Borsa Haberleri

Lucid Fiyat Artışı Yaptı

May 6, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Lucid Fiyat Artışı Yaptı

Elektrikli lüks araç üreticisi Lucid Group (LCID) perşembe günü yaptığı açıklamada, Air Sedan modeli için 30.000’den fazla talep olduğunu, ancak 1 Haziran’dan sonra rezervasyon yapan tüm müşterilerin daha yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalacağını söyledi.

Lucid, mevcut rezervasyonu olan müşterileri için şirketin mevcut fiyatlandırma politikasını izleyeceğini belirtti. Haziran ayından itibaren şirketin çeşitli Air modellerindeki fiyatlandırması, araçların donanım seviyesine bağlı olarak kabaca 10% ile 12% arasında artacak.

Bu fiyat artışındaki en büyük sebep, şirketin şubat ayında yaptığı açıklamalardan anlaşılacağı gibi, birçok temel malzemelerin tedariğinde oldukça büyük sıkıntılar yaşanması oldu. Bu sebeple şirket, fiyat artışına ek olarak, araç üretimini yıl içinde 20,000’den yaklaşık 14,000’e indirdi.  

CEO Peter Rawlinson, Lucid’in Air Sedan’ını yaratan ekibi bir araya getirmek için birkaç yıl harcadığını belirtti. Tesla (TSLA)‘dan ayrılanların ve eski büyük otomobil mühendislerinin bir karışımı olan bu grup, Air’e şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan en uzun elektrikli araç menzilini veren yeni teknolojiler geliştirmeyi başardı.

Lucid bu gelişmeler sayesinde, Motor Trend’in imrenilen Yılın Otomobili Ödülü’nü kazanmayı da başardı. Devam eden küresel tedarik sorununa rağmen şirket, 2024 yılında piyasaya çıkacak olan Gravity adlı lüks SUV modelini de perşembe günü tanıttı.

Şirket, Suudi Arabistan hükümetinin önümüzdeki 10 yıl içinde 100,000’e kadar araç satın almayı kabul ettiğini de geçtiğimiz ay vurguladı. Suudi Arabistan’ın kamu servet fonu, ABD merkezli otomobil üreticisinin yaklaşık 62%’sine sahip. 

Öte yandan Lucid, söz konusu 30,000 talebin Suudi Arabistan’ın siparişinden herhangi bir aracı içermediğini de belirtti. 

Lucid Fiyat Artışı Yaptı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı