Yeni Halka Arzlar ve Halka Arz Takvimi

Baydöner Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

August 16, 2023 • 8 dakika okuma süresi
Baydöner Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Baydöner halka arzı Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı.

🎊 Sana çok güzel bir haberimiz var! Borsada satış yöntemiyle halka arz olan Baydöner (BYDNR) talep toplamasına dilersen Midas yatırım hesabın ile 15 – 16 Ağustos 2023 tarihlerinde katılabilirsin.

Nasıl Katılabilirim? 🔍

Şirket ismi ya da hisse kodunu yaz

Talep ettiğin adedi gir

Talebin alındı bile!

İçindekiler:

 • Baydöner Ne İş Yapar?
 • Baydöner Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?
 • Baydöner Ne Zaman Halka Arz Olacak?
 • Baydöner Borsa Kodu
 • Halka Arz Büyüklüğü ve Halka Arz Açıklık Oranı Ne Kadar?
 • Baydöner Kimin?
 • Katılıma Göre Düşebilecek Pay Miktarları
 • Baydöner Halka Arz Yorum
 • Baydöner Nereden Para Kazanıyor?
 • Baydöner Halka Arz Taahhüt ve Hedefleri
 • Baydöner Gelirlerinin Kullanım Yerleri
 • Halka Arz Dağıtım Metodu

Baydöner Ne İş Yapar?

Şirket esas olarak hızlı tüketim sektöründe restoran ve yiyecek içecek segmentinde, AVM ve caddelerde faaliyet göstermektedir. Şirket, Türkiye’deki şube ve bayileri (franchiselar) aracılığıyla et döner satışı ile birlikte iskender, pide, çorba, salata, patates kızartması, turşu, künefe vb. satışı yapmaktadır.

Şirket, sahibi olduğu “Baydöner”, “Bursa İshakbey” ve “Pide by Pide” adı altında üç ayrı marka ile faaliyet göstermektedir. “Baydöner” markası ile “masaya servis” ve “paket servis” formatında, “Bursa İshakbey” ve “Pide by Pide” markaları ile “gel-al”, “self servis”, “paket servis” formatında hizmet vermektedir.

Baydöner Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Baydöner Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

Baydöner hissesi 21 TL’den halka arz olacak.

Baydöner Ne Zaman Halka Arz Olacak?

Baydöner’in halka arz tarihinin 15-16 Ağustos 2023 olarak açıklandı. Halka arz için talep toplama süresi ise 2 gün oldu.

Baydöner Sembolü Ne Olacak? Baydöner Borsa Kodu

Baydöner hissesinin sembolü “BYDNR” olacak

Baydöner Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar?

Baydöner halka arzının büyüklüğü 378 milyon TL olarak açıklandı.

Baydöner Halka Açıklık Oranı Ne Kadar?

Baydöner’in halka arz açıklık oranı 21,43%’tür. Toplamda 18 milyon adet lot dağıtılacaktır.

Baydöner Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Baydöner Kimin? Baydöner Ortaklık Yapısı

Baydöner şirketindeki paylarının 50%’si Levent Yılmaz’a, diğer 50%’si de Ferudun Tunçer’e aittir. (Yukarıdaki Resim)

Katılıma Göre Düşebilecek Pay Miktarları (Tahmini)

 • 500 bin katılım – 36 Lot (756 TL).
 • 1 Milyon katılım – 18 Lot (378 TL).
 • 1.2 Milyon katılım – 15 Lot (315 TL).
 • 1.4 Milyon katılım – 13 Lot (273 TL).
 • 1.6 Milyon katılım – 11 Lot (231 TL).
 • 1.8 Milyon katılım – 10 Lot (210 TL).
 • 2 Milyon katılım – 9 Lot (189 TL) dağıtabilir.

Baydöner Halka Arz Yorumu

6 Ocak 2023 tarihi itibarıyla “Baydöner”‘, “Bursa İshakbey” ve “Pide by Pide” markalı toplam restoran sayısı 162’dir.

Günümüzde güçlenen kentleşme eğilimiyle birlikte yurt içinde illere yayılma fırsatının artması ve perakendeye olan talebin yükselmesiyle birlikte şirket, restoran sayısını artırarak büyüme ve kârlılığı artırma potansiyeline sahiptir.

Bunun yanı sıra yurt dışında da dönerin tercih edilen bir yiyecek olması sayesinde şirket yurt dışı pazarında da kendine yer edinme olanağına sahip olabilecektir.

Pandemi sonrası hayatın normale dönmesi, artan kentleşme, kadınların iş hayatına katılımı, düzenli nüfus artışı, dışarıda yemek yeme kültürünün sosyoekonomik sınıfların daha dar gelirli kısımda da yaygınlaşmaya başlaması, online kanalların gelişmesi, tek ebeveynli aile sayısının artması gibi sebeplerle sektör düzenli olarak büyümektedir.

Şirket de sektöre paralel olarak hem restoran formatı ile paket serviste (Baydöner) satışlarıyla hem de gel-al ve self-servis formatın (Bursa İshakbey ve Pide by Pide) restoran sayısını artırarak bu büyümeye eşlik etmektedir. Pandemi sonrası kısıtlama tedbirlerinin kaldırılması, tüketicilerin dışarıda tüketim konusunda kendilerini daha rahat hissetmeleri sebebiyle sektör pandemi öncesi büyüklüğüne geri dönmüştür.

Baydöner’in Finansal Gücü

Şirketin yıllık dönemlere göre gelirleri:

2019 Yılı: 311.072.112 TL

2020 Yılı: 197.156.264 TL

2021 Yılı: 329.861.813 TL

2022 İlk 9 Ay: 720.658.900 TL2019 yılında net satış gelirleri 311.072.112 TL olarak gerçekleşmiştir. 2020 yılında COVID-19 pandemisi nedeniyle alınan tedbirler kapsamında restoranların geçici süre ile faaliyetlerine ara vermesi etkisiyle bir önceki yıla göre 37% azalışla 197.156.264 TL net satış geliri elde etmiştir.

2021 yılında COVID-19 sınırlamasının 1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla kaldırılması neticesinde şirket, faaliyetlerine yılın ikinci yarısı tam kapasiteyle başlamıştır. 2021 yılında net satış gelirleri bir önceki yıla göre 67% oranında artarak 329.861.813 TL’ye yükselmiştir. 2022 yılı ilk dokuz aylık dönemde COVID-19 etkisinin ortadan kalkmasıyla şirket, faaliyetlerini kesintisiz olarak sürdürmüş ve bu dönemde bir önceki yıl sonuna kıyasla satışlarını 118% oranında artırarak 720.658.900 TL net satış gelirine ulaşmıştır.

(Kaynak: Baydöner Halka Arz Taslak İzahnamesi)

Baydöner Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Baydöner Nereden Para Kazanıyor?

2007 yılında kurulmuş olan şirket “Baydöner” markasıyla Türkiye’nin marka bilinirliği en yüksek iskender ve döner zinciri olarak 15 yıl içinde sürdürülebilir büyüme stratejisiyle franchise restoranlarıyla birlikte 6 Ocak 2023 tarihi itibarıyla “Baydöner” markası altında toplam 112 restoran sayısına ulaşmıştır. Türkiye’de 42 şehirde, yurt dışında ise 1  franchise restoranı ile Irak’ta faaliyet göstermektedir.

2018 yılında kurulan “Pide by Pide” markası altında 5’i franchise olmak üzere toplam 29 restorana ulaşmıştır. “Pide by Pide” markası adı altında kendisi tarafından işletilen 24 adet restoran, farklı tüzel kişiliklerin sahip olduğu 5 adet franchise restoran ile birlikte toplam 29 adet restoran bulunmaktadır.

2019 yılında “Baydöner” markasının konseptinden farklı olarak hayata geçirdiği şirketin “Bursa İshakbey” markası ise, 4’ü franchise olmak üzere toplam 21 restorana ulaşmıştır. “Bursa İshakbey” markası adı altında kendisi tarafından işletilen 17 adet restoran, farklı tüzel kişilerce işletilen 4 adet franchise restoran ile birlikte toplam 21 adet restoranı bulunmaktadır.

Şirket, Türkiye’deki şube ve bayileri (franchiselar) aracılığıyla et döner satış ile birlikte iskender, pide, çorba, salata, patates kızartması, turşu, künefe vb. satışı yapmaktadır.

Baydöner Halka Arz Taahhüt, Fiyat İstikrarı ve Hedefleri

 • 1 yıl boyunca ihraççı pay satışı yapılmayacak.
 • 1 yıl boyunca ortaklar tarafından pay satışı yapılmayacak.
 • Brüt halka arz gelirinin 10%’u ile 15 gün fiyat istikrarı sağlanacak.

Baydöner, halk arz hedefleri doğrultusunda;

 • Şirketin özkaynaklarının güçlendirilmesi
 • İşletme sermayesinin güçlendirilmesi
 • Büyüme hedeflerinin devamlılığının sağlanması
 • Yurt içi ve yurt dışında şirketin bilinirliğinin artırılması
 • Rekabet gücünün artırılması
 • Potansiyel müşteriler nezdinde mevcut güvenilirliğin ve saygınlığın artırılması
 • Sürdürülebilir kurumsal yapının oluşturulması ve raporlama standartlarının geliştirilmesi
 • Şeffaflık ve hesap verilebilirlik düzeyinin yükseltilmesi
 • Şirket paylarının likit hale getirilmesi neticesinde kredi verenler nezdinde gerekmesi durumunda daha düşük maliyetle borçlanma imkanına kavuşmayı öngörüyor.

Halka Arz Gelirleri Nerede Kullanılacak?

2023 yılında halka arz olmayı planlayan Baydöner buradan elde edeceği gelirin;

 • 25 – 35%’ ini kırmızı et işleme ve tereyağı üretim tesisinin faaliyete geçirilmesi
 • 15 – 20%’sini finansal borçların geri ödemesi
 • 15 – 30%’unu şirketin büyümesinin finansmanı
 • 35 – 45%’ini işletme sermayesi için kullanmayı planlıyor.
Baydöner Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Baydöner Halka Arzı Oransal mı? Eşit mi Olacak?

Baydöner halka arzı tamamı eşit dağıtım olarak gerçekleşecektir.

Sözlük

Halka arz nedir? Halka arz dağıtım şekilleri, fiyat istikrar politikaları nedir? diye merak ediyorsan Midas Akademi’de yer alan halka arz içeriğine ulaşabilirsin. 

Ayrıca Borsa İstanbul halka arz takvimi ve yeni halka arzlardan anında haberdar olmak istiyorsan linklere tıklayarak sayfamızı kaydedebilirsin!

Baydöner Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

“Halka arz edilen paylara ilişkin yatırım kararının izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusunun incelenmesi suretiyle verilmesi gerekmektedir. Söz konusu izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusu KamuyuAydınlatmaPlatformu (www.kap.org.tr), https://www.baydoner.com/ web sitelerinde ilan edilmiştir. Payların halka arz fiyatının belirlenmesinde Sermaye Piyasası Kurulu’nun ya da Borsa İstanbul A.Ş. herhangi bir takdir yetkisi ya da onayı bulunmamaktadır. Burada yer alan şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Onaylı İzahname