Borsa Haberleri

Novavax, Covid’den Sonra İlk Kârlı Çeyreğini Geçirdi

May 10, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Novavax, Covid’den Sonra İlk Kârlı Çeyreğini Geçirdi

Novavax (NVAX), Covid aşısı dünya çapında birçok ülkede uygulanmaya başlandığı günden beri ilk kârlı çeyreğini geçirmeyi başardı.

Şirket, geçen yılın aynı dönemindeki 222,7 milyon dolarlık net zarara kıyasla, bu yılki ilk çeyrekte 203 milyon dolarlık net gelir bildirdi. Novavax, 2022 gelir hedefinin 4-5 milyar dolar arasında olduğunu da yineledi.

Ancak, düşük gelirli ülkeler için aşı tedarik eden uluslararası ortaklık olan Covax’tan henüz bir sipariş almadı. Şirketin Finans Direktörü Jim Kelly, Covax’tan gelecek siparişlerin zamanlama ve miktarlarının belirsiz olduğunu ve bu durumun gelir rehberliğini etkileyebileceğini de vurguladı.

Şirketin gelir beklentisi ABD pazarında ise oldukça olumlu yönde. Novavax, FDA’nın bu yaz 18 yaş ve üstü yetişkinler için iki dozluk birincil aşı serisine izin vereceğini tahmin ediyor. 

Novavax CEO’su, şirketin şu anda ABD hükümetiyle yetkilendirmeden sonra talebi nasıl karşılayabileceği konusunda görüşmelerde bulunduğunu da belirtti. Erck, Novavax’ın ayrıca FDA’ya 12 ila 17 yaş arasındaki ergenlere ilişkin aşı verilerini sunduğunu da açıkladı.

FDA komitesi 28 Haziran’da ABD’nin son virüs mutasyonlarını hedefleyen yeni bir aşı tasarımına geçmesi gerekip gerekmediği konusunda bir toplantı yapmayı planlıyor. Novavax, bu toplantının sonucundan bağımsız olarak, bu ay omikron varyantındaki mutasyonları hedefleyen bir aşı üzerinde klinik denemelere de başlamayı hedefliyor.

Novavax, ABD hükümetinin 2020’de bir Covid aşısı geliştirme yarışı olan Warp Speed ​​Operasyonu’nun ilk katılımcılarından biriydi. Pfizer (PFE), Moderna (MRNA) ve Johnson & Johnson (JNJ), üretim kapasitesini artırmaya çalışırken şirketin büyük oranda önüne geçtiler. Fakat Novavax için bu yenilgi negatif anlamlar taşımadı. Şirket ikinci çeyrekte kilit pazarlarındaki satışlarını artırmayı planlıyor.

Novavax’ın aşılarında ise klinik çalışmalar devam ediyor. Novavax’ın ABD ve Meksika’daki klinik denemesi, protein bazlı aşının hafif hastalıkları önlemede 90%, ciddi hastalıklarda ise 100% oranında etkili olduğunu buldu.

Ayrıca şirket aralık ayında, aşının Omicron’a karşı bağışıklık tepkisini tetiklediğini gösteren bir laboratuvar çalışmasının sonuçlarını da yayınladı. Novavax’ın aşıları FDA tarafından onaylanırsa Pfizer ve Moderna aşılarını yaptırmak istemeyen kişiler için bir alternatif olabilecek. 

Moderna ve Pfizer aşılarının ciddi hastalıklara karşı güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmış olsa da, bazı insanların tercihi olmuyor. Bu sebeple Novavax’ın aşı onayını alması şirket için son derece kritik bir rol oynuyor.

Novavax, Covid’den Sonra İlk Kârlı Çeyreğini Geçirdi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı