Borsa Haberleri

Tesla’nın Şanghay Fabrikasında Yüzü Gülmüyor

May 16, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Tesla’nın Şanghay Fabrikasında Yüzü Gülmüyor

Tesla (TSLA), Şanghay fabrikası üretimini Covid-19 karantinasından önceki seviyelere geri getirme planını en az bir hafta erteledi.

ABD’li elektrikli otomobil üreticisinin, Şanghay tesisindeki üretimini 16 Mayıs’tan itibaren günde 2,600 araca çıkarmayı hedeflediği biliniyordu.

Ancak Tesla’nın bu planını şu anda rafa kaldırarak, şirketin Şanghay’daki tesisi için günlük yaklaşık olarak 1.200 birim üretimle tek vardiyaya bağlı kalmayı planladığı açıklandı. Şu anda şirketin 16 Mayıs’ta uygulamayı geçirmeyi düşündüğü planının 23 Mayıs’ta gerçekleştirileceği düşünülüyor.

Tesla’nın planında değişiklik yapmasının en önemli nedeni Şanghay’daki Covid-19 kısıtlamalarının temel malzeme konusunda şirketin tedarik sıkıntısı yaşaması olarak biliniyor.

Bu bilginin doğruluk payı da bulunuyor. Tesla geçtiğimiz hafta, Şanghay tesisini kapasitesinin çok altında çalıştırmıştı. Bu da fabrikaların sıkı bir karantina altında üretimi artırmaya çalışırken karşılaştığı sorunların en büyük kanıtı olmuştu.

Şanghay yetkililerinin yaptığı açıklamada, şehirde karantina bölgeleri dışındaki yerler haricinde kısıtlamaların ortadan kaldırıldığı belirtildi. Şanghay’da günlük yaşamın devam etmesine ise 1 Haziran’dan itibaren izin verilmesi hedefleniyor.

Tesla ise yaşanan bu gelişmelere karşı henüz bir yorumda bulunmadı.

 

Tesla'nın Şanghay Fabrikasında Yüzü Gülmüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı