Bültenler

Akşam Bülteni: Teknoloji Devleri, Tesla, AMC, Novavax, Upstart

May 10, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: Teknoloji Devleri, Tesla, AMC, Novavax, Upstart

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 10 Mayıs 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

👩‍💻 Teknoloji Devleri 1 Trilyon Dolardan Fazla Değer Kaybetti

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri, borsada son üç günde 1 trilyon doların üzerinde değer kaybetti.

FED’in faiz artırma kararı almasından bir sonraki gün yaşanan satışlar borsanın sert düşüşüne yol açtı. Ancak FED’in bu kararı en büyük darbeyi teknoloji şirketlerine indirdi.

Dünyanın en değerli halka açık şirketi olan Apple (AAPL), çarşamba günü kapanışından bu yana 220 milyar dolar değer kaybetti.

İşte diğer teknoloji devlerinin yaşadığı büyük kayıplar:

  • Microsoft (MSFT), yaklaşık 189 milyar dolar değer kaybetti.
  • Tesla (TSLA) hisselerindeki değer düşüklüğü, aylar sonra 199 milyar dolar olarak kaydedildi.
  • Amazon (AMZN)‘un piyasa değeri 173 milyar dolar azaldı.
  • Google’ın ana şirketi Alphabet (GOOGL), geçen haftaya göre 123 milyar dolar daha az değere sahip oldu.
  • Grafik kartı ve çip üreticisi Nvidia (NVDA)‘nın değer kaybı 85 milyar dolarlara yükseldi.
  • Facebook ana şirketi Meta Platforms (FB), 70 milyar dolar değer kaybetti.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🚗 Tesla, Şanghay’da Araç Üretimini Durdurdu

Tesla (TSLA), elektrikli araçlarının parçalarını güvence altına alma sorunları nedeniyle Şanghay tesisindeki üretiminin çoğunu durdurdu.

Otomobil üreticisinin Çin’deki satışları nisan ayında bir ay öncesine göre 98% düşüş kaydetti. Bu düşüşün arkasında ise Çin’in zorlu COVID-19 karantinaları bulunuyor. Şanghay şu an şirketlerin katı kısıtlamalar altında çalışma yeteneklerini test eden yoğun bir karantinanın altıncı haftasında.

Çin Binek Araçlar Birliği (CPCA), karantinadan sonra yeniden açılan fabrikanın Nisan ayı sonuna kadar 10,757 araç ürettiğini ve bunların 1,512’sini sattığını belirtti. Bu oran, Mart ayında satılan 65,814 otomobille karşılaştırıldığı zaman, Tesla’nın 2020 yılından bu yana en düşük satış rakamını kaydettiği görülüyor.

Tesla’nın Şanghay fabrikasının araç üretimine ek olarak malzeme tedariğinde de zorluklarla karşılaşması nedeniyle pazartesi günü çalışmayı askıya aldığı da biliniyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🎞️ Beklentileri Aşan AMC Yükselişe Geçti

Dünyanın en büyük sinema salon zinciri olan Amerikalı şirket AMC Entertainment (AMC), ilk çeyreği zarar ile kapattı ve şirketin piyasadaki hisse değeri kaybını, vizyona giren Spider-Man ve Batman filmleri bile kurtaramadı.

Her ne kadar ilk çeyrek hisselerinde düşüş yaşanmış olsa da bu kayıp tahminlerin altındaydı. Pazartesi günü yapılan açıklamalardan sonra şirketin hisselerinde 4%’ten fazla bir artış yaşandı.

AMC, pandemi kısıtlamalarından bu yana iyileşme yolunda büyük adımlar attı. Ancak yılın ilk üç ayında vizyona sınırlı sayıda yeni film sokmasından ve pandemi öncesine kıyasla daha az bilet satmasından dolayı büyük kazançlar elde edemedi.

Şirket, “No Way Home” ve “The Batman” filmleri ile yakaladığı 40 milyon ziyaretçi sayesinde pandemi sonrası dönemde neredeyse gişe rekoru kırdı. Fakat film gelirleri, işletme giderleri için harcanan yaklaşık 1 milyar dolar sebebiyle AMC’nin kar elde etmesine olanak vermedi.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

💉 Novavax, Covid’den Sonra İlk Kârlı Çeyreğini Geçirdi

Novavax (NVAX), Covid aşısı dünya çapında birçok ülkede uygulanmaya başlandığı günden beri ilk kârlı çeyreğini geçirmeyi başardı.

Şirket, geçen yılın aynı dönemindeki 222,7 milyon dolarlık net zarara kıyasla, bu yılki ilk çeyrekte 203 milyon dolarlık net gelir bildirdi. Novavax, 2022 gelir hedefinin 4-5 milyar dolar arasında olduğunu da yineledi.

Ancak, düşük gelirli ülkeler için aşı tedarik eden uluslararası ortaklık olan Covax’tan henüz bir sipariş almadı. Şirketin Finans Direktörü Jim Kelly, Covax’tan gelecek siparişlerin zamanlama ve miktarlarının belirsiz olduğunu ve bu durumun gelir rehberliğini etkileyebileceğini de vurguladı.

Şirketin gelir beklentisi ABD pazarında ise oldukça olumlu yönde. Novavax, FDA’nın bu yaz 18 yaş ve üstü yetişkinler için iki dozluk birincil aşı serisine izin vereceğini tahmin ediyor. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

💳 Upstart Hisseleri 46% Düşüş Kaydetti

Geleneksel olmayan değişkenleri kullanarak kullanıcılara bankalarla birlikte tüketici kredileri sağlayan Upstart (UPST)’in hisseleri, şirketin tüm yıl için beklediği gelir tahminini düşürmesinin ardından pazartesi piyasa sonrası işlemlerde 46% düşüş yaşadı. 

Ayrıca şirket yatırımcıları mevcut makro ekonomik ortamın kredi hacmi üzerinde baskı yaratması konusunda da uyarıda bulundu.

Upstart bu yılın başında yaklaşık olarak 1,4 milyar dolar gelir beklentisi içindeydi. Fakat şu anda şirketin gelir tahmini tüm yıl için 1,25 milyar dolara kadar indi.

Upstart’ın gelir tahminindeki bu düşüşün en büyük sebebi ise CEO Dave Girouard’ın belirttiği gibi tüketici faiz oranındaki artış oldu. Ayrıca bu faiz artışını destekleyen bir hükümet teşvik faaliyetinin olmaması da şirketin gelirinin düşmesine etki etmeye başladı.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: Teknoloji Devleri, Tesla, AMC, Novavax, Upstart

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı