Apple Haberleri

İsviçre Merkez Bankası Apple, AMC, Tesla ve Rivian Aldı

May 16, 2022 • 3 dakika okuma süresi
İsviçre Merkez Bankası Apple, AMC, Tesla ve Rivian Aldı

İsviçre Merkez Bankası, ilk çeyrekte ABD’de işlem gören en büyük hisse senedi yatırımlarının bazılarında pozisyonlarını artırdı.

İsviçre Merkez Bankası’nın satın aldığı hisse senetleri arasında iPhone üreticisi Apple (AAPL), sinema salonu zinciri AMC Entertainment (AMC), elektrikli araç üreticisi Tesla (TSLA), Rivian (RIVN) hissesi bulunuyor.

Bankanın belirtilen şirketlerden satın aldığı hisselerdeki son gelişmeler ise şu şekilde:

  • Apple hisseleri, pandeminin başlangıcından bu yana en uzun süreli değer kaybı serisine devam ediyor. Ancak şirketin hisseleri, daha büyük pazarlarda hala iyi durumda. Bu durum şu anda Apple’ın performansını S&P 500’ün fiyatları düşüş kaydeden piyasaya kaymasını engelleyebiliyor. Şirket geçen hafta, daha fazla hisse değerinde düşüş yaşamamak için tedarik sıkıntısı yaşadığı iPod cihazının kullanımdan kaldırıldığını da duyurmuştu.
  • Farklı versiyonları yayınlanan Spider-Man ve Batman, bu yılki yeni filmleriyle AMC sinemalarına çok sayıda izleyici kazandırarak şirketin ilk çeyrek raporunu beklentilerin üzerine çıkarmasına zemin hazırlamıştı. Şirket, Nevada altın ve gümüş madenine sahip olan Hycroft Mining Holding (HYMC)’ın büyük hissesini alarak bu yıla farklı bir proje ile de damga vurdu.
  • Tesla hissesi de, ilk çeyrekte 2%’lik bir artışın ardından 29% düşüşle değer kaybı yaşamaya başladı. Tesla hissesindeki bu düşüşün en önemli nedeni CEO Elon Musk’ın sosyal medya platformu Twitter (TWTR)’ı satın alırken yaptığı büyük hisse satışlarıyla dalgalanması oldu. Öte yandan Musk geçen hafta, Tesla’nın satışlarının en parlak döneminde olduğunu ve Ford Motor (F)’un Model T’sinden daha hızlı büyüdüğünü vurgulayarak piyasaların odağına oturmayı başardı.
  • Rivian hisseleri ilk çeyrekte 52% değer kaybetti. İkinci çeyrek açılış zilinin çalmasından sonra da bu değer kaybını devam ettiren şirketin hisseleri 58% oranında düşüş yaşadı. Bu düşüş, Ford ve Amazon (AMZN) dahil olmak üzere şirketteki büyük yatırımcılara oldukça büyük zarar verdi. Rivian’ın geçen haftaki ilk çeyrek kazançları da tahminlerin altında bir tutara denk geldi.  

Bankanın belirtilen şirketlerden satın aldığı hisselere ait istatistikler ise şöyle:

  • İsviçre Ulusal Bankası, yatırımını 71 milyon hisseye çıkarmak için 8,2 milyon Apple hissesi daha satın aldı. Apple hisseleri, S&P 500 endeksindeki 5%’lik düşüşe kıyasla, ilk çeyrekte 1,7% düşüş yaşadı. 
  • Banka, yatırımını 2,2 milyon hisseye çıkarmak için 274.900 AMC hissesi daha satın aldı. Hisse, ilk çeyreği 9,4% düşüş ile kapattı. 
  • Bankanın 498.700 Tesla hissesine sahip olduğu da biliniyor. 

Banka, tüm satın alma işlemlerini Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu bir formda açıkladı. Ayrıca İsviçre Ulusal Bankası, 31 Mart itibariyle, toplamda 177 milyar ABD doları tutarında işlem gören menkul kıymetlere sahip.

Öte yandan yatırım değişiklikleri hakkında şu anda banka tarafından yapılmış herhangi bir açıklama bulunmuyor.

İsviçre Merkez Bankası Apple, AMC, Tesla ve Rivian Aldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı