Bültenler

Akşam Bülteni: Tesla, Ryanair, Ford, Rivian, Apple

May 16, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: Tesla, Ryanair, Ford, Rivian, Apple

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 16 Mayıs 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

🇨🇳 Tesla’nın Şanghay Fabrikasında Yüzü Gülmüyor

Tesla (TSLA), Şanghay fabrikası üretimini Covid-19 karantinasından önceki seviyelere geri getirme planını en az bir hafta erteledi.

ABD’li elektrikli otomobil üreticisinin, Şanghay tesisindeki üretimini 16 Mayıs’tan itibaren günde 2,600 araca çıkarmayı hedeflediği biliniyordu.

Ancak Tesla’nın bu planını şu anda rafa kaldırarak, şirketin Şanghay’daki tesisi için günlük yaklaşık olarak 1.200 birim üretimle tek vardiyaya bağlı kalmayı planladığı açıklandı. Şu anda şirketin 16 Mayıs’ta uygulamayı geçirmeyi düşündüğü planının 23 Mayıs’ta gerçekleştirileceği düşünülüyor.

Tesla’nın planında değişiklik yapmasının en önemli nedeni Şanghay’daki Covid-19 kısıtlamalarının temel malzeme konusunda şirketin tedarik sıkıntısı yaşaması olarak biliniyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

✈️ Avrupa’nın En Büyüğü Ryanair Bilançosunu Açıkladı

Ryanair (RYAAY) beklenenin altında bir yıllık kayıp bildirdikten sonra çeyrek bilançosunu açıkladı. Yolcu sayısı baz alındığında Avrupa’nın en büyük hava yolu şirketi olan Ryanair, pandemiden dolayı 31 Mart’a kadar 355 milyon avroluk kayıp yaşadığını bildirdi.

Şirketin kayıp açıklamasından sonra vurguladığı bir diğer nokta ise bu yıl uçuş trafiğini 97 milyondan 165 milyon yolcuya çıkarmayı planlaması oldu. Bu rakam şirketin Covid-19 öncesi olan 149 milyonluk rekorunun da üstünde bir değere denk geliyor.

Fakat Ryanair, Ukrayna ve Covid-19’un yarattığı küresel resesyonlar nedeniyle büyük bir baskı altında. Şirketin CEO’su Michael O’Leary’nin yaptığı açıklamadan da anlaşıldığı gibi, beklenen bir ekonomik gerileme ile boğuşan Ryanair’in daha dikkatli olması gerekiyor.

Şu anki endişelere ve baskılara yanıt olarak, Ryanair’in rakiplerinden daha düşük fiyatlar sunma gibi stratejiler sayesinde olası bir resesyon durumunda yine de büyüme göstermesi hedefleniyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🛻 Ford, Rivian’ın 7 Milyon Hissesini Daha Sattı

Ford (F), halka arz kısıtlama döneminin sona ermesini takip eden hafta başında, 8 milyon hissesini satmıştı. Cuma günü ise, elektrikli otomobil üreticisi Rivian (RIVN)’ın 7 milyon ek hissesini yaklaşık olarak 188 milyon dolara sattı.

Bu satış sonrası Ford’un sahip olduğu Rivian hisselerinin toplamı 87 milyona düştü.

En son satış işlemi, CNBC’nin geçen hafta Ford ve başka bir isimsiz yatırımcının 23 milyon Rivian hissesini satmayı planladığını bildirmesinin ardından yapıldı.

Ford hisseleri 2022’nin ilk üç ayında 50%’den fazla düşüş kaydederken şirketin neden Rivian’daki paylarını sattığı ise tam olarak bilinmiyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🇨🇭 İsviçre Ulusal Bankası Apple, AMC, Tesla ve Rivian Aldı

İsviçre Ulusal Bankası, ilk çeyrekte ABD’de işlem gören en büyük hisse senedi yatırımlarının bazılarında pozisyonlarını artırdı.

İsviçre Ulusal Bankası’nın satın aldığı hisse senetleri arasında iPhone üreticisi Apple (AAPL), sinema salonu zinciri AMC Entertainment (AMC), elektrikli araç üreticisi Tesla (TSLA), Rivian (RIVN) hissesi bulunuyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: Tesla, Ryanair, Ford, Rivian, Apple

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı