Bültenler

Akşam Bülteni: Elon Musk, Lucid, Shopify, Etsy, Ebay, Facebook

May 6, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: Elon Musk, Lucid, Shopify, Etsy, Ebay, Facebook

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 6 Mayıs 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

🐦 Elon Musk, Twitter CEO’su mu Olacak?

CNBC’den David Faber’e verilen bilgilere göre Elon Musk’ın sosyal medya şirketini 44 milyar dolarlık devralma işlemlerini tamamlamasından sonra birkaç aylığına Twitter (TWTR)’ın geçici CEO’su olması bekleniyor.

Perşembe günü yayımlanan bir SEC dosyası, Musk’ın Twitter’ı satın almak için arkadaşlarından ve diğer yatırımcılardan yaklaşık 7,14 milyar dolarlık hisse taahhüdü aldığını ortaya çıkardı. 

Faber, Musk’ın yatırımcılarını tek tek seçtiğini söyledi. Taahhütler ise, Oracle (ORCL) Kurucu Ortağı Larry Ellison’dan aldığı 1 milyar dolar ile SpaceX‘e yatırım yapan Honeycomb Asset Management‘tan aldığı 5 milyon dolar arasında değişiyor. Ayrıca Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey‘in de Muks’ı finansal olarak desteklemiş olabileceği tahmin ediliyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🚗 Lucid Fiyat Artışı Yaptı

Elektrikli lüks araç üreticisi Lucid Group (LCID) perşembe günü yaptığı açıklamada, Air Sedan modeli için 30.000’den fazla talep olduğunu, ancak 1 Haziran’dan sonra rezervasyon yapan tüm müşterilerin daha yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalacağını söyledi.

Lucid, mevcut rezervasyonu olan müşterileri için şirketin mevcut fiyatlandırma politikasını izleyeceğini belirtti. Haziran ayından itibaren şirketin çeşitli Air modellerindeki fiyatlandırması, araçların donanım seviyesine bağlı olarak kabaca 10% ile 12% arasında artacak.

Bu fiyat artışındaki en büyük sebep, şirketin şubat ayında yaptığı açıklamalardan anlaşılacağı gibi, birçok temel malzemelerin tedariğinde oldukça büyük sıkıntılar yaşanması oldu. Bu sebeple şirket, fiyat artışına ek olarak, araç üretimini yıl içinde 20,000’den yaklaşık 14,000’e indirdi.  

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🛍️ Shopify Hisseleri 15% Düştü

Shopify (SHOP)’ın geliri 22% artarak 1,2 milyar dolara ulaştı. Ancak bu artış yine de şirketin Wall Street’in öngördüğü 1,24 milyar dolarlık tahminine ulaşmasını sağlayamadı. 

Shopify’ın hisseleri, şirketin analistlerin tahminlerini kaçıran ilk çeyrek sonuçlarını bildirmesinin ve lojistik start-up Deliverr’ı 2,1 milyar dolar nakit karşılığında alacağını açıklamasının ardından perşembe günü yaklaşık 15% düşüş kaydetti.

San Francisco merkezli bir start-up olan Deliverr, şirketlerin çevrimiçi ürün satmaları için araçlar üretiyor. Ürünlerini Amazon, Walmart, eBay ve diğer çevrimiçi pazarlarda satan satıcılara sipariş karşılama hizmetleri de sağlıyor. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🛵 DoorDash Gelirini 35% Artırdı

DoorDash (DASH), 35% oranında gelir artışı yaşadığını açıkladığı ilk çeyrek bilançosunun ardından hisselerinde yaklaşık 10% yükseliş yaşadı.

Bu durum, şirketin pandemi sebebiyle revaçta olan paket yemek dağıtımlarının hâlâ daha büyük bir seviyeye ulaşabileceğini gösterdi.

DoorDash, geçtiğimiz çeyrek boyunca teslimini yaptığı siparişlerin toplamda 23% artarak 404 milyona yükseldiğini belirtti. Şirket, ABD’de 2021’in ilk çeyreğinde yaşanan büyük koronavirüs dalgasından bu yana yeni müşteriler kazandığı bir dönem geçirdi.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

📷 GoPro Hisseleri Düşmeye Devam Ediyor

GoPro (GPRO) hisseleri, birinci çeyreğe ait bilançosunun beklentiyi aşmasına rağmen dün piyasa sonrası işlemlerde düşüş yaşadı.

GoPro CFO’su Brian McGee yaptığı açıklamada ikinci çeyrekte daha büyük bir gelir artışı hedeflediklerini belirtti.

Şirket ilk çeyrekte 6 milyon dolar ve hisse başına 4 sent net gelir elde ederken, yılın önceki çeyreğinde 10 milyon dolar, hisse başına 7 sent zarar açıkladı. Analistler, hisse başına 2 sentlik bir kaybı bekliyorlardı.

Bir yıl önceki gelir, 204 milyon dolardan 217 milyon dolara yükselirken, analistlerin beklentisi de 217 milyon dolardı.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: Elon Musk, Lucid, Shopify, Etsy, Ebay, Facebook

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı