Bültenler

Akşam Bülteni: SpaceX, Broadcom, VMware, Teknoloji Şirketleri, Pfizer

May 23, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: SpaceX, Broadcom, VMware, Teknoloji Şirketleri, Pfizer

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 23 Mayıs 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

🚀 SpaceX’in Piyasa Değeri 127 Milyar Dolara Çıkıyor

Tesla (TSLA)’nın kurucusu Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, yeni fon bulma amacıyla büyük bir tura çıkıyor ve şirketin değerlemesini yaklaşık 127 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Cuma günü elde edilen bilgilere göre şirket, hisse başına 70 dolarlık bir fiyatla 1,725 milyar dolara kadar yeni sermaye getirmek istiyor. 

SpaceX şubat ayında, hisse fiyatını 10’da 1’e düşürdü ve bu da adi hisse senedini hisse başına 56 dolara indirdi. Bu yeni değerleme 25%’lik bir artış olduğunu gösteriyor.

SpaceX aynı zamanda mevcut hissedarlara ve şirket içindekilere, 750 milyon dolara varan adi hisse senedi karşılığında ikincil bir satış gerçekleştiriyor. 

SpaceX’in kuruluşundan bu yana 20 yıldan fazla bir süredir gizli kaldığını göz önünde bulundurduğunda, hissedarlar uzun zamandır hisse senedi satışının bir yolu olarak bu ikincil teklifleri düzenli olarak değerlendiriyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

☁️ Broadcom, VMware’i Satın Alma Görüşmeleri Yapıyor

Çip üreticisi Broadcom (AVGO), bulut hizmeti sağlayıcısı VMware (VMW)’i satın almak için görüşmelerde bulunuyor.

Broadcom ve VMware arasındaki görüşmeler devam ediyor fakat yakın zamanda bir anlaşmaya varılamadı, anlaşmanın şartları da henüz belli değil.

Bu görüşmeler, son dört yılda 18,9 milyar dolar karşılığında CA Technologies’i ve 10,7 milyar dolar karşılığında Symantec Corp’un güvenlik departmanını satın almasının ardından Broadcom’un işini yarı iletkenle birlikte daha çok kurumsal yazılıma kadar kaydıracak. 

Bloomberg News, bu anlaşmayı ilk olarak pazar günü geç bir vakitte bildirdi. Broadcom ve VMware, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Cuma günü itibarıyla, VMware’in piyasa değeri ise 40,3 milyar dolardı.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

👩‍💻 Medya Gurusu, Teknoloji Şirketleri Hakkında Olumlu Konuştu

Medya şirketi S4 Capital’in Kurucusu ve Başkanı Martin Sorrell, Ukrayna’daki savaşın Amerika’nın en büyük üç teknoloji şirketine fayda sağlama potansiyeli olduğuna inanıyor.

Sorrell, pazartesi günü Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda, “Teknoloji devlerine çok iyimser bakıyorum çünkü savaşın onlar üzerinde bir etkisi olacak, üç büyük şirket olan Google (GOOGL), Meta (FB) ve Amazon (AMZN)  fikrimce savaşın bir sonucu olarak büyük oranda fayda sağlayacaklar.” dedi.

Sorrell, gerekçesini açıklayarak şunları söyledi: “Savunma demek, siber savunma ve siber saldırı demek, bu nedenle teknoloji şirketleri büyük önem taşır hale geliyor.” Sorrell, şirketlerin bu durumdan tam olarak nasıl yararlanabileceğini ise açıklamadı. Üç şirket de siber güvenlik sistemlerinin dünya lideri olmasıyla gurur duyuyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🚗 NIO, Hang Seng TECH’e Katılıyor

Aynı zamanda New York Borsası’nda işlem gören Çinli elektrili araç üreticisi NIO (NIO), 13 Haziran’dan itibaren Hang Seng TECH Endeksine kurucu hisse senedi olarak katılacağını belirtti.

Endeks, Hong Kong’da listelenen en büyük 30 teknoloji şirketini temsil ediyor. Nio aynı zamanda, Hang Seng Composite Index’e de kurucu hisse senedi olarak dahil edilecek.

Morgan Stanley’nin Analisti Tim Hsiao, bu kararın zaten bekleniyor olduğunu söyledi. Bu katılımın endekse daha fazla likidite ve çeşitlilik sağlayacağını da sözlerine ekledi.

“Nio’nun endekse dahil edilmesi, H-hisselerinin kısa vadeli likiditesini destekleyebilir ve gözleri pasif fonları izleyen endekslere çevirebilir. Daha önceki raporlarımızda belirtildiği gibi, üçlü listede yer alan NIO, ADR’leri listeden çıkarma risklerinden korunmak için çok daha iyi bir konumda yer alıyor. Gözler, gerçekleşmesi daha uzun sürecek olan potansiyel A-hisse listelemesinde.” dedi.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

💉 Pfizer’ın Covid Aşısı Çocuklarda Yüksek Bağışıklık Yarattı

Pazartesi günü yayınlanan klinik deney sonuçlarına göre, Pfizer (PFE) ve BioNTech’in altı aydan 5 yaşa kadar olan çocuklara yönelik üç dozlu Covid-19 aşısı, Omicron varyantını önlemede 80% oranında etki göstererek güçlü bir bağışıklık yarattı.

BioNTech CEO’su Uğur Şahin, şirketlerin bu hafta içinde Gıda ve İlaç Dairesi’nden aşı için yetki alma başvurusunu tamamlamayı planladıklarını söyledi. Pfizer CEO’su Albert Bourla, aşının mümkün olan en kısa sürede küçük çocuklara sunulacağını umduğunu belirtti.

Güvenlik verileri, Omicron’un dolaşımdaki ana varyant olduğu ikinci dozdan en az iki ay sonra üçüncü bir aşı yapılan 5 yaşın altındaki 1.678 çocuğa dayanıyor. Pfizer, 5 yaşın altındaki çocukların bağışıklık tepkisini belirlemek için bir çocuk alt grubunu inceledi.

5 yaşın altındaki çocuklara, yetişkinler için dozaj seviyesinin onda biri olan 3 mikrogram aşı uygulanıyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: SpaceX, Broadcom, VMware, Teknoloji Şirketleri, Pfizer

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı