Borsa Haberleri

Tesla, Şanghay’da Araç Üretimini Durdurdu

May 10, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Tesla, Şanghay’da Araç Üretimini Durdurdu

Tesla (TSLA), elektrikli araçlarının parçalarını güvence altına alma sorunları nedeniyle Şanghay tesisindeki üretiminin çoğunu durdurdu.

Otomobil üreticisinin Çin’deki satışları nisan ayında bir ay öncesine göre 98% düşüş kaydetti. Bu düşüşün arkasında ise Çin’in zorlu COVID-19 karantinaları bulunuyor. Şanghay şu an şirketlerin katı kısıtlamalar altında çalışma yeteneklerini test eden yoğun bir karantinanın altıncı haftasında.

Çin Binek Araçlar Birliği (CPCA), karantinadan sonra yeniden açılan fabrikanın Nisan ayı sonuna kadar 10,757 araç ürettiğini ve bunların 1,512’sini sattığını belirtti. Bu oran, Mart ayında satılan 65,814 otomobille karşılaştırıldığı zaman, Tesla’nın 2020 yılından bu yana en düşük satış rakamını kaydettiği görülüyor.

Tesla’nın Şanghay fabrikasının araç üretimine ek olarak malzeme tedariğinde de zorluklarla karşılaşması nedeniyle pazartesi günü çalışmayı askıya aldığı da biliniyor.

Öte yandan bu durum sadece Tesla’ya özgü değil. CPCA, dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’in toplam otomobil satışlarının bir önceki yıla göre neredeyse 36% oranında düştüğünü vurguladı. 

Geçen hafta bir başka otomobil derneği de, karantinaların fabrikaları kapatması, showroom trafiğini sınırlaması ve harcamaları frenlemesi gibi nedenlerden dolayı Çin’deki genel otomobil satışlarının nisan ayında 48% düştüğünü vurguladı. 

Şanghay, bir aydan uzun bir süre önce uygulanmaya başlanan sokağa çıkma yasağını sıkılaştırdı. Bu hareket sonrası araç şirketlerinin üretimindeki azalmaların devam etmesi bekleniyor.

Tesla, Şanghay'da Araç Üretimini Durdurdu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı