Borsa Haberleri

Pfizer’ın Covid Aşısı Çocuklarda Yüksek Bağışıklık Yarattı

May 23, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Pfizer’ın Covid Aşısı Çocuklarda Yüksek Bağışıklık Yarattı

Pazartesi günü yayınlanan klinik deney sonuçlarına göre, Pfizer (PFE) ve BioNTech’in altı aydan 5 yaşa kadar olan çocuklara yönelik üç dozlu Covid-19 aşısı, Omicron varyantını önlemede 80% oranında etki göstererek güçlü bir bağışıklık yarattı.

BioNTech CEO’su Uğur Şahin, şirketlerin bu hafta içinde Gıda ve İlaç Dairesi’nden aşı için yetki alma başvurusunu tamamlamayı planladıklarını söyledi. Pfizer CEO’su Albert Bourla, aşının mümkün olan en kısa sürede küçük çocuklara sunulacağını umduğunu belirtti.

Güvenlik verileri, Omicron’un dolaşımdaki ana varyant olduğu ikinci dozdan en az iki ay sonra üçüncü bir aşı yapılan 5 yaşın altındaki 1.678 çocuğa dayanıyor. Pfizer, 5 yaşın altındaki çocukların bağışıklık tepkisini belirlemek için bir çocuk alt grubunu inceledi.

5 yaşın altındaki çocuklara, yetişkinler için dozaj seviyesinin onda biri olan 3 mikrogram aşı uygulanıyor.

Pfizer ile Gıda ve İlaç Dairesi, şubat ayında ilk iki dozun onaylanmasını hızlandırma yoluna gitmişti, böylece üçüncü aşının klinik test sonuçları hala beklemedeyken ebeveynler çocuklarına aşı yaptırmaya başlayabilecekti. 

Ancak, Bourla geçen ay katıldığı bir röportajında, Pfizer’in ilk iki dozunun yalnızca 30% ila 40% oranında etkili olmasının ardından üçüncü dozdan gelecek verileri beklemek için başvurusunu ertelediğini söyledi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, kış aylarındaki devasa omicron enfeksiyonu esnasında, 5 yaşından küçük çocuklar, yüksek oranda hastaneye kaldırıldı. CDC verilerine göreyse, şubat ayı itibarıyla 11 yaşın altındaki çocukların yaklaşık 75%’i covid geçirdi.

Moderna ayrıca Gıda ve İlaç Dairesi’nden 6 yaşın altındaki çocuklar için iki dozluk aşıya yetki vermesini istedi. Moderna aşısı 2 yaşın altındaki çocuklarda omicron enfeksiyonuna karşı yaklaşık 51% ve 2 ila 6 yaş arasındaki çocuklar için yaklaşık 37% oranında etki gösteriyor.

Gıda ve İlaç Dairesi’nin bağımsız aşı uzmanlarından oluşan komitesi, Pfizer ve Moderna’nın başvurularını değerlendirmek üzere haziran ayında bir araya gelmeyi planlıyor. Bourla, Pfizer’in 5 yaşından küçük çocuklara yönelik aşısının haziran ayında onaylanmasını umduğunu belirtti.

Pfizer'ın Covid Aşısı Çocuklarda Yüksek Bağışıklık Yarattı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı