Analist Notları

Analist Notu: Banka Bilançoları Göz Doldurdu!

Temmuz 14, 2023 • 7 dakika okuma süresi
Analist Notu: Banka Bilançoları Göz Doldurdu!

🏦 Bankacılık sektörünün dev isimleri bilançolarını açıklamaya başladı!

Yılın başından bu yana 17%’yi aşan S&P 500 yükselişine, yaşanan bankacılık krizinin de etkisiyle bankacılık hisseleri pek de coşkulu katılım gösteremedi. Ancak yine de krizi göğüsleyen dev bankaların performansı takdir edilesiydi. Mevcut durumda ise krizi arkasında bırakmış bir sektör olsa da geleceğe yönelik soru işaretleri halen masada. Bu sorular içerisinde ise özellikle de çeşitli alanlarda ekonomik yavaşlama olduğuna dair kanıtlar mevcutken resesyon endişeleri, banka hisselerindeki yükseliş coşkusunu olumsuz etkiliyor. Ancak açıklanan bilançolar bir kez daha dev isimlerin gücünü ortaya koyar nitelikte gözüküyor.

Ayrıca bilançolar açık bir şekilde dev banka şirketlerinin FED’in faiz oranlarını artırmaya başladığı geçen yıldan bu yana krediler için daha fazla ücret alabildiğini gösteriyor. Yani belli ki FED, herkesi üzmüyor. Daha küçük bankalar ise mevduatları elde tutmak için mevduat oranlarını artırma yönünde daha büyük bir baskı altına girerek kâr marjlarını zedelemek zorunda kalıyor.

Öte yandan faiz oranlarının yükselmesi ile tasarruf oranlarının artması arasında genellikle bir gecikme vardır ve JPMorgan gibi bankalar için kritik soru, yüksek faiz oranların faydalarının ne zaman kaybolacağıdır.

Analist Notu: Banka Bilançoları Göz Doldurdu!

Amerika’nın en büyük bankası olan JPMorgan Chase, Wall Street beklentileri aşan ikinci çeyrek kazançlarını bildirdi. Şirketin 30 Haziran’da sona eren ikinci çeyrek geliri, geçen yılın aynı çeyreğindeki 30,7 milyar dolardan 41,3 milyar dolara yükseldi.

Şirketin net kârı geçen yılın aynı çeyreğinde paylaştığı 8,6 milyar doların üzerinde açıklanarak 14,5 milyar dolar seviyesine yükseldi. Böylece banka, First Republic Bank’i satın almasından yararlandığı çeyrekte 67%’lik bir kâr artışı kaydetti. First Republic’e atfedilebilen net kâr ise 2,4 milyar dolardı. Ayrıca First Republic alımı ile ilgili olarak 1,8 milyar dolarlık net vergi sonrası kazanç da elde etti.

Satın alımın da katkısıyla şirketin net faiz gelirleri de 44% artışla 21,9 milyar dolara yükseldi. Banka ayrıca, net faiz geliri ve piyasalar hariç net faiz geliri için 2023 görünümünü, daha önceki tahmini olan yaklaşık 81 milyar dolardan yaklaşık 87 milyar dolara yükseltti.

Hisse başına kâr ise 4,37 dolar olarak açıklandı burda da beklenti 3,96 dolar seviyesindeydi.

CEO Jamie Dimon, “Neredeyse tüm iş kollarımızda bu çeyrekte büyüme devam etti” diye belirtti. Ayrıca CEO, “ABD ekonomisi dirençli olmaya devam ediyor.” açıklaması yaparken “Tüketicilerin nakitlerini tüketme ihtimali, yüksek enflasyon ve Ukrayna’daki savaşın kantitatif olarak sıkılaşması gibi yakın gelecekte hâlâ göze çarpan riskler var” ifadelerini sözlerine ekledi.

Analist Notu: Banka Bilançoları Göz Doldurdu!

Son günlerde Bitcoin ETF’i ile sık sık gündeme gelen Blackrock (BLK) da ikinci çeyrekte piyasaların sürpriz bir şekilde gücünü korumasıyla kârını artırdı. Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketinin net kazancı yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre 27% artışla 1,4 milyar dolara ulaştı. Şirketin hisse başına kârı da 9,06 dolar oldu. 

Şirketin yönetimindeki varlık miktarı da 2023’ün ilk çeyreğine kıyasla 4% artışla 9,4 trilyon dolara yükseldi. 

Yılın ilk yarısında finansal piyasalarda beklenenden daha iyi bir toparlanma yaşanması, borsa yatırım fonları gibi düşük maliyetli pasif yatırım ürünleriyle tanınan şirketin performansına da destek oldu. BlackRock ayrıca birçok ABD’li müşterinin parasını mevduat hesaplarından para piyasası fonları gibi yatırımlara aktarmasına neden olan bankacılık gelişmelerinden de yararlandı.

Grubun risk yönetimi sistemi ve diğer teknoloji hizmetlerinden elde edilen gelirler, analistlerin beklentilerinin üzerinde yıllık 8% artışla 359 milyon dolara ulaştı. Şirket, geçen ayki yatırımcı gününde, en büyük 25 müşterisinin üçte ikisinin son beş yılda BlackRock’a harcamalarından daha büyük bir pay ayırdığını söyledi.

Daha detaylı içeriğe buradan ulaşabilirsin.

Analist Notu: Banka Bilançoları Göz Doldurdu!

Bankacılık sektöründeki çalkantıların ardından finansal performansını korumayı başaran bir diğer banka da Wells Fargo idi. Banka yılın ikinci çeyreğinde Wall Street’in bilanço beklentilerini aşarak açılış öncesinde yükseldi. 

Bankanın yılın ikinci çeyreğinde hisse başına kârı, analistlerin 1,16 dolarlık beklentisini aşarak 1,25 dolar oldu. Ayrıca Wells Fargo’nun gelirleri de 20,12 milyar dolarlık beklentinin üzerinde, 20,53 milyar dolar olarak açıklandı. Şirketin net kârı da 57%’lik artışla 4,9 milyar dolar ile bir önceki senenin aynı dönemindeki 3,14 milyar doları geçmiştir.

Bankanın bilançosundaki bu artışı yüksek faiz oranları destekledi desek yanlış olmaz. Şirket net faiz geliri yıllık bazda 23% artışla 13,2 milyar dolara yükseldi. Öte yandan yılın geri kalanında net faiz geliri beklentisini de yükselten Wells Fargo 2023’ün tamamı için 10% olan net faiz geliri beklentisini 14%’e yükseltti. 

Daha detaylı içeriğe buradan ulaşabilirsin.

Analist Notu: Banka Bilançoları Göz Doldurdu!

JPMorgan, Blacrock ve Wells Fargo’nun ardından bugünün önemli bankacılık bilançolarının sonuncusu olarak Citi (C) de rakiplerine paralel olarak ikinci çeyrekte beklentilerin üzerinde, hisse başına kâr ve gelir rakamları açıkladı. 

İkinci çeyrekte bankanın hisse başına kârı 1,33 dolar, gelirleri ise 19,44 milyar dolar oldu. Wall Street’in Citi’nin hisse başına kârı ve gelirlerine yönelik beklentileri sırasıyla 1,30 dolar ve 19,29 milyar dolardı.

Citi’nin şirketlere hizmet veren büyük nakit yönetimi ve ödeme işleme birimindeki gelir, geçen yılın aynı dönemindeki 32%’lik büyümeye kıyasla bu çeyrek 15% yükseldi.

Kurumsal ve yatırım bankacılığından elde edilen gelir bu çeyrekte 44% düşerken, müşteriler adına hisse senedi ve tahvil alım satımı gelirleri 13% düştü.

Bankanın birkaç şubesindeki zayıflık, geçen ay 5.000 kadar çalışanı işten çıkarma planlarını açıklamasına yol açmıştı. Çeyrek boyunca, Citi’nin giderleri, çoğunlukla işten çıkarmalara bağlı olarak 1 milyar dolardan fazla arttı.

Yine de dirençli ABD tüketicisi sayesinde Citi’nin bireysel kredi kartı işinden elde edilen gelir bu çeyrekte 27% artarak bankanın genel kârının Wall Street’in beklentilerini aşmasına yardımcı oldu.

Beklentileri aşan sonuçlara rağmen Citi’nin net kârı, yüksek giderler ve yüksek kredi maliyeti baskılarıyla geçen yılın aynı çeyreğine göre 36% düşüşle 2,9 milyar dolara geriledi.

Daha detaylı içeriğe buradan ulaşabilirsin.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: JPMorgan, Blackrock, Wells Fargo, Citi