Borsa Haberleri

BlackRock, Güçlü Kârıyla Açılış Öncesinde Yükseldi

Temmuz 14, 2023 • 3 dakika okuma süresi
BlackRock, Güçlü Kârıyla Açılış Öncesinde Yükseldi

Son günlerde Bitcoin ETF’i ile sık sık gündeme gelen Blackrock (BLK) ikinci çeyrekte piyasaların sürpriz bir şekilde gücünü korumasıyla kârını artırdı. Bilanço açıklaması sonrası şirket hisseleri, açılış öncesi işlemlerde 2%’ye yakın değer kazandı. 

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketinin net kârını yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre 27% artışla 1,4 milyar dolara ulaştı. Şirketin hisse başına kârı da 9,06 dolar oldu. 

Aynı dönemde BlackRock’ın gelirleri 1% düşüşle 4,5 milyar dolara geriledi. Şirketin yönetimindeki varlık miktarı da 2023’ün ilk çeyreğine kıyasla 4% artışla 9,4 trilyon dolara yükseldi. 

Yılın ilk yarısında finansal piyasalarda beklenenden daha iyi bir toparlanma yaşanması, borsa yatırım fonları gibi düşük maliyetli pasif yatırım ürünleriyle tanınan şirketin performansına da destek oldu.

BlackRock ayrıca birçok ABD’li müşterinin parasını mevduat hesaplarından para piyasası fonları gibi yatırımlara aktarmasına neden olan bankacılık gelişmelerinden de yararlandı.

Bitcoin ETF’leri kervanı: Yılın ilk yarısında sergilediği güçlü performansının yanı sıra şirket, yatırımcılarının Bitcoin faaliyetlerini artırmalarına yardımcı olmak amacıyla 15 Haziran’da ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’na (SEC) Bitcoin ETF’i için başvuruda bulundu. Böylece Bitcoin ETF’lerine ilgi gösteren bir dizi şirketten biri oldu. 

Bloomberg’ün bir analizine göre, BlackRock BTC ETF başvurusunun kabul edilmesi halinde, 30 trilyon dolarlık bir sermayenin Bitcoin piyasasına girmesi bekleniyor. Bu da yakın zamanda yarılanmanın beklendiği Bitcoin piyasası için oldukça önemli bir gelişme diyebiliriz.  

İşin ilginç yanı, Blackrock’ın Bitcoin konusundaki tutumunu 180 derece değiştirmesi. Şirketin CEO’su Larry Fink, yaklaşık altı yıl önce kripto para birimlerinin dünyada ne kadar kara para aklandığının bir göstergesi olduğunu söylemişti. Ancak kısa süre önce Fox Business’a verdiği bir demeçte Bitcoin’i “dijitalleşen altına” benzer bir “uluslararası varlık” olarak tanımladı.

Böylece geçtiğimiz yıl BlackRock, kurumsal yatırımcıların Bitcoin ticaretini kolaylaştırmak ve özel bir Bitcoin fonu kurmak için Coinbase Global (COIN) ile birlikte çalışarak kriptoya doğru genişledi.

SEC başvurusuna göre, BlackRock’ın iShares Bitcoin Trust’ı Coinbase Custody’yi saklama kuruluşu olarak kullanacak. Bloomberg’ün resmi beklentileri, şirketin başvurusuna yönelik ilk son teslim tarihinin 2 Eylül olacağını öngörüyor. 

SEC’ye göre ikinci ve üçüncü son teslim tarihleri sırasıyla 17 Ekim ve 15 Ocak 2024 olarak belirlenmiş. 

Bloomberg’ün bir diğer tahmini ise şirketin ETF başvurusu kapsamında son teslim tarihinin 15 Mart 2024 olması yönünde.  

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal, Reuters, Bloomberg

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti