Bültenler

Akşam Bülteni: Alibaba, BP, Rivian, Stellantis

May 3, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Akşam Bülteni: Alibaba, BP, Rivian, Stellantis

Gün içerisinde ABD piyasalarında yaşanan önemli gelişmeleri her akşam, Akşam Bülteni’nde öğrenebilirsin. 

İşte, 3 Mayıs 2022 tarihinde öne çıkan gelişmeler!

📉 Jack Ma Tutuklandı Haberi Alibaba Hisselerini Düşürdü

Alibaba (BABA) hisseleri bir haber sonucu çok sert bir düşüşe geçti. Çin’de bir medya kuruluşunda “Ma” soyadlı bir kişinin gözaltına alındığı haberleri çıktı. Bunun üzerine söz konusu kişinin Alibaba’nın patronu Jack Ma olduğu söylentileri yayıldı. 

Bu olaydan sonra Alibaba’nın Hong Kong borsasında işlem gören hisseleri salı günü yaklaşık 1,7% düşüşe uğradı. Devlet destekli Global Times, soruşturması süren kişinin bir teknoloji şirketinin donanım araştırma ve geliştirme departmanında yönetici olduğunu belirtmişti. 

CNBC, bu haberi doğrulamazken, Alibaba ve Jack Ma Vakfı da yorum talebine hemen yanıt vermedi.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🟢 BP, Rusya Pazarındaki Ağır Kayıba Rağmen Kâra Geçti

BP (BP), Rusya’daki operasyonlarını durdurma kararı almasının ardından 20 milyar doları aşkın bir zararla karşı karşıya kaldı. 

İngiliz petrol ve enerji şirketi, salı günü Rus kontrolündeki petrol şirketi Rosneft’teki 20%’lik hissesini devrettikten sonra büyük bir kayıp bildirmesine rağmen, ilk çeyrek kârlarını artırdığını da açıkladı.

Petrol ve gaz devinin ilk çeyrek kârı, 6,2 milyar dolara ulaşarak on yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesini gördü. Bu rakam analistlerin Refinitiv’e bildirdikleri 4,5 milyar dolarlık kâr tahmininin oldukça üstünde seyretti. Ayrıca BP geçen yılın ilk çeyreğini sadece 2,6 milyar dolar kâr ile kapatmıştı. Şirket bu yıl tüm olumsuzluklara rağmen ilk çeyrekte kâr rekoru kırmayı başardı. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🛻 Rivian, 1,5 Milyar Dolarlık Teşvik Paketi Kazandı

Elektrikli kamyonet üreticisi Rivian Automotive (RIVN), Atlanta yakınlarında devasa bir fabrika inşa etmek için 1,5 milyar dolarlık teşvik almayı planlıyor. 

Şirketin, projeye karşı olan yerel direnişe rağmen üretim çabalarını desteklemeye devam edeceği biliniyor. Rivian’a verilecek teşvik paketi, vergi kredileri, indirimler ve devletten iş eğitimi desteği gibi sübvansiyonlardan oluşuyor.

5 milyar dolarlık Georgia tesisi, Rivian’ın yeni R1T adlı elektrikli pikap ve R1S adlı SUV modellerini içermesini umduğu iddialı bir büyüme stratejisinin baş oyuncusu olacak. Ayrıca Rivian, Georgia ile yaptığı anlaşmayı ikinci bir fabrika inşa etme yolundaki ilerlemesinin “dönüm noktası” olarak nitelendiriyor. 

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

🚗 Stellantis, Elektrikli Araç Yatırımlarını Hızlandırıyor

Otomobil devi Stellantis (STLA), pazartesi günü yaptığı açıklamada tamamen elektrikli ve hibrit araçlar üretmek amacıyla yaklaşık 2,8 milyar dolar yatırım yapacağını dünyaya duyurdu. 

Otomobil üreticisi, yeni “multi-energy” sistemini kullanarak üretimi yaklaşmakta olan bazı modellerinin bu tür versiyonlarını oluşturabilecek. Şirket ayrıca Ontario’daki Windsor adlı araştırma ve geliştirme tesisine bir batarya laboratuvarı ekleyerek istihdam imkanı sunmayı da planlıyor. 

Stellantis, Windsor montaj fabrikasının yenilenmesinin 2023’te başlamasını hedefliyor. Ayrıca yine 2023 yılında Ontario’daki Brampton adlı ikinci bir tesisin yenilenmesi ve modernizasyonu da Stellantis’in planları içerisinde yer alıyor. Şirket yenilenen her iki fabrikanın 2025 yılında faaliyete geçmesini öngörüyor.

👉  Haberin tamamı için buraya tıklayabilirsin. 

Akşam Bülteni: Alibaba, BP, Rivian, Stellantis

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı