Borsa Haberleri

GM Hisseleri, Wells Fargo’nun Açıklaması Sonrası Sert Düştü

May 13, 2022 • 2 dakika okuma süresi
GM Hisseleri, Wells Fargo’nun Açıklaması Sonrası Sert Düştü

General Motors (GM)’un hisseleri perşembe günü, Wells Fargo (WFC)’nun hisse notunu ve şirket için hedef fiyatını önemli ölçüde düşürmesinin ardından 52 haftanın en düşük seviyesine ulaştı. Şirketin hisselerindeki bu değer düşüşü 4,6% oranında bir kayba neden oldu.

Wells Fargo Analisti Colin Langan, çarşamba günü piyasa sonrası işlemlerde GM’nin notunu “İyi”den “Zayıf”a indirdi. Ayrıca şirketin fiyat hedefini hisse başına 74 dolardan 33 dolara düşürdü.

Langan, GM’nin düşüşünü yatırımcılara açıkladığı notunda, elektrikli araçların otomobil sektöründe giderek artan popülaritesi nedeniyle, 2022 yılını karlı bir şekilde geçirebileceğini de vurguladı.

GM hisseleri perşembe günü, gün içi işlemlerde 7,2% oranında düşerek hisse başına 34,58 dolarlık yeni bir dip seviyeye ulaştı. Şirketin şu anki piyasa değeri yaklaşık 52 milyar dolara kadar geriledi.

Öte yandan Langan sadece GM’nin notunu düşürmekle kalmadı. Çarşamba günü tıpkı GM gibi Ford Motors (F)’un notunu da “Zayıf”a indirdi. Şirketin fiyat hedefini de hisse başına 24 dolardan 12 dolara düşürdü. Ford Motors’un hisselerindeki düşüşün arkasında da GM için duyulan endişe yatıyor.

Ford’un hisseleri perşembe günü 3% düşüşle 12,44 dolara kadar geriledi. Ford’un şu anki piyasa değeri ise yaklaşık olarak 50 milyar dolar.

GM yöneticilerinin şu anda şirket hisselerindeki bu düşüşle ilgili herhangi bir aksiyon aldığına dair bir kanıt bulunmuyor. Fakat Ford Motors’un Başkanı Bill Ford, şirketin perşembe günü yaptığı yıllık hissedar toplantısında, Ford hisselerinin bu yılki performansına rağmen, otomobil üreticisinin uzun vadeli iş planlarında yükselişe devam ettiğini açıkladı.

Ford Motors’un şirketin geleceği hakkındaki bu olumlu yaklaşımına rağmen piyasada Wells Fargo’nun fiyat indirimi kararından önce de geleneksel araç üreticileri üzerinde bir baskı bulunuyordu. Bu baskı sonucunda da her iki araç şirketinin hisseleri bu yıl yaklaşık olarak 40% oranında değer kaybetti.

GM Hisseleri, Wells Fargo'nun Açıklaması Sonrası Sert Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı