Borsa Haberleri

Elektrikli Araç Hisseleri Yükseldi

May 13, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Elektrikli Araç Hisseleri Yükseldi

Dün birkaç elektrikli araç şirketinin hisselerinde ani bir yükseliş yaşandı.

Çarşamba günü piyasa sonrasında Rivian Automotive (RIVN)‘ın, Wall Street’in beklediğinden daha az bir ilk çeyrek kaybı bildirmesinden ve Lordstown Motors (RIDE)‘un Ohio fabrikasını satmak için çok önemli bir anlaşmanın tamamlandığını duyurmasından sonra şirketlerin hisseleri sırasıyla yaklaşık 18% ve 47% oranında değer kazanmaya başladı.

Perşembe günü yükseliş yaşayan diğer elektrikli araç şirketlerinin hisselerinden bazıları ise şu şekilde:

  • Lucid Group (LCID) hisseleri yaklaşık olarak 13%,
  • Nikola (NKLA) hisseleri 9%,
  • Fisker (FSR) hisseleri 12%’nin üzerinde,
  • Solid Power (SLDP)’ın hisseleri yaklaşık 10%,
  • Yakıt hücreli ağır kamyon üreticisi Hyzon (HYZN)’ın hisseleri yaklaşık %14,
  • XL Fleet (XL) hisseleri yaklaşık olarak 11%,
  • Mullen Automotive (MULN) hisseleri ise 8%’in üzerinde artış kaydetti.

Lucid, Fisker, Nikola ve Rivian da dahil olmak üzere, gruptaki birçok şirket, son günlerde Wall Street’in beklediğinden daha iyi gelen üç aylık güncellemeler sunmayı başardı. Böylece yatırımcılara uzun vadeli iş planlarının yolunda gittiğine dair güvence vererek işlerin yolunda gittiğini kanıtlamış oldular.

Öte yandan bu ani yükselişe rağmen tüm elektrikli araç hisseleri hala 2021’deki en yüksek seviyelerinin çok altında işlem görüyor. Teknoloji odaklı Nasdaq Bileşik Endeksi’ne göre elektrikli araç şirketlerinin hisseleri rekor seviyenin hala yaklaşık olarak %30 altında seyrediyor. 

Elektrikli araç şirketlerinin hisselerindeki bu ani yükselişte yatırımcılar oldukça kayda değer bir detayı da gözlemliyor. Endüstri lideri olan Tesla (TSLA), perşembe günü büyük araç şirketleri listesinde yer almadı. Ayrıca Tesla hisseleri aynı günü yaklaşık 1% değer azalışı ile kapattı.

Akaryakıtlı araç şirketlerindeki ise durum Tesla’dan daha kötü. Geleneksel otomobil üreticileri Ford Motor (F) ve General Motors (GM), Wells Fargo analisti Colin Langan’ın çarşamba gecesi geç saatlerde bankanın her iki şirketin de notunu düşürmesinin ardından, sırasıyla 3% ve 4%’ün üzerinde düşüşle piyasada daha da kötü bir performans sergiledi.

Elektrikli Araç Hisseleri Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı