Borsa Haberleri

Beklentileri Aşan AMC Yükselişe Geçti

May 10, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Beklentileri Aşan AMC Yükselişe Geçti

Dünyanın en büyük sinema salon zinciri olan Amerikalı şirket AMC Entertainment (AMC), ilk çeyreği zarar ile kapattı ve şirketin piyasadaki hisse değeri kaybını, vizyona giren Spider-Man ve Batman filmleri bile kurtaramadı.

Her ne kadar ilk çeyrek hisselerinde düşüş yaşanmış olsa da bu kayıp tahminlerin altındaydı. Pazartesi günü yapılan açıklamalardan sonra şirketin hisselerinde 4%’ten fazla bir artış yaşandı.

AMC, pandemi kısıtlamalarından bu yana iyileşme yolunda büyük adımlar attı. Ancak yılın ilk üç ayında vizyona sınırlı sayıda yeni film sokmasından ve pandemi öncesine kıyasla daha az bilet satmasından dolayı büyük kazançlar elde edemedi.

Şirket, “No Way Home” ve “The Batman” filmleri ile yakaladığı 40 milyon ziyaretçi sayesinde pandemi sonrası dönemde neredeyse gişe rekoru kırdı. Fakat film gelirleri, işletme giderleri için harcanan yaklaşık 1 milyar dolar sebebiyle AMC’nin kar elde etmesine olanak vermedi.

Öte yandan Marvel’in “Doctor Strange in the Multiverse of Madness“ın yakın zamanda piyasaya sürülmesi ile önümüzdeki aylarda AMC’nin bilet satışlarının daha da yükselmeye başlayabileceği düşünülüyor.

Ayrıca sinema salonu zinciri, bu yılki ilk çeyreği 337,4 milyon dolar net zarar ile kapattı. Geçtiğimiz yıldaki net zarar ise 567,2 milyon dolar seviyesindeydi. 

Üstelik AMC, Refinitiv anketinin 63 sent zarar beklentisinin aksine, ilk çeyrekte hisse başına sadece 52 sent zarar bildirdi. AMC’nin şirket geliri geçen yıl açıkladığı 148,3 milyon dolardan, 785,7 milyon dolara yükselerek analistlerin beklentilerini aşmayı da başardı.

Beklentileri Aşan AMC Yükselişe Geçti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı