirdiği şirketin “Bursa İshakbey” markası ise, 4’ü franchise olmak üzere toplam 21 restorana ulaşmıştır. “Bursa ishakbey” markası adı altında kendisi tarafından işletilen 17 adet restoran, farklı tüzel kişilerce işletilen 4 adet franchise restoran ile birlikte toplam 21 adet restoranı bulunmaktadır.

Şirket Türkiye’deki şube ve bayileri (franchiselar) aracılığıyla et döner satış ile birlikte iskender, pide, çorba, salata, patates kızartması, turşu, künefe vb. satışı yapmaktadır.

Geleceğin Temel Taşı: Lityum-İyon Pil!

Lityum-iyon şarj edilebilir piller için 2021’den 2035’e kadar yıllık 21% oranın bileşik büyüme bekliyor. Bu oran, 366 milyar dolarlık potansiyel bir erişilebilir pazar anlamına geliyor. 

Bu pillerin en yaygın kullanım alanı elektrikli araçlar. Elbette bu piller akıllı telefonlarda, dizüstü bilgisayarlarda, akıllı saatlerde, alternatif ve sanal gerçeklik başlık setlerinde de kullanılıyor.

Lityum-İyon ile Elektrikli Araç hisselerini ve daha fazlasını keşfet! 

Baydöner Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Baydöner Halka Arz Taahhüt, Fiyat İstikrarı ve Hedefleri

 • 6 boyunca ihraççı pay satışı yapılmayacak.
 • 6 ay boyunca ortaklar tarafından pay satışı yapılmayacak.
 • Brüt halka arz gelirinin 20%’si ile fiyat istikrarı uygulayacak.

Baydöner halk arz hedefleri doğrultusunda;

 • Şirketin özkaynaklarının güçlendirilmesiİşletme sermayesinin güçlendirilmesi
 • Büyüme hedeflerinin devamlılığının sağlanması
 • Şirketin bilinirliğinin yurt içi ve yurt dışında artırılması
 • Rekabet gücünün artırılması
 • Potansiyel müşteriler nezdinde mevcut güvenilirliğin ve saygınlığın artırılması
 • Sürdürülebilir kurumsal yapının oluşturulması ve raporlama standartlarının geliştirilmesi
 • Şeffaflık ve hesap verilebilirlik düzeyinin yükseltilmesi
 • Şirket paylarının likit hale getirilmesi neticesinde kredi verenler nezdinde gerekmesi durumunda daha düşük maliyetle borçlanma imkanına kavuşmayı öngörüyor.

Halka Arz Gelirleri Nerede Kullanılacak?

2023 yılında halka arz olmayı planlayan Baydöner buradan elde edeceği geliri;

 • 30% Kırmızı et işleme ve tereyağı üretim tesisi faaliyete geçirilmesi,
 • 20% Finansal borçların geri ödemesi,
 • 20% Şirketin büyümesinin finansmanı,
 • 30% İşletme sermayesinde kullanmayı planlıyor.
Baydöner Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Baydöner Halka Arz Oransal mı? Eşit mi Olacak?

Baydöner halka arz edilen paylarının tamamı Oransal dağıtım olarak gerçekleşecektir.

Midas ile BYDNR Halka Arzına Katılabilir Miyim?

Maalesef şu anda Midas yatırım hesabın ile halka arzlara katılım yapılamıyor. Öte yandan BYDNR Borsa İstanbul’da işleme görmeye başladıktan sonra hisselerinin alım ve satımını gerçekleştirebilirsin.

Sözlük

Halka arz nedir? Halka arz dağıtım şekilleri, fiyat istikrar politikaları nedir? diye merak ediyorsan Midas Akademi’de yer alan halka arz içeriğine ulaşabilirsin. 

Ayrıca Borsa İstanbul halka arz takvimi ve yeni halka arzlardan anında haberdar olmak istiyorsan linklere tıklayarak sayfamızı kaydedebilirsin!

Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Taslak İzahname

Baydöner Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti