Bültenler

Akşam Bülteni: Twitter, Elon Musk, Elektrikli Araçlar, Apple, General Motors, Robinhood

May 13, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: Twitter, Elon Musk, Elektrikli Araçlar, Apple, General Motors, Robinhood

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 13 Mayıs 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

🕵️ Twitter Anlaşması Askıya Alındı, Musk Sahte Hesapların Peşine Düştü!

Elon Musk Cuma günü yaptığı açıklamada, platformda kaç tane sahte hesap olduğu hakkında daha fazla bilgi alana kadar Twitter anlaşmasının askıya alındığını duyurdu.

Sahte hesapların peşine düşen Musk, sözlerinde, “Sahte hesapların gerçekten de kullanıcıların %5’inden daha azını temsil ettiği destekleyen hesaplamanın ayrıntıları paylaşılana kadar Twitter anlaşması geçici olarak askıya alındı” ifadelerini kullandı.

Duyuruyu takiben Twitter hisseleri 19% değer kaybederken CEO’sunu paylaşmaya zaten gönüllü olmayan Tesla hisseleri 5% yükseldi.

Twitter sözcüsü, konuyla ilgili CNBC’nin yorum talebine hemen yanıt vermedi.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🚘 Elektrikli Araç Hisseleri Yükseldi

Perşembe günü elektrikli araç şirketinin hisselerinde ani bir yükseliş yaşandı.

Çarşamba günü piyasa sonrasında Rivian Automotive (RIVN)‘ın, Wall Street’in beklediğinden daha az bir ilk çeyrek kaybı bildirmesinden ve Lordstown Motors (RIDE)‘un Ohio fabrikasını satmak için çok önemli bir anlaşmanın tamamlandığını duyurmasından sonra şirketlerin hisseleri sırasıyla yaklaşık 18% ve 47% oranında değer kazanmaya başladı.

Perşembe günü yükseliş yaşayan diğer elektrikli araç şirketlerinin hisselerinden bazıları ise şu şekilde:

  • Lucid Group (LCID) hisseleri yaklaşık olarak 13%,
  • Nikola (NKLA) hisseleri 9%,
  • Fisker (FSR) hisseleri 12%’nin üzerinde,
  • Solid Power (SLDP)’ın hisseleri yaklaşık 10%,
  • Yakıt hücreli ağır kamyon üreticisi Hyzon (HYZN)’ın hisseleri yaklaşık %14,
  • XL Fleet (XL) hisseleri yaklaşık olarak 11%,
  • Mullen Automotive (MULN) hisseleri ise 8%’in üzerinde artış kaydetti.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🎧 Apple, 21 Yıl Sonra iPod Üretimini Durduruyor

Apple (AAPL), elektronik endüstrisinde 20 yıldan fazla bir süre önce çığır açan müzik cihazı iPod’un üretimine son verdi.

Apple geçtiğimiz günlerde, 23 Ekim 2001’de ilk kez satışa sunulan iPod serisinin son modeli olan iPod Touch’ın üretimini durduracağını duyurdu. Şirket, iPod Touch’ın sarf malzemeleri tükenene kadar satışta kalacağını da yaptığı açıklamada belirtti.

Apple, 21 yıllık bir süre içinde, iPod’un çeşitli versiyonlarını piyasaya sürdü. Ancak ürünün satışları yavaş yavaş şirketin genel olarak diğer cihazlarının ve özellikle iPhone’un çok altında kaldı.

Aslında Apple’ın bu kararı teknoloji sektörü için beklenen bir durumdu. Çünkü şirket kademeli olarak iPod’un modellerini üretmeyi sonlandırmıştı. Apple, 2014 yılında orijinal sürüme en çok benzeyen ve küçük ekranlı bir sürüm olan iPod Classic’i ve 2017 yılında en küçük müzik çaları olan iPod Nano ve iPod Shuffle’ı üretmeyi bırakmıştı.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🛻 GM Hisseleri, Wells Fargo’nun Açıklaması Sonrası Sert Düştü

General Motors (GM)’un hisseleri perşembe günü, Wells Fargo (WFC)’nun hisse notunu ve şirket için hedef fiyatını önemli ölçüde düşürmesinin ardından 52 haftanın en düşük seviyesine ulaştı. Şirketin hisselerindeki bu değer düşüşü 4,6% oranında bir kayba neden oldu.

Wells Fargo Analisti Colin Langan, çarşamba günü piyasa sonrası işlemlerde GM’nin notunu “İyi”den “Zayıf”a indirdi. Ayrıca şirketin fiyat hedefini hisse başına 74 dolardan 33 dolara düşürdü.

Langan, GM’nin düşüşünü yatırımcılara açıkladığı notunda, elektrikli araçların otomobil sektöründe giderek artan popülaritesi nedeniyle, 2022 yılını karlı bir şekilde geçirebileceğini de vurguladı.

GM hisseleri perşembe günü, gün içi işlemlerde 7,2% oranında düşerek hisse başına 34,58 dolarlık yeni bir dip seviyeye ulaştı. Şirketin şu anki piyasa değeri yaklaşık 52 milyar dolara kadar geriledi.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🪶 Robinhood Hisseleri Satın Alım Sonrası 20% Yükseldi

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na perşembe günü yapılan bir başvuruya göre, kripto borsası FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried’ın, Robinhood (HOOD)’un 7,6% hissesini satın aldı.

Bankman-Fried’in CEO’su olduğu FTX, dünyanın en büyük kripto borsalarından biri. Spot ticaretin yanı sıra daha sofistike yatırımlar için de türev ürünler sunuyor. FTX, hizmetlerini ABD’de sunmasa da Coinbase (COIN) ve Binance’e rakip olmayı başarıyor.

Bu belgenin yayımlanmasının ardından Robinhood hisseleri piyasa sonrası işlemlerde 36% artış kaydetti. Günü ise 25% civarında kapatmayı başardı.

Bankman-Fried’in Robinhood’un hisselerini almasının en büyük nedeni ise bu hisseleri kendi şirketi için oldukça değerli bir yatırım olarak görmesi olarak değerlendiriliyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: Twitter, Elon Musk, Elektrikli Araçlar, Apple, General Motors, Robinhood

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı