Borsa Haberleri

Upstart Hisseleri 46% Düşüş Kaydetti

May 10, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Upstart Hisseleri 46% Düşüş Kaydetti

Geleneksel olmayan değişkenleri kullanarak kullanıcılara bankalarla birlikte tüketici kredileri sağlayan Upstart (UPST)’in hisseleri, şirketin tüm yıl için beklediği gelir tahminini düşürmesinin ardından pazartesi piyasa sonrası işlemlerde 46% düşüş yaşadı. 

Ayrıca şirket yatırımcıları mevcut makro ekonomik ortamın kredi hacmi üzerinde baskı yaratması konusunda da uyarıda bulundu.

Upstart bu yılın başında yaklaşık olarak 1,4 milyar dolar gelir beklentisi içindeydi. Fakat şu anda şirketin gelir tahmini tüm yıl için 1,25 milyar dolara kadar indi.

Upstart’ın gelir tahminindeki bu düşüşün en büyük sebebi ise CEO Dave Girouard’ın belirttiği gibi tüketici faiz oranındaki artış oldu. Ayrıca bu faiz artışını destekleyen bir hükümet teşvik faaliyetinin olmaması da şirketin gelirinin düşmesine etki etmeye başladı.

Şirket bu yılki ekonomik resesyon ve makro ekonomik koşulların belirsizliği nedeniyle Upstart’ın geleceği için yeni bir strateji uygulamaya çalışıyor.

Tüm bu nedenler göz önünde bulundurulduğu zaman şirketin ikinci çeyrek için beklenen gelir tahminlerinde bir düşüş yaşanması oldukça doğal. Upstart analistlerin 335 milyon dolar tahmininin aksine ikinci çeyrek için 295-305 milyon dolar arasında bir gelir bekliyor.

Aslında Upstart’ın ilk çeyreği çok da kötü bir sonuçla kapattığı söylenemez. Şirketin ilk çeyrek için net gelirini bildirdiği 32,7 milyon dolar bir önceki yılın ilk çeyreği ile karşılaştırıldığı zaman iyimser sonuçlar doğuruyor.  

Şirket yöneticileri de Upstart’ın bu çeyrek için kaydettiği sonuçlardan memnun olsa da makro ekonomik koşulların belirsizliği şirketi tedbir almaya itiyor.

Upstart Hisseleri 46% Düşüş Kaydetti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı