Borsa Haberleri

SpaceX’in Piyasa Değeri 127 Milyar Dolara Çıkıyor

May 23, 2022 • 2 dakika okuma süresi
SpaceX’in Piyasa Değeri 127 Milyar Dolara Çıkıyor

Tesla (TSLA)’nın kurucusu Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, yeni fon bulma amacıyla büyük bir tura çıkıyor ve şirketin değerlemesini yaklaşık 127 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Cuma günü elde edilen bilgilere göre şirket, hisse başına 70 dolarlık bir fiyatla 1,725 milyar dolara kadar yeni sermaye getirmek istiyor. SpaceX şubat ayında, hisse fiyatını 10’da 1’e düşürdü ve bu da adi hisse senedini hisse başına 56 dolara indirdi. Bu yeni değerleme 25%’lik bir artış olduğunu gösteriyor.

SpaceX aynı zamanda mevcut hissedarlara ve şirket içindekilere, 750 milyon dolara varan adi hisse senedi karşılığında ikincil bir satış gerçekleştiriyor. SpaceX’in kuruluşundan bu yana 20 yıldan fazla bir süredir gizli kaldığını göz önünde bulundurduğumuzda, hissedarlar uzun zamandır hisse senedi satışının bir yolu olarak bu ikincil teklifleri düzenli olarak değerlendiriyor.

Nakit akışının detayları ise daha önce bildirilmedi. New York Post ilk olarak SpaceX’in daha fazla fon getirmek istediğini bildirdi ve isimsiz kaynaklara atıfta bulunarak, sermaye artışının şu ana kadar “kayıtsız” olduğunu söyledi. SpaceX’in çalışmalarını finanse etmek için milyarlarca dolar toplamasıyla şirketin değerlemesi son birkaç yılda yükseldi.

Şirketin CEO’su Elon Musk’ın eski bir SpaceX jet uçuş görevlisinin bildirildiğine göre cinsel taciz iddialarına bulaştığı söyleniyor. Milyarder ise, kendisine yöneltilen iddiaları “asılsız suçlamalar” diyerek reddediyor. 

Uçuş görevlisinin SpaceX’e dava açmadığı ve bunun yerine 2018’de 250.000 dolarlık bir kıdem tazminatı anlaşmasına vardığı bildirildi.

SpaceX'in Piyasa Değeri 127 Milyar Dolara Çıkıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı